امریکا در مورد افغانستان نشست سری برگزار کرده است |
امریکا در مورد افغانستان نشست سری برگزار کرده است

بازتاب خبرهای 25 حوت

Image Title
۲۵ / حوت ۱۳۹۷

امریکا در مورد افغانستان نشست سری برگزار کرده است

بر بنیاد گزارش ها، رییس‌جمهور امریکا و مقام‌های ارشد امنیتی این کشور در مورد افغانستان یک نشست سری برگزار کرده اند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، این جلسه روز جمعه (۲۴ حوت) در اتاقی به‌نام «تانک» در مقر وزارت دفاع امریکا یا پنتاگون برگزار شده است.

گفتنی است که در این نشست سری دونالد ترمپ، رییس‌جمهوری، مایک پنس،‌ معاون ریاست‌جمهوری، مایک پومپئو، وزیر خارجه، جنرال جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش، جینا هسپل، رییس اداره‌ی مرکزی استخبارات امریکا  و جان بولتون، مشاور امنیت ملی امریکا شرکت داشته‌اند.

fs

یک مقام ضمن خودداری از افشای نامش به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که این جلسه‌ی سری به دنبال اظهارات حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان در مورد زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، برگزار شده است.

این در حالی است که پنج‌شنبه(۲۳ حوت) حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان در صحبت با رسانه ها در امریکا گفته بود که زلمی خلیل‌زاد به خاطر هدف شخصی‌اش می‌خواهد در افغانستان حکومت موقت ایجاد کرده و خود در رأس آن قرار گیرد.

او با انتقاد از شیوه مذاکرات بین امریکا و نمایندگان طالبان در قطر گفته بود: «فکر می‌کنیم شاید در مذاکرات اهداف شخصی وجود داشته باشد».

این گفته های آقای محب باعث شد تا وزارت خارجه امریکا حمله بر خلیل‌زاد را حمله بر وزارت خارجه امریکا خوانده و هشدار دهد این اظهارات روابط دو طرفه بین امریکا و افغانستان و همچنان روند صلح را با چالش مواجه می‌کند.

در این میان داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان در واکنش به گفته های حمدالله محب گفته که ایالات متحده یک همکار راهبردی حکومت افغانستان است و مقام‌های این حکومت باید در ابراز نظرهای شان در برابر این کشور، دقت بیشتری داشته باشند.

۲۵ / حوت ۱۳۹۷

عمر داوودزی به تهران رسید؛ دیدار نماینده ویژه رییس‌جمهور افغانستان با وزیر امورخارجه ایران

رییس دارالانشاء شورای عالی صلح و نماینده ویژه رییس‌جمهور در مورد اجماع منطقه‌ای برای صلح که ظهر امروز شنبه(۲۵ حوت) به تهران رسید، بعد از ظهر با محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در مقر این وزارت، دیدار و گفت‌وگو کرده است.

به گزارش آوا، در این دیدار، علاوه بر حضور همراهان عمر داوودزی، سفیر و معاون سفیر افغانستان در تهران نیز حضور داشتند.

afg iran

این در حالی است که به گفته احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح، هدف از این سفر داوودزی به تهران، گفت‌وگو با مقامات بلندپایه ایران در مورد جلب توجه مقامات این کشور برای پشتیباتی از پروسه صلح افغانستان است.

پیش از این، این نماینده ویژه رییس‌جمهور افغانستان از پاکستان و چین نیز دیدار کرده است.

بر اساس این گزارش، قرار است عمر داوودزی فردا در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امورخارجه ایران سخنرانی کند و هم‌چنین دیداری با نمایندگان جامعه مهاجرین افغانستانی در این کشور داشته باشد.

۲۵ / حوت ۱۳۹۷

ارائه طرح جلوگیری از تلفات ملکی در عملیات‌ها به رئیس‌جمهور افغانستان

ارگ ریاست جمهوری افغانستان گفته است که مقامات امنیتی و دفاعی این کشور و فرماندهی حمایت قاطع ناتو طرح جلوگیری از تلفات ملکی در عملیات‌ها را به رئیس‌جمهور غنی ارائه کردند.

afg

در یک خبرنامه ارگ ریاست جمهوری که امروز شنبه(۲۵حوت)  به نشر رسیده، آمده است، مسئولین ارگان‌های امنیتی و دفاعی کشور و نمایندگان ماموریت حمایت قاطع ناتو، طرح خویش را در خصوص جلوگیری از تلفات ملکی در جریان عملیات‌ها به رئیس‌جمهور ارائه کرده و در این رابطه معلومات دادند.

