ورود نخستین هواپیمای حامل پناهجویان اخراج شده افغانستان از آلمان به کابل در سال 2019 |
ورود نخستین هواپیمای حامل پناهجویان اخراج شده افغانستان از آلمان به کابل در سال ۲۰۱۹

بازتاب خبرهای 19 جدی

Image Title
۱۹ / جدی ۱۳۹۷

ورود نخستین هواپیمای حامل پناهجویان اخراج شده افغانستان از آلمان به کابل در سال ۲۰۱۹

نخستین هواپیمای حال پناهجویان اخراج شده افغانستان در سال ۲۰۱۹ میلادی از آلمان، امروز در میدان هوایی کابل به زمین نشست.

بر اساس گزارش‌ها، این هواپیما حامل ۳۶ پناهجوی اخراج شده افغانستان از آلمان است.

KLM airplane

این در حالی است که پیش از این نیز ۱۹ هواپیمای حامل پناهجویان افغانستان از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ از آلمان به کابل آمده است.

این در حالی است که در پی تشدید ناامنی‌ها در افغانستان در چند سال اخیر، نهادهای مدافع حقوق پناهندگان بارها از کشورهای اروپایی به خصوص آلمان خواسته‌اند که روند اخراج پناهجویان را متوقف کنند، اما این کشور توجهی به این خواست‌ها نداشته است.

۱۹ / جدی ۱۳۹۷

دیدار عمر داوودزی با شاه محمود قریشی؛ پیام مثبت افغانستان به پاکستان

عمر داوودزی، رییس دارالانشای شورای عالی صلح و نماینده ویژه رییس‌جمهور افغانستان برای اجماع منطقه‌ای در مورد صلح این کشور پس از دیدار با مولانا فضل‌الرحمن، رییس جمعیت علمای اسلام پاکستان، با شاه محمود قریشی، وزیر امورخارجه این کشور نیز دیدار و گفت‌وگو کرده است.

بر اساس بیانیه وزارت امورخارجه پاکستان، در این دیدار که شام روز گذشته(سه‌شنبه، ۱۸ جدی) در اسلام‌آباد صورت گرفته، آقای داوودزی با ابلاغ سلام محمد اشرف غنی به رهبران پاکستان، گفت: دولت افغانستان اراده محکمی برای توسعه همکاری‌ها با پاکستان در همه زمینه‌ها دارد.

omar daudzai met shah mahmmod qureshi in pakistan

وی از نگاه و اقدامات نخست‌وزیر پاکستان برای تحقق صلح و ثبات در افغانستان تقدیر کرد.

رییس دارالانشای شورای عالی صلح سه بار سفر شاه محمود قریشی به کابل ظرف مدت چهار ماه را نشان واضحی از حمایت‌ها و پشتیبانی پاکستان از افغانستان عنوان کرد.

وزیر امورخارجه پاکستان نیز در این دیدار، با بیان تعهد دولت اسلام‌آباد به تحقق صلح و ثبات منطقه، گفت: پاکستان خواهان ثبات در افغانستان است و این ثبات را لازمه رونق اقتصادی منطقه می‌داند.

شاه محمود قریشی به داوودزی اطمینان داد که اسلام‌آباد تمامی اقدامات و کمک‌های لازم را برای کمک به مردم افغانستان و پایان جنگ و خونریزی در این کشور انجام می‌دهد و بدون شک با پایان جنگ، مردم افغانستان وارد مرحله جدیدی از صلح و رفاه می‌شوند.

۱۹ / جدی ۱۳۹۷

نشست وزرای امورخارجه کشورهای آسیای مرکزی و هند با حضور افغانستان در سمرقند برگزار می‌شود

قرار است نشست وزرای امورخارجه کشورهای آسیای مرکزی و هند با حضور افغانستان روز شنبه هفته آینده در شهر سمرقند برگزار شود.

