دیدار اسدالله خالد و پاتریک شاناهان/ سرپرست وزارت دفاع آمریکا از ادامه حمایت ها از ارتش افغانستان اطمینان داد |
دیدار اسدالله خالد و پاتریک شاناهان/ سرپرست وزارت دفاع آمریکا از ادامه حمایت ها از ارتش افغانستان اطمینان داد

بازتاب خبرهای 22 دلو

Image Title
۲۲ / دلو ۱۳۹۷

دیدار اسدالله خالد و پاتریک شاناهان/ سرپرست وزارت دفاع آمریکا از ادامه حمایت ها از ارتش افغانستان اطمینان داد

وزارت دفاع افغانستان در اعلامیه ای گفته که پاتریک شاناهان سرپرست وزارت دفاع امریکا امروز(۲۲دلو) با اسدالله خالد سرپرست این وزارت در قول اردوی عملیات های خاص دیدار نموده و روی مسایل امنیتی و دفاعی گفتکو کرده است.

mod

وزارت دفاع افزوده که در این دیدار سرپرست وزارت دفاع به دست آوردهای اخیر نیروهای اردوی ملی اشاره نموده و از همکاری های امریکا با نیرو های دفاعی و امنیتی افغانستان قدردانی کرده است. او در عین حال خواهان همکاری بیشتر امریکا در عرصه های آموزش و تجهیز نیروهای اردوی ملی گردیده است.

پاتریک شاناهان به همکاری کشورش با نیروهای ارتش افغانستان اطمینان داده و وعده نموده که آمریکا در بخش های آموزش، تجهیز و در امر مبارزه با هراس افگنی نیروهای افغان را تنها نخواهند گذاشت.

۲۲ / دلو ۱۳۹۷

رییس‌جمهور افغانستان: لویه جرگه به خاطر مشوره با مردم در مورد صلح برگزار می‌شود

رییس‌جمهور افغانستان شام امروز دوشنبه(۲۲ دلو) در یک نشست مشورتی صلح در کابل، به عمر داوودزی، رییس دبیرخانه شورای عالی صلح و نماینده ویژه او پیرامون اجماع منطقه‌ای برای صلح هدایت داد تا زمینه برگزاری لویه جرگه را به خاطر مشوره با مردم در مورد صلح فغانستان، در آخر ماه حوت سال جاری فراهم کند.

Ashraf Ghani 2
محمد اشرف غنی در عین حال در این نشست مشورتی افزود: در ماه حمل سال آینده خورشدی در سومین نشست پروسه کابل، در مورد تدابیر بعد از برقراری صلح در افغانستان صحبت خواهیم کرد.
وی در ادامه تصریح کرد که اجماع مردم افغانستان برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور وجود دارد.
به گفته رییس‌جمهور، کمیسیون‌های فعلی انتخاباتی خواست‌های مردم را برآورده نکرده و تعدیل واضحی در قانون انتخابات خواهد آمد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: “رییس جمهور افغانستان در انتخابات دخالت نمی‌کند، نکرده و کسانی که دخالت می‌کنند، به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد”.
اشرف غنی بار دیگر تأکید کرد: “هرکس پرچم افغانستان را نمی‌پذیرد و سلاح برمی‌دارد، در حالت دشمنی است. ما اکنون می‌خواهیم این (دشمنی) را به دوستی تبدیل کنیم. تا زمانی‌که آنان حمله کنند، بر بنیاد حکم خداوند دفاع می‌کنیم، اما ما خواهان تداوم خون‌ریزی نیستیم”.

۲۲ / دلو ۱۳۹۷

یک سرگروه طالب با تیمش در فاریاب تسلیم شد

دفتر مطبوعاتی قول اردوی ۲۰۹ شاهین در اعلامیه‌ای گفته است که یک سرگروه طالب همراه با ۹ تن از افرادش به پولیس تسلیم شده است.

mod

در اعلامیه این قول اردو  امروز دوشنبه (۲۲دلو) آمده است که « ملاگل احمد سرگروه طالبان مسلح، همراه با ۹ تن ازافراد تحت امرش با سلاح دست‌داشته‌ی شان به نیروهای دفاعی وامنیتی ولسوالی خواجه سبزپوش ولایت فاریاب تسلیم شده اند.»

