شاهراه سالنگ همچنان به روی ترافیک مسدود است |
شاهراه سالنگ همچنان به روی ترافیک مسدود است

بازتاب خبرهای 2 حوت

Image Title
۲ / حوت ۱۳۹۷

شاهراه سالنگ همچنان به روی ترافیک مسدود است

ریاست حفظ و مراقبت سالنگ‌ها گفته است، این شاهراه بنا به سنگین بودن برف و سرازیر شدن برف کوچ‌ها، به روی ترافیک مسدود است.

salang

این ریاست افزوده است، برف‌باری در سالنگ‌ها بعد از ظهر امروز پنج‌شنبه(۲حوت) قطع، اما وزش باد‌های سنگین تا اکنون در سالنگ جنوبی محسوس است.

این ریاست تصریح کرده است، فعالیت تیم‌های عملیاتی از نیمه‌های شب گذشته تا اکنون جریان دارد و به دلیل سنگین بودن برف و سرازیر شدن برف‌کوچ‌ها، این شاهراه به روی ترافیک مسدود است.

۲ / حوت ۱۳۹۷

جنرال دوستم: ختم جنگ‌های چهل ساله از طریق گفتگو آرزوی مردم افغانستان است

جنرل عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در دیدار با زلمی خلیل‌زاد، نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان، گفته است ختم جنگ‌های چهل ساله از طریق گفتگوی همه شمول بین‌الافغانی از آرزوهای مردم افغانستان است.

دفتر مطبوعاتی معاونیت اول ریاست جمهوری امروز پنج‌شنبه(۲حوت) گفته است، این دیدار شام روز گذشته در اقامت‌گاه معاون اول ریاست جمهوری در شهر انقره ترکیه صورت گرفته است.

دفتر معاونیت اول افزوده است، طرفین در این دیدار پیرامون پروسه‌ی صلح، راه‌اندازی جرگه‌ی مشورتی صلح و انتخابات ریاست جمهوری آینده در افغانستان گفتگو کرده‌اند.

dostum1

معاون اول ریاست جمهوری در این دیدار تصریح کرده است، ختم جنگ چهل ساله از طریق مذاکرات صلح همه شمول بین‌الافغانی، تأمین صلح سرتاسری  پایدار با حفظ دست‌آوردهای هفده سال گذشته، از آرزوهای بزرگ مردم افغانستان است.

جنرال دوستم افزوده که ‌برای رسیدن به این اهداف، مردم افغانستان قبل از همه به اعتماد‌سازی داخل نظام و اجماع ملی در سطح کشور ضرورت دارد.

وی خاطرنشان کرده که ‌چنین اجماعی می‌تواند از طریق تفاهم بین عناصر اصلی جامعه افغانستان به شمول حکومت، احزاب سیاسی، اقوام، اقشار و افکار مختلف مطرح به شمول زنان و ‌جوانان شکل بگیرد.

۲ / حوت ۱۳۹۷

دیدار سرپرست وزارت دفاع افغانستان با ولی‌عهد امارات متحده عرب

وزرات دفاع افغانستان گفته است سرپرست این وزارت که  در یک سفر رسمی به ابوظبی رفته، روز گذشته (۱حوت) با ولی‌عهد امارات متحده عرب، شیخ محمد بن زاید آل نهیان دیدار نموده است.

khalid

این وزارت در ادامه افزوده است، در این دیدار طرفین روی مسایل امنیتی  و همکاری‌ها  بین دو کشور گفتگو نموده‌اند.

این در حالی است که سرپرست وزارت دفاع ملی در یک سفر رسمی به امارات متحده عربی رفته، اما از جزئیات این سفر به رسانه‌ها چیزی گفته نشده است.

۲ / حوت ۱۳۹۷

7 تن از منسوبین پولیس شاهراه شبرغان- مزارشریف به اتهام سرقت‌های مسلحانه بازداشت شدند

مسولین دادستانی کل از بازداشت ۷ تن از منسوبین پولیس شاهراه شبرغان ـ مزارشریف به اتهام سرقت‌های مسلحانه و راهگیری‌ها در این شاهراه، امروز پنج‌شنبه(۲ حوت) توسط نیروهای کشفی و امنیتی فرماندهی پولیس ولایت جوزجان خبر دادند.