در این نشست که به مدت دو روز(۱۲ و ۱۳ جنوری) برگزار می‌شود، صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان نیز حضور دارد.

وزارت خارجه ترکمنستان در یک اعلامیه با بیان این خبر گفته است: “نخستین نشست وزرای امورخارجه کشورهای آسیای مرکزی و هند با اشتراک افغانستان، روزهای ۱۲ و ۱۳ جنوری سال ۲۰۱۹ در سمرقند برگزار خواهد شد”.

photo_2019-01-09_07-22-10

در این اعلامیه آمده است: “در این نشست، سوشا سوآراج وزیر امورخارجه هند، جنگیز حیدربکوف وزیر امورخارجه قرقیزستان، مهرالدین وزیر امورخارجه تاجیکستان، رشید مرداف وزیر امورخارجه ترکمنستان، عبدالعزیز کمیل‌اف وزیر امورخارجه ازبکستان، مختار طلوبردی، معاون اول وزیر امورخارجه قزاقستان و همچنان از افغانستان صلاح‌الدین ربانی وزیر امورخارجه این کشور حضور خواهند داشت”.

قرار است در این نشست مسایلی چون توسعه بیش از پیش تماس‌ها در زمینه‌های سیاسی، دیپلماسی، اقتصادی و بازرگانی، علمی و فنی و همچنان در حوزه‌های آموزشی و فرهنگی بررسی ‌شود. هم‌چنان به گزارش‌ رسانه‌ها، طرف‌ها به صلح و ثبات در افغانستان نیز توجه ویژه‌ای خواهند داشت.

به گزارش اسپوتنیک، نشست وزرای کشورهای آسیای مرکزی و هند با ابتکار هند در سال ۲۰۱۲ آغاز به کار کرده و به تشدید همکاری‌ها بین هند و کشورهای منطقه کمک کرده است.

۱۹ / جدی ۱۳۹۷

واشنگتن‌پست: دونالد ترامپ متقاعد شده سربازان امریکایی در افغانستان را به نصف کاهش ندهد

روزنامه واشنگتن‌پست گزارش داده که مشاوران کاخ سفید دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا را متقاعد ساخته‌اند تا تعداد سربازان امریکایی در افغانستان را به نصف کاهش ندهد.

در یک گزارش این روزنامه در این مورد آمده است، هرچند دونالد ترامپ در نهایت بر بیرون شدن نظامیان امریکایی از افغانستان تاکید دارد، اما مشاوران کاخ سفید نسبت به خروج و یا کاهش نیروها به او هشدار داده‌اند.

US forces leaving

هرچند تاکنون تصمیم نهایی در این زمینه گرفته نشده، اما یک مقام اداره ترامپ گفته است: “باور کنید که او بحث‌ها را یکی به یکی در مورد افغانستان گوش کرده است، رییس جمهوری ترامپ گفته است که شمار زیاد از مشاوران‌اش از او می‌خواهند تا در این جنگ تا زمان نامعلومی حضور داشته باشند».

این در حالی است که سناتور لندزی گراهام، از افراد نزدیک به دونالد ترامپ می‌گوید که رییس‌جمهور از پیشرفت های امریکا در افغانستان ناامید است، اما گراهام به او گفته که خروج زودهنگام از افغانستان یک فاجعه تمام عیار خواهد بود.

۱۹ / جدی ۱۳۹۷

انتشار لیست جدید 16 نفری از متهمین تحت تعقیب وزارت داخله

وزارت داخله از انتشار یک لیست ۱۶ نفری جدید که تحت تعقیب وزارت داخله اند، خبر داده است.

این وزارت در یک اعلامیه این فهرست ۱۶ نفری افراد زیر تعقیب را نشر کرده‌ است.

moi afghanistan

به گفته وزارت داخله، این افراد متهم به غضب زمین، زورگویی، بی‌اعتنایی به قانون و حمایت از افراد مسلح غیرمسؤول اند.