برای نخستین‌بار محموله کالاهای تجارتی افغانستان از راه بندر چابهار به هند فرستاده شد |
برای نخستین‌بار محموله کالاهای تجارتی افغانستان از راه بندر چابهار به هند فرستاده شد

بازتاب خبرهای 5 حوت

Image Title
۵ / حوت ۱۳۹۷

برای نخستین‌بار محموله کالاهای تجارتی افغانستان از راه بندر چابهار به هند فرستاده شد

نخستین محموله تجارتی صادراتی افغانستان از شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز، از طریق بندر چابهار به هند فرستاده شده است.

afg india 2

ارسال این محموله تجارتی شامل ۳۷۰ تُن سنگ تالک و ۲۰۰ تُن ماش می‌باشد که صبح امروز یک‌شنبه(۵ حوت) با حضور محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان و سفیران هند و ایران افتتاح و از طریق بندر چابهار عازم کشور هند خواهد گردید.

این محموله با گذر از پل ابریشم در مرز میان افغانستان و ایران و در شهر زرنج، وارد خاک ایران شده و با گذر از ولایت سیستان و بلوچستان این کشور، به بندر چابهار می‌رسد. با رسیدن این محموله ۲۳ کانتینری افغانستان به بندر چابهار، به روی کشتی بارگیری شده و عازم بنادر نیوا، شیوا و‌ مندرای هند می‌شوند.

۵ / حوت ۱۳۹۷

شورای امنیت: طالبان برای فریب اذهان، در ظاهر ادعای جلوگیری از تلفات ملکی می‌کند

به دنبال ارائه گزارش دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان(یوناما) در مورد گزارش تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۸، شورای امنیت ملی افغانستان از بررسی این گزارش خبر داده و تاکید دارد که طالبان برای فریب اذهان، در ظاهر ادعای جلوگیری از تلفات ملکی را می‌کند.

دفتر شورای امنیت ملی در رابطه به این گزارش یوناما گفته که گزارش تلفات افراد ملکی در سال ۲۰۱۸ را مطالعه نموده و این گزارش زیر ارزیابی این ارگان قرار دارد.

ONSA

این شورا تصریح کرده که نیروهای امنیتی و‌ دفاعی افغانستان در تمام عملیات‌های نظامی برای جلوگیری از تلفات ملکی از دقت لازم کار می‌گیرند و این موضوع همواره تاکید و تعقیب می‌گردد.

هم‌چنان شورای امنیت ملی گفته است که طالبان برای فریب اذهان، در ظاهر برای جلوگیری از تلفات ملکی ادعا می‌کنند، اما در گزارش متذکره، مصداق تلفات ملکی همین گروه و سایر گروه‌های تروریستی به شمار می‌رود.

شورای امنیت ملی در ادامه بیان داشته که “هدف عمده دشمن، ایجاد وحشت و دهشت میان مردم است، به همین منظور آنان به گونه تحمیلی از خانه‌های مردم، اماکن عامه و‌ ملکی به شمول مساجد به عنوان سنگر و سپر نظامی استفاده می‌کنند و این امر باعث بروز تلفات ملکی می‌گردد”.

این شورا در ادامه به شهروندان افغانستان اطمینان داده هر حادثه‌ای که در آن ادعا بر تلفات ملکی شود، مطابق طرزالعمل‌های موجود مورد بررسی جدی و همه‌جانبه قرار می‌گیرد.

۵ / حوت ۱۳۹۷

کشته‌شدن 22 هراس افگن طالب به شمول 5 تبعه پاکستانی در ولایت غزنی

مقامات محلی ولایت غزنی از کشته شدن ۲۲ هراس‌افگن طالب به شمول ۵ تبعه پاکستانی این گروه در این ولایت خبر داده است.

دفتر مطبوعاتی ولایت غزنی امروز یک‌شنبه(۵ حوت) با نشر یک خبرنامه گفته است، در ۲۴ ساعت گذشته از اثر درگیری ذات‌البینی و حملات هوایی قوای ائتلاف در مربوطات ولسوالی‌های قره‌باغ و اندر ولایت غزنی، به شمول دو سرگروه، ۲۲ طالب مسلح کشته و پنج تن بازداشت شدند.

taliban

در خبرنامه این ولایت آمده است، در یک درگیری میان گروهی طالبان در قریه قبرغه ولسوالی قره باغ میان افراد ملا دارو خان به سرگروهی سباوون نیز ۵  طالب مسلح کشته شدند.

دفتر مطبوعاتی این ولایت در ادامه افزوده است، بعد از ظهر روز گذشته (شنبه، ۴حوت) هم از اثر حملات هوایی قوای ائتلاف در قریه‌های توله، قبرغه، جیلم و جانگل پمپ ولسوالی قره‌باغ، ۱۲ طالب مسلح به شمول پنج تبعه پاکستانی و دو تن از سرگروهان ملا داروخان به نام‌های ملا فیروز و سید احمد نیز کشته شدند.

این دفتر تصریح کرده است که شب گذشته از اثر حملات هوایی قوای مشترک در قریه کوته سنگی ولسوالی اندر ولایت غزنی نیز به تعداد پنج هراس‌افگن طالب کشته و پنج تن دیگرشان توسط نیروهای ائتلاف دستگیر شدند.

۵ / حوت ۱۳۹۷

برای تأمین امنیت مسیر چابهار یک قطعه خاص امنیت ملی توظیف می‌گردد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در جریان سفرش به ولایت نیمروز گفته است، برای تأمین امنیت مسیر چابهار، یک قطعه خاص امنیت ملی توظف می‌گردد.

nds (1)

رئیس‌جمهور صبح امروز یک‌شنبه(۵ حوت) در دیدار با اعضای شورای ولایتی نیمروز گفته است، دولت مسیر مناسبی را برای رشد و توسعه تجارت فراهم کرده و سکتور خصوصی می‌تواند از آن استفاده نماید.

وی با بیان این‌که که ولایت نمیروز به ولایت درجه دوم ارتقا می‌کند، گفته است که تلاش حکومت بر این است تا زراعت عصری گردد.

۵ / حوت ۱۳۹۷

عربستان نخستین سفیر زن را به واشنگتن می‌فرستد

گزارش‌های می‌رساند که قرار است عربستان سعودی نخستین سفیر زن این کشور را به ایالات متحده امریکا بفرستد.

AUE

رسانه‌های خارجی گزارش داده که “ریما بنت بندر آل سعود” از اعضای خاندان آل سعود جایگزین “خالد بن سلمان” شاهزاده سعودی در واشنگتن می‌شود.

سفارت عربستان سعودی در واشنگتن از مهم‌ترین سفارت‌خانه‌های این کشور است.