به قول حسیب‌الله سادات، دادستان تعقیب قضایی دادستانی عسکری ولایت جوزجان، این افراد بر مبنای پلان مدیریت مبارزه با جرایم جنایی فرماندهی پولیس ولایت جوزجان، در پاسگاه “عاقل گدای” در نزدیکی دریای آقچه بازداشت شدند.

او در ادامه گفته است: “اخیرا برخی از مردم از افزایش دزدی‌های مسلحانه در مسیر شاهراه شبرغان– مزارشریف شکایت داشتند.”

به گفته آقای سادات، هفت سربازی که در این پوسته بودند، گرفتار شدند و یک تن دیگر از آنان برای رخصتی به خانه‌اش رفته بود و او نیز زیر پیگرد قراردارد.

highwauy

وی علاوه کرد: “از نزد این افراد، ۳۲ هزار افغانی پول نقد و بیست و یک سیت تلفن همراه به ‌دست آمده است.”

سادات در ادامه گفته است که این افراد به جرم شان اعتراف کرده و گفته‌اند که در چندین قضیۀ راهگیری و دزدی مسلحانه دست داشته‌اند.

در همین حال مل پاسوال فقیرمحمد جوزجانی، فرمانده پولیس ولایت جوزجان گفته است که این افراد شب گذشته حوالی ساعت دوازده، مسافران یک موتر سرویس را  که از کابل به سمت شبرغان در حرکت بودند، تاراج کرده اند.

جوزجانی در ادامه افزود: “ما درهمان لحظات نخست از این اتفاق اطلاع یافتیم و پس از پیگیری آن، دریافتیم که دزدان همه منسوبان پولیس پوسته عاقل گدای می‌باشند”.

به گفته او، در حال حاضر این افراد در نظارت‌خانه به سرمی‌برند و قرار است دوسیه‌شان به دادستانی فرستاده شود.

۲ / حوت ۱۳۹۷

نابودی یکی از مخرب‌ترین شبکه‌های تروریستی طالبان در شهر کابل

ریاست امنیت ملی افغانستان از منهدم شدن یکی از مخرب‌ترین شبکه‌های تروریستی طالبان در شهر کابل خبر داده است.

دفتر مطبوعاتی ریاست امنیت ملی در یک خبرنامه گفته است، نیروهای قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی در یک عملیات ویژه، مخرب‌ترین شبکه‌ی تروریستی طالبان را در مربوطات ناحیه پنجم شهر کابل منهدم نموده‌اند.

بر اساس این خبرنامه، این چهار بازداشت‌شده، اعضای گروه تروریستی طالبان بوده و اعتراف نموده‌اند که توسط اسدالله نصرت، یکی از فرماندهان گروه تروریستی طالبان در ولسوالی پغمان جذب این گروه شده‌اند.

kabul

امنیت ملی گفته است که این افراد به دستور وی مصروف ماین‌گذاری، سرقت‌های مسلحانه، ترور، آزار و اذیت مردم و قطاع الطریقی در مربوطات ولسوالی پغمان و ناحیه پنجم شهر کابل بودند.

همچنان بازداشت‌شد‌گان علاوه نمودند که حدود ۷۰ حلقه ماین را در ساحات مختلف ولسوالی پغمان و شهر کابل در وسایط و کنار جاده‌ها جابجا و انفجار داده‌اند.

ریاست امنیت ملی گفته که این افراد در ضمن در ٣ ترور هدفمند و در اکثر سرقت‌های مسلحانه شهر کابل دست داشته‌اند.

به نقل از امنیت ملی، این بازداشت‌شدگان چندین شفاخانه و دیگر مکان‌های ملکی را مورد هدف تروریستی قرار داده و با استفاده از یونیفورم نظامی، در ولسوالی‌های کابل چک پاینت افراز کرده و قطاع‌الطریقی می‌نمودند.