دهلیز هوایی هرات – دهلی نو گشایش یافت |
دهلیز هوایی هرات – دهلی نو گشایش یافت

بازتاب خبرهای 20 حوت

Image Title
۲۰ / حوت ۱۳۹۷

دهلیز هوایی هرات – دهلی نو گشایش یافت

سرپرست وزارت صنعت و تجارت افغانستان می‌گوید دهلیز هوایی هرات ـ دهلی نو گشایش یافته است.

photo_2019-03-11_16-15-01

اجمل احمدی امروز دوشنبه(۲۰ حوت) در توییتی نوشته است: مراسم افتتاح دهلیز هوایی هرات ـ دهلی نو امروز در میدان هوایی بین‌المللی هرات راه اندازی شد و در نخستین پرواز، ۱.۴ تُن پسته و زعفران هرات به دهلی نو انتقال می‌یابد.

وی افزود، از آغاز دهلیز هوایی تاکنون، ۶ هزار و ۱۶۳ تُن کالا طی ۴۷۷ پرواز به کشورهای مختلف جهان صادر شده است.

۲۰ / حوت ۱۳۹۷

سمیع حامد، مشاور ارشد رئیس‌جمهور افغانستان در امور نوآوری شد

ریاست دفتر رئیس‌جمهور افغانستان با انتشار فرمانی، از تعیین عبدالسمیع حامد، شاعر و فعال مدنی شناخته شده این کشور به حیث مشاور ارشد در امور نوآوری خبر داده است.

arg

در فرمان محمد اشرف غنی آمده است: به تأسی از حکم فقره ۱۳ ماده ۶۴ قانون اساسی، ایزاد یک بست خارج رتبه تحت عنوان مشاور ارشد رئیس جمهوری، در زمینه نوآوری و تقرر محترم داکتر عبدالسمیع حامد در آن بست، با اشتراک‌شان در جلسات کابینه و تمام شوراهای عالی ریاست جمهوری به استثنای شورای امنیت ملی، منظور است.

این در حالی است که پیش از این دکتر سمیع حامد در وظایفی چون مشاور تلویزیون خصوصی طلوع، مشاور انجمن قلم دنمارک، مشاور بنیاد جهانی خانه‌های حقوق بشر و مشاور سازمان جهانی مبارزه با سانسور موسیقی کار کرده ‌است.

۲۰ / حوت ۱۳۹۷

سفر وزیر امورخارجه آلمان به کابل؛ آلمان از نیروهای امنیتی، صلح و توسعه افغانستان حمایت می‌کند

وزیر امورخارجه آلمان که به کابل سفر کرده، حمایت کشورش را از نیروهای امنیتی و دفاعی، پروسه صلح و پروژه‌های انکشافی افغانستان اعلام کرده است.

هایکو ماس در سفر به کابل، امروز دوشنبه(۲۰ حوت) در دیدار با رئیس‌جمهور غنی گفته است: آلمان مانند گذشته در تمام عرصه‌ها به خصوص انکشاف و صلح پایدار، انتخابات و برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح، با افغانستان همکار است.

garmani

رئیس‌‌جمهور غنی نیز در این دیدار ضمن قدردانی از کمک‌های آلمان به افغانستان، از همکاری‌های این کشور در پروژه‌های انکشافی، آموزش نیروهای پولیس ملی و نقش نیروهای آلمانی در چارچوب ماموریت حمایت قاطع ناتو ابراز امتنان نمود.

غنی در این دیدار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، شورای ولایتی و شورای ولسوالی‌ها را از اولویت‌های حکومت و مردم افغانستان دانسته، افزوده که این انتخابات در زمان تعیین شده آن برگزار می‌شود.

۲۰ / حوت ۱۳۹۷

راه‌اندازی عملیات نیروهای کوماندو و قوای هوایی در ولایت بادغیس و عقب‌نشینی طالبان

مقامات محلی از راه‌اندازی عملیات نیروهای کوماندو و قوای هوایی در ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس خبر داده‌اند.

دفتر مطبوعاتی ولایت بادغیس امروز دوشنبه (۲۰حوت) گفته است، مخالفین مسلح دولت از چند روز به این طرف، حملاتی را از چند استقامت بر ولسوالی بالامرغاب سازمان‌دهی نمودند که خوش‌بختانه با رسیدن کوماندوها و نیروی هوایی، مجبور به عقب‌نشینی گردیدند.

badgis

دفتر مطبوعاتی این ولایت افزوده است، در زد و خوردی که از چند روز بدین طرف در ولسوالی بالامرغاب وجود دارد، ده‌ها جنگجوی طالب کشته و زخمی شدند و به نیروهای امنیتی نیز تلفات اندکی وارد گردیده که در مقایسه به تلفات دشمن، پایین است.

به گفته دفتر مطبوعاتی ولایت بادغیس، عبدالغفور ملکزی، والی این ولایت همراه با منصوبین نظامی، ظهر امروز نیز به ولسوالی بالامرغاب رفته است.

این در حالی است که محمد ناصر نظری، یک عضو شورای ولایتی بادغیس به خبرنامه گفته که در یک حمله شب گذشته طالبان در ولسوالی بالامرغاب، ۱۶ تن از نیروهای ارتش کشته و ۲۰ تن دیگر آنان اسیر توسط این گروه شده‌‌اند.

۲۰ / حوت ۱۳۹۷

لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان 9 ثور سال آینده برگزار می‌شود

 رئیس‌جمهور افغانستان با صدور فرمانی گفته است که لویه جرگه مشورتی صلح این کشور به تاریخ نهم ثور سال ۱۳۹۸ برگزار شود.

در فرمان ریاست جمهوری که امروز دوشنبه(۲۰ حوت) صادر شده، آمده است که به منظور استماع، استفاده موثر و ارج‌گزاری نهادینه به مشوره‌ها، نظریات و تحلیل نمایند‌گان مردم از تمام لایه‌ها و اقشار جامعه، جستجوی راه‌حل و تسریع روند مذاکرات، لویه جرگه مشورتی صلح تدویر می‌گردد.

consultative-loya-jirga

محمد اشرف غنی در این فرمان افزوده که لویه جرگه مشورتی صلح فرصت بزرگی خواهد بود تا نمایندگان مردم از سراسر کشور بتوانند به پرسش‌های اساسی اعم از حدود و چارچوب مذاکره با تحریک طالبان، تعریف و چگونگی دستیابی به صلح را مورد بحث قرار دهند.

در این فرمان محمد عمر داودزی، رئیس دارالانشای شورای عالی صلح به حیث رئیس کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح گماشته شده و به وی وظیفه سپرده شده تا با جلب همکاری و هماهنگی با تمام نهادهای دولتی، در این راستا اقدام نموده و به تاریخ نهم ثور سال ۱۳۹۸، لویه جرگه مشورتی صلح را برگزار نماید.