چخانسوری: تداوم نشست‌های مسکو، یک مانور سیاسی است/ اعضای تازه کمیسیون‌های انتخاباتی هفته آینده آغاز به کار خواهند کرد |
چخانسوری: تداوم نشست‌های مسکو، یک مانور سیاسی است/ اعضای تازه کمیسیون‌های انتخاباتی هفته آینده آغاز به کار خواهند کرد

بازتاب خبر 4 حوت

Image Title
۴ / حوت ۱۳۹۷

چخانسوری: تداوم نشست‌های مسکو، یک مانور سیاسی است/ اعضای تازه کمیسیون‌های انتخاباتی هفته آینده آغاز به کار خواهند کرد

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته است که تداوم نشست‌های مسکو، یک مانور سیاسی است و احتمال دارد از آن سوء‌استفاده‌های سیاسی شود. هارون چخانسوری تأکید کرده که در هر نشستی باید حکومت افغانستان حضور داشته باشد.

چخانسوری که امروز شنبه(۴ حوت) در یک نشست خبری در مرکز رسانه‌های حکومت سخن می‌گفت، بیان داشت: آتش‌بس و آغاز مذاکرات با حکومت از آجندای بحث خلیل‌زاد در نشست روز دوشنبه دوحه با طالبان است.

وی افزود، حکومت بدون پیش‌شرط حاضر به گفت‌وگو با طالبان است، اما صلح بدون پیش‌شرط نیست و ما خطوط سرخی داریم که باید مد نظر گرفته شوند.

سخنگوی رییس‌جمهور افغانستان اضافه کرد، گزینش اعضای جرگه صلح بر بنیاد یک مکانیزم مشخص صورت خواهد گرفت و در حدود چهار هزار نماینده در این جرگه سه روزه شرکت خواهند کرد.

haroun-750x377

وی با بیان این‌که در شروع هفته آینده، اعضای تازه کمیسیون‌های انتخاباتی کارشان را آغاز خواهند کرد، گفت: جمعا ٨۴ نفر برای کمیسیون‌های انتخاباتی ثبت‌نام کرده که ۶٩ نفر از طریق احزاب سیاسی معرفی شده و ١۵ نفر دیگر از آدرس نهادهای مدنی مرتبط به انتخابات. در این فهرست ١۴ خانم نیز شامل اند.

سخنگوی رئیس‌جمهور تاکید کرد که با گزینش افراد تازه در کمیسیون‌های انتخاباتی، در تقویم برگزاری انتخابات تغییری نخواهد آمد.

وی تصریح کرد، رییس جمهور غنی پارلمان را با نمایندگان تازه افتتاح خواهد کرد.

چخانسوری با اشاره به سفر اخیر رئیس‌جمهور به ترکمنستان گفت، روابط میان افغانستان و آسیای میانه در صد سال اخیر این‌گونه نزدیک نبوده ‌است.

وی اضافه کرد که بر بنیاد تفاهمنامه‌ای که با ترکمنستان امضاء شده، برق هرات ۲۰درصد افزایش می‌یابد و یک دانشکده ادبیات ترکمنی در دانشگاه کابل ایجاد می‌شود و همچنان ترکمنستان، دانشکده ادبیات پشتو را در یکی از دانشگاه‌هایش ایجاد می‌کند.

چخانسوری در اخیر بیان داشت که حکومت افغانستان در شورای امنیت سازمان ملل متحد از راکت‌ پراکنی‌های پاکستان شکایت کرده ‌است.

۴ / حوت ۱۳۹۷

افتتاح نخستین مرکز سمع شکایات با وسایل و تجهیزات مجهز در وزارت دفاع افغانستان

وزارت دفاع افغانستان از افتتاح نخستین مرکز سمع شکایات با وسایل و تجهیزات مجهز در وزارت دفاع ملی خبر داده است.

photo_2019-02-23_16-31-37

این وزارت با نشر یک اعلامیه گفته است، امروز شنبه(۴ حوت) نخستین مرکز سمع شکایات با وسایل و تجهیزات مجهز و نوکریوالی ۲۴ ساعته را به منظور ثبت، بررسی و رسیدگی به مشکلات تمام پرسونل وزارت دفاع که صدای آن‌ها تا اکنون خاموش بوده، آغاز به کار نموده است.

