اطمینان سرپرست کمیسیون شکایات ‌انتخاباتی از ادامه کار این کمیسیون به صورت عادی |
اطمینان سرپرست کمیسیون شکایات ‌انتخاباتی از ادامه کار این کمیسیون به صورت عادی

بازتاب خبرهای 25 دلو

Image Title
۲۵ / دلو ۱۳۹۷

اطمینان سرپرست کمیسیون شکایات ‌انتخاباتی از ادامه کار این کمیسیون به صورت عادی

محمد علی ستیغ، رئیس دارالانشا و سرپرست کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان امروز (پنج شنبه، ۲۴ دلو) در یک نشست خبری ‌گفت، این کمیسیون به صورت عادی به کارش ادامه می دهد.

محمدعلی ستیغ با بیان این که برکناری کمیشنران هیچ سکتگی در روند کار کمیسیون شکایات انتخاباتی به میان نیاورده است، افزود، کمیسیون شکایات انتخاباتی آماده دریافت شکایات و اعتراضات در مورد لیست ابتدایی کاندیدان ریاست جمهوری در معیاد قانونی آن می‌باشد.

IEC IECC

وی از تهیه و تصویب پلان‌های عملیاتی و بودجوی برای انتخابات های پیشرو؛ انتخابات ریاست جمهوری، ولسی جرگه ولایت غزنی، شورای ولایتی و شورای ولسوالی های سال ۱۳۹۸ نیز اطمینان داده، اضافه کرد که بررسی شکایات ولایات غور، بادغیس، لوگر و حوزه انتخاباتی سیک‌ها نیز نهایی شده و نتیجه آن جهت اعلام به کمیسیون مستقل انتخابات ارسال شده است.

این در حالی است که رئیس جمهور غنی دو روز قبل با صدور فرمانی، محمد علی ستیغ را به سرپرستی کمیسیون شکایات انتخاباتی و احمدشاه زمانزی را به عنوان سرپرست کمیسیون مستقل انتخابات تعیین کرد.

۲۵ / دلو ۱۳۹۷

چالش انتخابات پارلمانی؛ موضع گیری تازه روسای برکنارشده کمیسیون های انتخاباتی

رییسان و شماری از اعضای برکنار شده‌ی کمیسیون های انتخاباتی افغانستان امروز پنج‎شنبه در یک نشست خبری در کابل با طرح اتهام های اعلام داشتند که دلیل برکناری آنان، راه نیافتن نمایندگان مورد نظر حکومت به پارلمان بوده است.

عزیز آریایی، رییس برکنار شده‌ی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی تعدیل اخیر قانون انتخابات را زیر سوال برد و گفت که “آیا حکومت در طول چهار سال وقت نداشت که در بخش انتخابات، اصلاحات بیاورد که حالا با این عجله فرمان‌های پی‌هم صادر کردند.”

در همین حال اعضای برکنار شده‌ی کمیسیون‌های انتخاباتی تعدیل قانون انتخابات و برکناری خود را کودتای بزرگ در برابر پارلمان در حال شکل گیری خواندند.

ariaee and sayad

عزیز آریایی گفت که: “برکنار شدن اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی در این موقع به این معناست که نماینده‌های دلخواه حکومت در پارلمان راه نیافته‌اند و می‌خواهند حد اقل در چند ولایتی که حالا نتایجش معلوم نشده، نمایندگان خود را به پارلمان بفرستند.”

عبدالبدیع صیاد، رییس برکنار شده کمیسیون انتخابات نیز در این نشست تاکید کرد که که هر دو کمیسیون‌های انتخاباتی حاضر است که در هر محکمه‌ی با صلاحیت به اتهام های وارده بر این کمیسیون‌ها، پاسخ دهند.

اعضای برکنار شده‌ی کمیسیون‌های انتخاباتی، حکومت را به قانون شکنی متهم کرده و تاکید کردند که حکومت بارها خواسته است که کارهای انتخاباتی را به تاخیر بیاندازد.

این واکنش های کمیسیون‌های انتخاباتی در حالی مطرح می شود که این هفته، رییس جمهوری افغانستان قانون تعدیل شده انتخابات را توشیح کرده و سخنگویان رییس جمهور نیز اعلام داشتند که بر مبنای قانون جدید روسا و اعضای کمیسیون های انتخاباتی معزول می باشند.

۲۵ / دلو ۱۳۹۷

اجازه نامه محیط زیستی برای ساخت، بهره برداری و حفظ و مراقبت پروژه تاپی امضا شد

اداره ملی حفاظت محیط زیست افغانستان از امضای مجوز محیط زیستی پروژه تاپی در حضور نمایندگان وزارت های صنعت و تجارت و معدن و پترولیم، با مدیرعامل کمپنی پایپ لاین تاپی لیمتد، خبر داده است.

