بخش سوم جاده جاجی آریوب ولایت پکتیا تکمیل شد |
بخش سوم جاده جاجی آریوب ولایت پکتیا تکمیل شد

بازتاب خبرهای 15 دلو

Image Title
۱۵ / دلو ۱۳۹۷

بخش سوم جاده جاجی آریوب ولایت پکتیا تکمیل شد

وزارت فواید عامه از تکمیل بخش سوم جاده جاجی آریوب ولایت پکتیا خبر داده است.

این وزارت در یک اعلامیه گفته است، این جاده از بازار شیشته الی قاسم خیل ولسوالی جاجی ولایت پکتیا امتداد می‌یابد که دارای ۱۶٫۲۱۴ کیلومتر طول و ۸ متر عرض جاده می‌باشد که با هزینه بیش از ۳۸۹ میلیون افغانی تکمیل و آماده بهره‌برداری می‌باشد.

51258199_2188216244828868_3464153121524023296_n

در اعلامیه این وزارت افزوده شده است، این پروژه از سوی دولت افغانستان و حکومت جاپان تمویل و توسط برنامه ملی راه‌سازی روستایی وزارت فواید عامه تطبیق گردیده است.

این جاده ارتباط‌دهنده باشندگان روستاهای این مسیر به مرکز ولایت پکتیا و ولسوالی جاجی آریوب می‌باشد و همچنان مردم از طریق ولسوالی ازره به ولایت لوگر و ولسوالی حصارک، به ولایت ننگرهار بهتر ارتباط پیدا می‌کنند.

۱۵ / دلو ۱۳۹۷

وزارت خارجه افغانستان: نشست مسکو به نفع صلح نیست

وزارت امورخارجه افغانستان می‌گوید که نشست مسکو با حضور رهبران و چهره‌های سیاسی افغانستان و هیأت طالبان را به نفع صلح در این کشور نمی‌داند.

صغت‌الله احمدی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به خبرگزاری اسپوتنیک گفته است: “ما این نشست را به نفع صلح در افغانستان نمی دانیم، این نشست نمی‌تواند ما را به صلح برساند و خلاف تهداتی است که روسیه به نفع صلح افغانستان کرده و کشور روسیه به عنوان دولت دوست افغانستان، باید به رهبری روند گفت‌وگو به مالکیت افغانستان به گونه کامل حرمت بگذارد”.

moscow 2

در همین حال، فضل فضلی، مشاور ارشد رییس‌جمهور غنی نیز در اظهاراتی مشابه در توییتر بیان داشته است: با تأسف باید گفت که برخى از شخصیت‌های سیاسی افغانستان که ظاهرا اساس‌گذاران اصل انتقال دموکراتیک قدرت و نظام موجود محسوب می‌گردند، به علت دور ماندن از حاکمیت و اختلافى که نسبت به دولت مردان فعلی دارند، حاضر‌اند حتى از تمام این ارزش‌ها و اصول عبور نموده و تا نابودی آن به پیش بروند.

این حالی است که قبل از ظهر امروز داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت گفت؛ اگر کنفرانس مسکو فرصتی مناسبی را برای مذاکرات واقعی صلح ایجاد کند، می‌تواند یک گام مثبت به سوی صلح باشد و به همین دلیل من در مورد نشست مسکو بدبین نیستم.

۱۵ / دلو ۱۳۹۷

چه کسانی از افغانستان در نشست مسکو شرکت می‌کنند؟

برخی رسانه‌های افغانستان بر اساس معلومات سفارت روسیه در کابل و یک خبرنامه دفتر حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین این کشور، اسامی هیأت شرکت‌کننده از فعالین سیاسی و رهبران احزاب در نشست مسکو را منتشر کرده‌اند.

بر اساس خبرنامه‌اى که روز یک‌شنبه(۱۴ دلو) از سوی دفتر حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان پخش شده، این هیأت به رهبری حامد کرزی در نشست مسکو شرکت می‌کند و در آن علاوه بر نمایندگان احزاب سیاسی، شخصیت‌های سیاسی و جریان‌های سیاسی نیز حضور دارند.

فهرست این افراد که در مکتوب رسمی دفتر حامد کرزی، عنوانی وزارت امورخارجه افغانستان ارسال شده، در رسانه‌های اجتماعی بازتاب یافته است.

در این فهرست این چهره‌ها حضور دارند؛ اسماعیل خان، بادشاه خان زدران، شیرمحمد آخندزاده، حوا علم نورستانی، مدار علی کریمی، حاجی دین محمد، شهزاده مسعود، مولوی قلم‌الدین، داکتر مشاهد، زلمی هیوادمل، حکیم مجاهد، داوود علی نجفی، عبدالکریم خرم، مولوی عبدالسلام ضعیف، انجنیر یوسف پشتون، عبدالجبار تقوا، ضراراحمد عثمانی، رنگین دادفر سپنتا و داکتر زلمی رسول، شامل اند.

