محب: گروه طالبان هدفی برای جنگیدن ندارد |
محب: گروه طالبان هدفی برای جنگیدن ندارد

بازتاب خبرهای 27 دلو

Image Title
۲۷ / دلو ۱۳۹۷

محب: گروه طالبان هدفی برای جنگیدن ندارد

مشاور امنیت ملی افغانستان با بیان این‌که نیروهای امنیتی این کشور برای یک هدف می‌جنگند، تاکید کرده که طالبان هدفی برای جنگیدن ندارد.

Hamdullah-mohib

حمدالله محب در گفتگویی در حاشیه نشست امنیتی مونیخ، تأکید کرده که “طالبان نمی‌دانند برای چه می‌جنگند؟”

وی در ادامه خاطرنشان نموده که در مقابل، نیروهای امنیتی افغانستان برای یک هدف می‌جنگند.

مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور افغانستان تصریح کرده که نیروهای امنیتی افغانستان برای معاش نمی‌جنگند، بلکه با حمایت همکاران ما و میلیون‌ها شهروندان افغانستان مبارزه می‌کنند.

شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، جان‌کری، وزیر خارجه پیشین امریکا و عبدالعزیز کاملوف، وزیرخارجه ازبکستان نیز در این گفتگو حضور داشتند.

۲۷ / دلو ۱۳۹۷

سعادت: پولیس در شناسایی و بازداشت افراد زورگو و قانون‌شکن بیشتر تلاش نماید

مقامات ارشد امنیتی افغانستان با قدردانی از تلاش پولیس این کشور در امر مبارزه با تروریزم، از آن‌ها خواسته در امر شناسایی و بازداشت افراد زورگو و قانون‌شکن بیشتر تلاش نماید.

afghan police

خوشحال سعادت، معین اشد امور امنیتی وزارت امورداخله افغانستان که امروز شنبه(۲۷ دلو) از مرکز تعلیمی نیروهای پولیس قطعات خاص دیدار کرده، افزوده که عملکرد مسلکی و مورال قوی پولیس قطعات خاص، منجر به دستگیری و نابودی تعداد زیادی از هراس‌افگنان و زورگویان شده است.

سعادت همچنان بر انسجام نیروهای قطعات خاص پولیس تاکید نموده، به آنان گفته که در امر مبارزه با تروریزم، شناسایی و بازداشت افراد زورگو و قانون‌شکن بیشترین تلاش را نمایند.

۲۷ / دلو ۱۳۹۷

افغانستان در بین 10 کشور بد جهان برای کودکان

دفتر بین‌المللی حمایت از کودکان با تاکید بر این‌که در ۲۰ سال گذشته بسیاری از کودکان در مناطق جنگ‌پذیر زندگی کرده‌اند، اعلام کرده که افغانستان در بین ۱۰ کشور بد جهان برای کودکان قرار دارد.

این دفتر در یک اعلامیه گفته است، در حدود ۴۲ میلیون کودک که نزدیک به یک پنجم از کودکان جهان می‌شود، در سال ۲۰۱۷م در درگیری‌ها به سر برده‌اند که این آمار در سال ۲۰۱۶ به ۳۰ میلیون می‌رسید.

افغانستان، یمن، سودان جنوبی، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو، سوریه، عراق، مالزی، نیجریه و سومالی از جمله کشورهایی هستند که کودکان این کشورها در سال ۲۰۱۷ به شدت تحت تأثیر قرار گرفتند.

childrens-role-in-wars afg

به اساس گزارش دفتر بین‌المللی کودکان، از هر ۵ کودک افغان، یک کودک در مناطق آسیب‌پذیر زندگی می‌کنند و با آسیب‌های روانی و جسمی، خشونت‌های جنسی، فقر، بازماندن از مکتب و استخدام در گروه‌های مسلح روبرو می‌باشند.

این دفتر در ادامه تاکید کرده است که “کودکان باید بدور از درگیری و جنگ باشند و نباید هدف قرار بگیرند. ما از حکومت افغانستان، جامعه بین الملی و نهادهای مددرسان می‌خواهیم که در رستای متوقف ساختن جنگ، برای محافظت کودکان و برای صحت‌یابی آن‌ها گام‌های عملی بردارند.”

در اعلامیه دفتر بین‌المللی حمایت کودکان آمده است که به اساس گزارش سازمان ملل در سال ۲۰۱۷م، بیش از ۳۱۷۹ کودک در افغانستان کشته و زخمی شدند و زیادتر آن‌ها از اثر امراض مختلف مانند سوءتغدیه، نبود آب صحی و خدمات بهداشتی رنج می‌بردند.

دفتر بین‌المللی حمایت کودکان در ادامه تاکید کرده که از افغانستان تا یمن مکاتب مورد حمله قرار می‌گیرند و یا هم برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرند که باعث بازماندن کودکان از مکتب و آموزش می‌شود. در سال ۲۰۱۷، ۱۴۳۲ مکتب در سراسر جهان مورد حمله قرار گرفته که بدترین رقم را در این سال نشان می‌دهد.

این دفتر تصریح کرده که “در افغانستان از ۳.۷ میلیون کودک که از مکتب بازمانده، ۷۰ درصد آن‌ها را دختران تشکیل می‌دهد”.

۲۷ / دلو ۱۳۹۷

تظاهرات افغان‌ها در حاشیه نشست امنیتی مونیخ در اعتراض به کارکرد رییس‌جمهور غنی

در حاشیه برگزاری نشست سالانه امنیتی مونیخ، شماری از افغان‌ها از نقاط مختلف آلمان با تجمع در شهر مونیخ، علیه محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان تظاهرات کردند.

Afghanstan

به گزارش رسانه‌ها، معترضان با سر دادن شعارهای «نه تبعیض نه تحقیر، برادری برابری»  و «نه طالب نه داعش، امنیت و آرامش» بر محو تبعیض در حکومت افغانستان، مبارزه با هراس‌افگنی و دفاع از حقوق مهاجران تاکید ‌ورزیدند.

۲۷ / دلو ۱۳۹۷

احتمال ریزش برف و باران نسبتا شدید همراه با سیلاب در چند ولایت افغانستان

ریاست هواشناسی افغانستان از احتمال ریزش برف و باران نسبتا شدید همراه با سیلاب در چند ولایت این کشور خبر داده است.

photo_2019-02-16_16-31-35

این ریاست در یک خبرنامه گفته است، احتمال ریزش برف و باران نسبتا شدید همراه با سیلاب در ولایات بدخشان، تخار، قندز، بلخ، جوزجان، فاریاب، بادغیس، هرات، غور، سرپل، بامیان، سمنگان، بغلان، میدان  وردک، پروان، پنجشیر، کاپیسا، لغمان، نورستان و کنر به شمول سالنگ‌ها پیش‌بینی شده است.

این ریاست در ادامه تاکید کرده که میزان بارندگی بین ۲۰ الی ۳۰ میلی‌متر و برف‌باری از ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر پیش‌بینی می‌گردد.