بر اساس خبرنامه ارگ، اشرف غنی به مسئولین نهادهای امنیتی و دفاعی، به خاطر بهبود این طرح هدایت داده و گفته است که هدف ما به صفر رساندن تلفات ملکی می باشد.

رئیس‌جمهور گفته است، تمام ارگان‌های امنیتی مکلف اند تا به اسرع وقت جزئیات عملیات‌هایی را که در آن ادعای تلفات ملکی شده باشد، به صورت اساسی بررسی نموده و معلومات ارائه کنند و تاکید کرده که برای رهبری حکومت و مردم افغانستان عدم ارائه معلومات در خصوص تلفات ملکی، قابل قبول نیست.

این در حالی است که در این اواخر به دلیل شدت گرفتن حملات هوایی علیه هراس‌افگنان در افغانستان، تلفات غیرنظامیان افزایش یافته است.

۲۵ / حوت ۱۳۹۷

کشته شدن 22 طالب در عملیات نیروهای امنیت ملی بر مخفی‌گاه قطعه سرخ طالبان در ارزگان

ریاست عمومی امینت ملی گفته است که در نتیجه عملیات نیروهای این ریاست بر یک مخفی‌گاه قطعه سرخ طالبان در ولایت ارزگان، ۲۲ هراس‌افگن طالب کشته و یک تن دیگر آنان بازداشت شدند.

NDS

در خبرنامه امروز شنبه(۲۵حوت) ریاست امنیت ملی آمده است، این عملیات بر قرارگاه ملا امین‌الله، فرمانده قطعه سرخ هراس‌افگنان طالب در مربوطات شهر ترینکوت، مرکز ولایت ارزگان راه‌اندازی شده بود.

در خبرنامه این ریاست افزوده شده است، در نتیجه این عملیات ۲۲ هراس افگن طالب کشته شده و یک فرد نیز به نام عبدالهادی بازداشت گردیده است.

به گفته ریاست عمومی امنیت ملی، در این عملیات مخفی‌گاه‌های زیرزمینی طالبان تخریب و ۵۰ کیلوگرام مواد منفجره، یک میل دهشکه، یک میل ماشیندار پیکا، ۴ حلقه ماین، ۶ قبضه بمب دستی، یک پایه مخابره ایکم، یک عراده موتر، یک عراده موترسایکل و صدها فیر مرمی سلاح‌های مختلف‌النوع نیزکشف و ضبط شده است.

۲۵ / حوت ۱۳۹۷

تاکید دانش بر جلوگیری از هرگونه سوءتفاهم در روابط استراتژیک افغانستان و امریکا

سرور دانش، معاون رئیس جمهور افغانستان بر جلوگیری از هرگونه سوءتفاهم در روابط استراتژیک هر دو دولت افغانستان و امریکا تاکید کرده است.

سرور دانش امروز (۲۵حوت) در دیدار با رِن دیکر، معاون سفیر امریکا در کابل، مذاکرات بین الافغانی را اولویت اصلی روند مذاکرات صلح خوانده و بر جلوگیری از هرگونه سوءتفاهم در روابط استراتژیک افغانستان و امریکا تأکید کرده است.

dinsh

خانم کَرِن دیکر، معاون سفیر امریکا نیز در این‌ دیدار  برای همکاری با کمیسیون های انتخاباتی افغانستان اعلام آمادگی کرده و گفته است، با تعیین کمیشنران جدید در نحوه مدیریت هر دو نهاد، خوشبینی های فزاینده ای مبنی بر احیای اعتماد مردم نسبت به پروسه انتخابات به وجود آمده و همکاران بین المللی افغانستان امیدوار است که روند اجراآت کمیسیون های جدید انتخاباتی با شفافیت و مطابق انتظار مردم افغانستان باشد.

معاون رئیس جمهور افغانستان نیز آمادگی ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را اولویت اساسی کمیسیون های انتخاباتی خوانده، گفته است، بر اساس معلومات ارائه شده از سوی کمیسیون های انتخاباتی از میان ولایات باقی مانده، نتایج نهایی انتخابات پارلمانی شش ولایت به زودی اعلام خواهد شد.

دانش با تأکید بر این که حکومت هرگز در امور داخلی کمیسیون های انتخاباتی مداخله نخواهد کرد، افزود که هرگونه تصمیم نسبت به انتخابات باید بر اساس تفاهم و توافق نظر همه جوانب ذی دخل اعم از احزاب سیاسی، کاندیدان، جامعه مدنی، جامعه بین المللی و حکومت اتخاذ گردد.

وی از تصمیم حکومت افغانستان مبنی بر بازنگری هیأت مذاکره کننده دولت خبر داده و اطلاع رسانی شفاف از روند مذاکرات صلح را برای اذهان عامه به خصوص مردم افغانستان مهم خواند.