معاون رییس ستاد ارتش افغانستان در این مراسم گفته است، اگر صدا و شکایات منسوبین وزارت دفاع ملی به خوبی شنیده نمی‌شد، با ایجاد این مرکز، بدون استثنا و به صورت جدی رسیدگی خواهد شد.

داکتر محمد ناصر اصفیا، سربازرس وزارت دفاع ملی از منسوبین اردوی ملی افغانستان خواست برای مبارزه جدی علیه هر نوع فساد و اعمال غیرقانونی، شکایات و مشکلات‌شان را در مراکز سمع شکایات ثبت نمایند.

۴ / حوت ۱۳۹۷

بازداشت 3 جعل‌کار ماهر امضای اراکین بلندپایه دولتی در کابل

وزارت داخله افغانستان از بازداشت سه جعل‌کار ماهر که امضای اراکین بلندپایه دولتی را جعل می‌کردند، خبر داده است.

نصرت رحیمی، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت امورداخله که امروز شنبه(۴ حوت) در یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت در مورد دست‌آوردهای این وزارت سخن می‌زد، گفت که این سه تن از مربوطات حوزه‌های پنجم و یازدهم شهر کابل گرفتار شده‌اند.

moi

رحیمی همچنان از بازداشت یک سردسته دزدان از مربوطات حوزه یازدهم شهر کابل خبر داد و گفت، فرد بازداشت‌شده گروه‌های کوچک دزدان را در شهر کابل رهبری می‌کرد که عمدتا دست‌کول بانوان و موبایل‌ افراد را دزدی می‌کردند.

وی از دست‌آوردهای نیروهای امنیتی و دفاعی در نتیجه عملیات‌ها در ۲۰ روز گذشته سخن زد و افزود: ۵۳۵ تن از افراد دشمن در این عملیات‌ها کشته، ۱۶۳ تن زخم برداشته و ۱۱۷ تن دیگر بازداشت شدند.

سخنگوی وزارت داخله افزود، در این عملیات‌ها ۸۶۰۰ کیلوگرام مواد انفجاری و۵۴۰ حلقه ماین کشف و خنثی گردیده و ۲۱۴ میل اسلحه نیز به دست نیروهای امنیتی و دفاعی افتاده است.

وی تصریح کرد که در نتیجه عملیات نیروهای مبارزه با مواد مخدر در ۲۰ روز گذشته، ۴۷۰ تن بازداشت و ۱۴۸ میل اسلحه از نزد آنان به دست آمده است.

۴ / حوت ۱۳۹۷

شاهراه کابل ـ قندهار بعد از یک هفته به روی ترافیک گشایش یافت

مقامات محلی ولایت غزنی از گشایش شاهراه کابل ـ قندهار پس از یک هفته خبر داده‌اند.

photo_2019-02-23_15-26-05

دفتر مطبوعاتی ولایت غزنی گفته است، شاهراه کابل ـ قندهار که اﺯ یک هفته به این‌سو در منطقه ولسوالی مقر اﺯ سوى معترضین به روی ترافیک مسدود شده بود، امروﺯ شنبه(۴ حوت) به روی ترافیک باﺯ شده است.

این در حالی است که معترضین از یک هفته به این‌سو در منطقه مقر این ولایت، شاهراه را به روی ترافیک مسدود نموده و خواهان ارتقاء ولسوالی مقر به ولایت بودند.

۴ / حوت ۱۳۹۷

کشته و زخمی شدن 35 تروریست در نقاط مختلف افغانستان

وزارت دفاع افغانستان از کشته و زخمی شدن ۳۵ تروریست در نقاط مختلف این کشور خبر داده است.

mod

این وزارت امروز شنبه(۴حوت) در بیانیه‌ای گفته است، در نتیجه عملیات‌های مشترک تهاجمی نیروهای امنیتی و حملات هوایی، ۳۱ تن از مخالفین مسلح کشته، ۴ تن زخمی و ۱۰ تن دیگر نیز دستگیر شده‌اند.

وزارت دفاع ملی در ادامه گفته است، این عملیات‌ها در ولایات لوگر، غزنی، قندهار، ارزگان، هرات، فاریاب و هلمند انجام شده است که در جریان این نبرد، دو مخفی‌گاه هراس‌افگنان و مقداری سلاح و مهمات نابود شده است.