به گزارش آژانس خبری پژواک، همچنان گلرحمن قاضی، وحیدالله شهرانی، سید طه، حضرت عمر زاخیلوال، سیدفضل الله واحدی، مولوی عبدالسلام عابد، قطب‌الدین هلال، ارشاد احمدی، محبوب‌الرحمن داوودزی، احمدالله علیزی، محمد زمان مزمل، محمدعزیز هلال، ریحانه آزاد، فوزیه کوفی، وکیل احمد متوکل، شعیب وکیل احمد، سیدالرحمن حقانی، نظرمحمد دادمند و وحید مژده نیز در نشست مسکو اشتراک می‌ورزند.

Moscow

حنیف اتمر نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیز اعلام کرده در نشست مسکو شرکت می‌کند.

قرار است حبیب‌الرحمن فرزند گلبدین حکمتیار و داکتر غیرت بهیر، داماد او نیز به نمایندگی از حزب اسلامی به مسکو بروند.

پیر سید حامد گیلانی، شماری از اعضای حزب محاذ و داکتر نجیب‌الله فرزند صبغت‌الله مجددی نیز در نشست مسکو حضور خواهند داشت.

عطامحمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان هم در صفحه فیس‌بوکش نگاشته که در نشست مسکو اشتراک می‌ورزد.

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت و رهبر حزب وحدت مردم نیز گفته که او هم برای شرکت در نشست مسکو دعوت به عمل آمده است.

این در حالی است که گروه طالبان نیز با انتشار خبرنامه‌اى اعلام کرده که هیئت ده نفری آن‌ها به ریاست شیرمحمدعباس استانکزی در نشست مسکو شرکت می‌کند.

۱۵ / دلو ۱۳۹۷

عواید وزارت معارف افغانستان در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است

دفتر مطبوعاتی وزارت معارف می‌گوید که عواید سال ۱۳۹۷ این وزارت در مقایسه با یک‌سال پیش از آن، ۳ درصد افزایش یافته است.

نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف در این مورد می‌گوید: وزارت معارف در سال ۱۳۹۷، از بابت صدور جواز مؤسسات تعلیمی خصوصی، خدمات طباعتی شهادت‌نامه‌ها، جریمه اشخاص انفرادی و شخصیت‌های حقوقی، حق الاشتراک در پروسه‌های داوطلبی و آفر و بازپراخت معاشات و مصارفات سال گذشته، ۵۸ میلیون و ۴۰۶ هزار و ۷۰۵ افغانی عاید داشته است.

noorya nazhat

نزهت افزود: بر اساس این رقم، عواید سال روان وزارت معارف درمقایسه با سال ۱۳۹۶، یک اعشاریه هفت میلیون افغانی افزایش را نشان می دهد.

وی در ادامه افزوده است که در سال ۱۳۹۷ خورشیدی بودجه عادی این وزارت صد درصد به مصرف رسیده و میزان مصرف بودجه انکشافی معارف نیز به بیش از ۸۵ درصد رسیده است.

۱۵ / دلو ۱۳۹۷

زنان افغان: نباید صلح بدون تأمین حقوق بشر را قبول کرد

زنان افغان گفته‌اند که صلح را به قیمت از دست دادن آزادی‌های بنیادی‌شان و بدون تأمین حقوق بشر نمی‌خواهند.

شماری از این زنان امروز دوشنبه(۱۴ دلو) در یک کنفرانس مطبوعاتی با نشر یک اعلامیه در کابل گفتند که در نتیجه چندین دهه جنگ و خونریزی در افغانستان، من‌جمله در زمان طالبان و در مبارزه علیه تروریزم، میلیون‌ها زن افغان بیوه، اطفال‌شان یتیم و مردها معلول و معیوب گردیده‌اند.

این زنان خاطرنشان کردند که نظام سیاسی و دموکراسی که بعد از سقوط طالبان به وجود آمده، زنان افغان را توانمند ساخته و مذاکرات صلح نباید به قیمت سیستم نوپای دموکراسی تمام شود.

women

در اعلامیه زنان افغان آمده است: “هرج و مرجی که بعد از از میان رفتن پولیس و اردوی افغانستان، بعد از خروج نیروهای اتحاد جماهیر شوروی وقت صورت گرفت، ضربه‌ای جبران‌ناپذیر به افغانستان از جمله زنان کشور وارد نمود. ملغی ساختن نیروهای امنیتی فقط می‌تواند مخالفین ثبات افغانستان را راضی سازد و یک اشتباه محض و جبران‌ناپذیر است”.

زنان افغان گفته‌اند که باید در میز مذاکره حضور فعال داشته و در مذاکرات صلح، نباید حضور زنان به احزاب سیاسی محدود شود.

آن‌ها در ادامه تصریح کردند، کسانی که در این مذاکرات شرکت می‌کنند، باید این را واضح سازند که حقوق زنان به هیچ عنوانی مورد معامله قرار نمی‌گیرد.

۱۵ / دلو ۱۳۹۷

شاهراه کابل ـ بامیان از طریق کوتل حاجی‌گک مسدود شده است

ریاست فواید عامه ولایت بامیان از مسدود بودن شاهراه کابل ـ بامیان از طریق کوتل حاجی‌گک خبر داده است.

Kabul bamiyan

این ریاست در یک اعلامیه گفته است که شاهراه کابل ـ بامیان از طریق کوتل حاجی‌گک و جاده یکاولنگ ـ پنجاب از طریق کوتل شاطو به عالت طوفان‌های شدید، به روی ترافیک مسدود است.