دفترمطبوعاتی قول اردوی شاهین هم‌چنان افزوده است که در اثر عملیات مشترک پاک‌سازی در ولسوالی‌های ماورای کوکچه ولایت تخار ۳۰ هراس افگن کشته و زخمی شده‌اند.

بر اساس اعلامیه‌ی این قول اردو  در اثر یک عملیات مشترک پاکسازی که با حمایت نیروهای هوایی تحت نام “طوفان ۲۴” درولسوالی های خواجه غار،دشت قلعه ،ینگی قلعه وخواجه بهاوالدین لایت تخار راه اندازی شده بود، ۱۰ هراس افگن کشته و ۱۵ تن دیگر انان زخمی شده اند.

۲۲ / دلو ۱۳۹۷

آغاز عملیات پاکسازی در دو ولسوالی کابل

مقامات امنیتی از آغاز عملیات پاکسازی در والسوالی‌های قره‌باغ و برخی نقاط ولسوالی پغمان ولایت کابل خبر می‌دهند.

police

بصیر مجاهد سخنگوی فرماندهی پولیس کابل به خبرنامه گفت که پولیس کابل از دیروز یک‌شنبه (۲۱ دلو) عملیات پاکسازی را در ولسوالی قره‌باغ و بعضی نقاط ولسوالی پغمان به منظور مهار حملات تروریستی و جرایم جنایی راه اندازی نموده اند.

وی در ادامه تاکید کرد که جزئیات این عملیات به زودی با رسانه ها در میان گذشته خواهد شد.

۲۲ / دلو ۱۳۹۷

کشته شدن 3 عضو داعش در ننگرهار

مقام‌های امنیتی از کشته شدن سه عضو گروه داعش در ولایت ننگرهار خبر داده‌اند.

mod
وزارت دفاع ملی افغانستان در اعلامیه‌ای گفته است که در اثر عملیات هوایی در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار، ۳ عضو داعش کشته شده‌اند.

۲۲ / دلو ۱۳۹۷

وزارت تحصیلات عالی: اولین سیستم آموزشی آنلاین در افغانستان آغاز می‌شود

مقام‌های وزارت تحصیلات عالی افغانستان می‌گویند که به زودی اولین سیستم آموزشی از طریق آنلاین را در افغانستان راه‌اندازی می‌کنند.

amin-601x400

فیصل امین، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی امروز دوشنبه (۲۲دلو) در یک نشست خبری در کابل گفت که با استفاده از این سیستم، متقاضیان می‌توانند از طریق انترنت بدون محدودیت زمانی و مکانی در همه جا و همه وقت، به کورس‌ها و دانشگاه‌های داخلی و خارجی دسترسی داشته باشند.

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی در این نشست خبری هم‌چنان تاکید کرد که در سال ۱۳۹۷ خورشید، چهار صد و ۸۵ تن در مقطع لیسانس، ۸۷۴ تن در مقطع ماستری و۱۹۲ تن در مقطع دکترا، به دانشگاهای ۴۱ کشور خارجی اعزام شده‌اند.

بر اساس آمارهای وزارت تحصیلات عالی افغانستان در حال حاضر ۳ هزار و ۸۷۵ دانشجو در مقطع لیسانس، ۲ هزار و ۵۶ تن در در مقطع ماستری و ۳ هزار و ۵۸ تن دیگر در مقطع دکترا در کشورهای خارجی مشغول تحصیل می‌باشند.

آمارهای این وزارت نشان می‌دهد که در داخل افغانستان نیز در حال حاضر بیشتر از ۳۵۰ هزار محصل با حضور ۲۷ درصدی بانوان، در دانشگاهای دولتی و خصوصی این کشور مشغول ادامه تحصیل می‌باشند. این رقم در سال ۱۳۸۱ به ۲۲ هزار و ۶۸۳ تن می‌رسید.