7 تن در پیوند به اعمال تروریستی در ولایت قندهار بازداشت شدند |
۷ تن در پیوند به اعمال تروریستی در ولایت قندهار بازداشت شدند

بازتاب خبرهای 30 دلو

Image Title
۳۰ / دلو ۱۳۹۷

۷ تن در پیوند به اعمال تروریستی در ولایت قندهار بازداشت شدند

مقامات محلی از بازداشت ۷ تن در پیوند به اعمال تروریستی در ولایت قندهار خبر دادند.

photo_2019-02-18_15-45-50

دفتر مطبوعاتی ولایت قندهار گفته است، ریاست عمومی امنیت ملی این ولایت ۷ تن را در پیوند به اعمال تروریستی از ولسوالی‌های شاه‌ولی‌کوت، میوند و میان شین این ولایت بازداشت کرده است.

۳۰ / دلو ۱۳۹۷

ایران: عامل حمله انتحاری زاهدان، پاکستانی بوده ‌است

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران اعلام کرده که عامل حمله انتحاری به بس حامل مرزبانان این نیروها در ولایت سیستان و بلوچستان، یک شهروند پاکستانی بوده است.

محمد پاکپور امروز سه‌شنبه(۳۰ دلو) در حاشیه مراسم گرامی‌داشت از قربانیان این حمله انتحاری، گفته، دو نفر دیگر هم که در ارتباط با این حمله دستگیر شده‌اند، شهروند پاکستان هستند.

به گفته وی، یک نفر دیگر از عوامل این حمله هم که هنوز دستگیر نشده، پاکستانی است.

mod

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، پاکپور خاطرنشان کرده که پلیس از روی قطعات موتر انتحاری، آن را شناسایی کرده و پس از آن، نیروهای اطلاعاتی و عملیاتی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه، عملیات دستگیری و نابودی تیم پشتیبانی‌کننده و تیمی که موتر را برای این اقدام آماده کرده بودند، آغاز کردند.

به گفته وی، ابتدا یک زن که “اولین سر نخ در این پرونده” بوده، دستگیر شده و در پی آن، افراد دیگری هم شناسایی و دستگیر شدند.

روز دوشنبه(۲۹ دلو) نیز سپاه پاسداران ایران اعلام کرد که سه نفر را در ارتباط با حمله اخیر دستگیر و ۱۵۰ کیلوگرم مواد آماده انفجار، ۶۰۰ کیلوگرم مواد انفجاری در حال ساخت و مقادیری سلاح و مهمات را ضبط کرده است.

روز یک‌شنبه گذشته و در ارتباط به این حمله، وزارت خارجه ایران با احضار سفیر پاکستان به این وزارت، اعتراض شدید خود را به استفاده گروه‌های تروریستی از خاک پاکستان علیه این کشور اعلام کرد.

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفته است که بخشی از مرز این کشور با پاکستان باز است که این امر موجب ورود تروریست‌ها به خاک ایران می‌شود.

وی خاطرنشان کرده که مذاکراتی با پاکستان برای جلوگیری از حوادث تروریستی انجام شده که امیدوارند بتوانند مانع چنین حرکت‌های تروریستی باشند.

۳۰ / دلو ۱۳۹۷

افزایش بیش از دو برابری بارندگی در شهر کابل نسبت به سال گذشته

وزارت انرژی و آب افغانستان از ثبت افزایش بارندگی نسبت به سال گذشته در شهر کابل خبر داده است.

این وزارت در ادامه تاکید کرده است، در سال جاری در شهر کابل ۲۳۸ درصد (نزدیک به دو نیم برابر) افزایش بارندگی نسبت به سال گذشته به ثبت رسیده است.

photo_2019-02-18_18-16-08

وزارت انرژی و آب در ادامه تصریح کرده است، طبق تحقیقات ریاست منابع آب وزارت انرژی و آب، ارقام ثبت‌شده بارندگی در استیشن واپیکا، واقع سرک میدان هوایی شهر کابل، نشان می‌دهد که مجموعی بارندگی پنج ماه سال‌های آبی ۲۰۱۸/۲۰۱۹ که شامل ماه‌های اکتوبر، نومبر، دسمبر، جنوری و فبروری می‌گردد، در مقایسه با پنج ماه سال‌های ۲۰۱۷/۲۰۱۸ حدود ۲۳۸ درصد افزایش یافته است.

انجنیر فایزالرحمن عزیزی، رییس منابع آب وزارت انرژی و آب گفته است که مجموعه بارندگی پنج ماه امسال در کابل، ۱۲۶٫۶ میلی‌متر ثبت گردیده است.

