جان باختن ۷ تن در یک رویداد ترافیکی در شاهراه هرات – تورغندی |
جان باختن ۷ تن در یک رویداد ترافیکی در شاهراه هرات – تورغندی

بازتاب خبرهای 1 دلو

Image Title
۱ / دلو ۱۳۹۷

جان باختن ۷ تن در یک رویداد ترافیکی در شاهراه هرات – تورغندی

مقامات محلی از جان‌باختن ۷ تن در یک حادثه ترافیکی در شاهراه هرات – تورغندی خبر داده اند.

traffic-accidents-2

جیلانی فرهاد، سخنگوی ولایت هرات به خبرنامه گفت  که صبح امروز دوشنبه(۱ دلو) در تنیجه تصادف یک موتر تیزرفتار(سراچه) با یک کامیون در شاهراه هرات – تورغندی، ۷ سرنشین موتر سراچه جان باخته اند.

فرهاد در ادامه گفت که در میان این جان‌باختگان یک خانم نیز حضور دارد.

۱ / دلو ۱۳۹۷

عبدالرشید ایوبی به عنوان مشاور ارشد رئیس جمهور تعیین شد

ارگ ریاست جمهوری از تعیین عبدالرشید ایوبی به عنوان مشاور ارشد رئیس جمهور خبر داده است.

arg

ریاست دفتر ریاست جمهوری در یک اعلامیه گفته است که محمد اشرف‌غنی طی یک فرمان در مورد ایزاد یک بست خارجه رتبه به تقرر عبدالرشید ایوبی به عنوان مشاور ارشد او در امور اجتماعی حکم داده است.

۱ / دلو ۱۳۹۷

ثواب الدین مخکش به اتهام نقض تساوی قومی محکوم شد

ثواب‌الدین مخکش،معاون پیشین ریاست نظارت و ارزیابی عمومی اداره امور ریاست جمهوری، به اتهام نقض «تساوی مذهبی و قومی» به دو سال حبس تعلیقی محکوم شده است.

مخکش  سال قبل رهنمودی «قوم‌گرایانه» را تحت نام «کارهای عمده‌ای که باید انجام شود» را با کارمندان «پشتون» اداره امور از طریق کانال تلگرام به اشتراک گذاشته است. وی در این رهنمود تاکید بر حذف  کارمندان غیر پشتون کرده بود.

kabul

 یک منبع از دادستانی کل افغانستان که نخواسته نامی از او گرفته شود به روزنامه هشت صبح گفته است که پرونده آقای مخکش به تاریخ ۲۵ سنبله سال ۱۳۹۶ به دادستانی کل سپرده شد و این اداره پس از بررسی پرونده، وی را به محکمه سپرده است.

به گفته‌ی این منبع، محکمه در جلسه نخست خود آقای مخکش را بی‌گناه شناخت و سرانجام پس از اعتراض و استیناف‌خواهی دادستانی کل، محکمه در جلسه استینافی، آقای مخکش را به دو سال حبس تعلیقی محکوم کرد. منبع تاکید کرده که این حکم نهایی است.

۱ / دلو ۱۳۹۷

شاهراه سالنگ تا ختم امروز دوشنبه باز خواهد شد

وزارت فواید عامه افغانستان  از تلاش برای باز کردن شاهراه سالنگ در طول امروز دوشنبه (۱ دلو) خبر داده است.

این وزارت در یک اعلامیه گفته است که “برف‌باری توام با طوفان از چهار شبانه روز گذشته در سالنگ‌ها تا ساعت ١٢ شب گذشته جریان داشته است و اکنون متوقف شده است.”

salang

این وزارت  در ادامه افزوده است که با مساعد شدن هوا تیم‌های عملیاتی به پاک کاری شاهراه پرداخته‌اند.

به گفته‌ی وزارت فواید عامه افغانستان این شاهراه در حال حاضر به‌دلیل  سرازیر شدن برف کوچ‌ها و پوشیده شدن این شاهراه از ولسوالی جبل سراج ولایت پروان الی ولسوالی خنجان ولایت بغلان، مسدود شده است.  آنان تاکید دارند که  کار پاک کاری آغاز شده است و در صورتی‌که در جریان فعالیت وسایط مربوط مشکلی رونما نگردد در جریان امروز دوشنبه  شاهراه به روی وسایط مسافربری باز خواهد شد.

۱ / دلو ۱۳۹۷

تکمیلی/ کشته شدن ۳ مهاجم پس از حمله بر یک قطعه نظامی در میدان وردک

مقام های محلی از کشته شدن ۳ مهاجم و پایان جنگ در یک قطعه نظامی در ولایت میدان وردک خبر داده اند.

دفتر مطبوعاتی ولایت میدان وردک در یک اعلامیه گفته است، ساعت ۷ و نیم صبح امروز دوشنبه یک موتر بمب یک قطعه نظامی را در مرکز این ولایت هدف قرار داده است.

nds TALIBAN

در اعلامیه افزوده شده که ۳ مهاجم مسلح حمله کننده به این قطعه نظامی، از طرف نیروهای امنیتی کشته شده اند.

در این اعلامیه به تلفات و خسارات وارد شده به این قطعه نظامی چیزی گفته نشده است.

این در حالی است که پیش از حمله این سه مهاجم، یک مهاجم انتحاری دیگر، یک موتر بمب گذاری شده را در دروازه این قطعه نظامی منفجر کرده و سپس مهاجمان وارد قطعه شدند.