 اجمل احمدی، مشاور ارشد رییس جمهور در امور مالی و بانکداری و سرپرست وزارت صنعت و تجارت امروز(پنج شنبه، ۲۵ دلو) در یک نشست خبری در این مورد گفت، سروی های تخنیکی مهمات منفجر نشده، ارزیابی اثرات اجتماعی و محیط زیستی، پلان گذاری استملاک زمین، جیوتخنیکی و سروی لیدر (بتیمتریک، توپوگرافی)، مربوط به پروژه تاپی در افغانستان انجام شده است.

در همین حال، محمد میرات امانوف، مدیر عامل کمپنی پایپ لاین تاپی لیمتد و رئیس هیات مدیره در این نشست گفت که پروژه پایپ لاین تاپی، شامل دو مرحله است.

TAPI

وی در ادامه افزود، نخست یک پایپ لاین با جریان آزاد که ظرفیت انتقال حدود ۱۱ بیلیون کیوبیک متر گاز در یک سال را دارا می‌ باشد، نصب می گردد و نیز در مرحله دوم قرار است ۶ عدد کمپرسر که ظرفیت پایپ لاین را افزایش می دهد، نصب شود.

امانوف در ادامه تصریح کرد که با تکمیل این دو مرحله، سالانه الی ۳۳ بیلیون کیوبیک متر گاز طبیعی از طریق این پایپ لاین برای دوره زمانی ۳۳ سال انتقال خواهد یافت.

سید محبوب الله ربانی، معین وزارت معدن و پترولیم در این نشست خبری افزود که فراهم ساختن گاز مورد نیاز برای تولید برق از پروژه تاپی که می تواند باعث تامین انرژی شود، جایگزین منابع انرژی چون زغال سنگ، دیزل و نفت است و باعث کاهش انتشار کاربن دای اکساید می گردد.

شاه زمان میوندی، رئیس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست هم در سخنانی با اعطای اجازه نامه محیط زیستی پروژه تاپی گفت: پیش از این شرکت تاپی منحیث مالک پروژه تاپی گزارش ارزیابی اثرات محیط زیستی واجتماعی را تهیه و جهت اخذ اجازه نامه محیط زیستی به اداره ملی حفاظت محیط زیست ارایه نموده بود.

وی در ادامه تصریح کرد که این گزارش طبق قانون محیط زیست و مقرره مربوط توسط تیم متخصصین اداره ملی حفاظت محیط زیست به صورت دقیق کارشناسی گردیده و پس از بحث های تخنیکی، مورد تأیید قرار گرفته است.

این در حالی است که امیدواری هایی وجود دارد که پروژه تاپی توسعه اقتصادی فوق العاده ای را برای اقتصاد افغانستان و منطقه به ارمغان خواهد آورد.

۲۵ / دلو ۱۳۹۷

طراحان حمله بر یک باشگاه ورزشی در غرب کابل بازداشت شدند

ریاست عمومی امنیت ملی از بازداشت دو تن از طراحان حمله بر یک باشگاه ورزشی در غرب کابل خبر داده است.

blast in kabul

به گزارش طلوع نیوز: ریاست امنیت ملی گفته است که دو تن از طراحان حمله انتحاری پنج ماه پیش بر یک باشگاه پهلوانی و خبرنگاران در دشت برچی کابل بازداشت شدند.

این در حالی است که در حمله خونین انتحاری بر باشگاه ورزشی میوند در غرب کابل در ۱۴ سنبله، ۳۵ کشته و حدود ۹۵ تن زخمی گردیدند.

۲۵ / دلو ۱۳۹۷

کشته شدن یک فرمانده کلیدی طالبان در ولایت سرپل

مقامات امنیتی از کشته شدن یک فرمانده کلیدی طالبان به شمول دو تن از افرادش در ولایت سرپل خبر داده اند.

حنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین به خبرنامه گفت، عملیات نیروهای کوماندو تحت نام ولید ۳۶ از دیروز بعد از ظهر(چهارشنبه، ۲۴ دلو) بدین سو در ولسوالی صیاد ولایت سرپل آغاز شده است.

mod 209 saripol

رضایی افزود که در نتیجه این عملیات و درگیری های وقفه‌ای نیروهای امنیتی با هراس افگنان در ولسوالی صیاد، یک فرمانده کلیدی طالبان به نام وهاب همراه با دو نفر از افرادش کشته و ۳ تن دیگرشان زخمی شدند.

وی در ادامه بیان داشت، در این عملیات تاکنون ۵ قریه از وجود هراس افگنان پاکسازی و دو پاسگاه که قبلا به دست هراس افگنان قرار گرفته بود نیز به دست نیروهای امنیتی افتاده و عملیات همچنان ادامه دارد.