وی در ادامه افزوده که سال گذشته در عین مقطع زمانی، ۳۷٫۵ میلی‌متر بارندگی ثبت گردیده بود.

۳۰ / دلو ۱۳۹۷

کشته‌شدن یک فرمانده کلیدی طالبان به شمول 10 جنگجوی این گروه در ولایت فاریاب

مقام‌های امنیتی در شمال افغانستان از کشته شدن یک فرمانده کلیدی طالبان به شمول ۱۰ جنگجوی این گروه در ولایت فاریاب، در نتیجه حملات هوایی نیروهای افغان خبر دادند.

mod 126

حنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین به خبرنامه گفت، حوالی ساعت ۱۱ قبل از ظهر امروز سه‌شنبه (۳۰ دلو) در نتیجه ۴ عملیات هوایی نیروهای افغان بر قرارگاه‌های گروه طالبان در قریه علی‌آباد ولسوالی گرزیوان ولایت فاریاب، یک فرمانده کلیدی این گروه به نام ملا نجیب مشهور به غضنفر، با ۱۰ تن دیگر از این هراس‌افگنان کشته و ۴ تن دیگر به شمول یک فرمانده دیگرشان به نام ملا ولی، زخمی شده است.

رضایی در ادامه افزوده که هم‌چنان در این عملیات ۳ قرارگاه طالبان با مقادیر زیادی سلاح و مهمات از بین رفته است.

سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین در ادامه تصریح کرده که این آمار اولیه تلفات طالبان در این عملیات‌ها است و احتمال دارد تلفات این گروه در این عملیات افزایش پیدا کند.

وی در ادامه بیان داشت، با کشته شدن این فرمانده طالبان، تحرکات این گروه در این ولسوالی از آن‌ها صلب خواهد شد.

۳۰ / دلو ۱۳۹۷

محمد قاسم وفایی‌زاده به حیث رئیس عمومی اداره هوانوردی ملکی مقرر شد

ارگ ریاست جمهوری افغانستان از تقرر محمد قاسم وفایی‌زاده به حیث رئیس عمومی اداره هوانوردی ملکی خبر داده است.

Mohammad Qasim Wafayezada

به گفته ریاست عمومی دفتر مقام عالی ریاست جمهوری، به اساس پیشنهاد وزارت ترانسپورت و حکم مقام عالی ریاست جمهوری، داکتر محمد قاسم وفایی‌زاده در بست مافوق رتبه به حیث رئیس عمومی اداره هوانوردی ملکی مقرر شده است.

 وفایی‌زاده تحصیلات خویش را به درجه دکتورا در دانشگاه کانازاوا- جاپان به اتمام رسانیده و برعلاوه تجارب چندین‌ساله، از مدت پنج‌ سال به این‌سو مسوولیت معاونیت پالیسی اداره هوانوردی ملکی را به‌عهده داشته است.

۳۰ / دلو ۱۳۹۷

وزارت داخله: هیچ کس نمی‌تواند مانع اجرای وظایف پولیس گردد

وزارت داخله در یک ابلاغیه گفته است که من‌بعد طبق احکام قانون به هیچ فرد و یا گروه جنایت‌کار و قانون‌شکن اجازه نمی‌دهد تا مانع اجرای وظایف پولیس در ساحات مسوولیت وظیفه‌ای آنان گردند.

در ابلاغیه این وزارت آمده است، پولیس ملی جزء قوه مجریه بوده، ممثل اراده مردم افغانستان جهت تأمین امنیت، نظم و امن عامه، تنفیذ قانون و مبارزه با انواع جرایم است.

police

وزارت داخله افزوده که محافظت از نیروهای پولیس ملی به خصوص در جریان وظیفه، از اولویت‌های رهبری این وزارت در مرکز و ولایات می‌باشد.

این وزارت تصریح کرده که من‌بعد طبق احکام قانون به هیچ فرد و یا گروه جنایت‌کار و قانون‌شکن اجازه نمی‌دهد تا مانع اجرای وظایف پولیس در ساحات مسوولیت وظیفه‌ای آنان گردیده و با استفاده از یونیفورم، سلاح، تجهیزات و یا وسایط نظامی، دست به اقدام خودسرانه بزنند.

وزارت داخله به تمام فرماندهان پولیس در مرکز و ولایات هدایت داده تا از منسوبین پولیس ملی حین اجرای وظایف طبق قانون محافظت و حمایت نمایند و در صورت مشاهده اعمال خودسرانه در مقابل منسوبین پولیس، مطابق فصل سوم، باب دوم کود جزا، برخورد جدی و قانونی نمایند.