جان باختن 4 پولیس محلی در ولسوالی پاتوی ولایت دایکندی |
جان باختن ۴ پولیس محلی در ولسوالی پاتوی ولایت دایکندی

بازتاب خبرهای 10 جدی

Image Title
۱۰ / جدی ۱۳۹۷

جان باختن ۴ پولیس محلی در ولسوالی پاتوی ولایت دایکندی

در نتیجه انفجار یک ماین در ولسوالی پاتوی ولایت دایکندی، ۴ پولیس محلی جان باخته و یک تن دیگر زخمی شده است.

این انفجار در قریه برمنی ولسوالی پاتو صورت گرفته است.

Paato district

غلام سخی غفوری، فرمانده پولیس ولایت دایکندی با تائید این خبر گفته است که بنابر عدم ارتباط با مسوولان امنیتی در قریه برمنی، جزییات بیشتری در این مورد در دست نیست.

 به گفته وی، فعلا جنگ شدیدی میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان در قریه برمنی ولسوالی پاتو جریان دارد.

۱۰ / جدی ۱۳۹۷

تأکید سفارت امریکا در کابل بر عمل‌کرد مسلکی و غیرسیاسی کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان

به دنبال اعلامیه دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان(یوناما) و تأکید بر اصلاحات انتخاباتی، سفارت امریکا نیز در بیانیه‌ای بر مسلکی و غیرسیاسی عمل کردن کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان تأکید کرده است.

سفارت امریکا در یک اعلامیه با پشتیبانی از اعلامیه یوناما به خاطر اصلاحات اساسی در کمیسیون‌های انتخاباتی، گفته است که مردم افغانستان مستحق داشتن کمیسیون‌های انتخاباتی اند که از توانایی بالا برخوردار بوده و مسلکی و غیرسیاسی عمل کنند تا بتوانند اعتماد مردم را برای انتخابات آینده به دست بیاورند.

US Embassy

یوناما در یک اعلامیه از کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان خواسته است که “با توجه به وجود بی‌نظمی‌های عمده و قابل اجتناب در جریان آمادگی و برگزاری انتخابات پارلمانی، اقدامات اصلاحی و ضروری را روی دست گیرند و در ماه‌های آینده بر تکمیل بسته کامل اصلاحات واقع‌بینانه و مبتنی بر اولویت‌ها توجه جدی مبذول دارند”.

یوناما در ادامه توضیح داده است که “این اصلاحات باید شامل تصحیح فهرست رأی‌دهندگان، تقسیم واضح مسئولیت‌ها میان کمیسیون مستقل انتخابات و دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات، حصول اطمینان از وجود دارالانشا با کارمندان کافی و آموزش دیده و ایجاد تغییرات مورد نیاز در تشکیلات‌شان پیش از انتخابات در جولای ۲۰۱۹ گردد” .

۱۰ / جدی ۱۳۹۷

کمیسیون قانون اساسی افغانستان: تعویق انتخابات ریاست جمهوری نقص صریح قانون اساسی است

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی افغانستان در یک نظریه حقوقی در مورد تأخیر انتخابات ریاست جمهوری این کشور توسط کمیسیون مستقل انتخابات، این تعویق را نقض صریح قانون اساسی افغانستان خوانده است.

constitution afg

در متن این نظریه حقوقی کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی افغانستان با اشاره به تصمیم کمیسیون انتخابات مبنی بر تعویق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از ۳۱ حمل به ۲۹ سرطان آمده است: به موجب ماده ۶۱ قانون اساسی؛ «وظیفه رئیس‌جمهور در اول جوزای سال پنجم بعد از انتخابات پایان می‌یابد. انتخابات به منظور تعیین رئیس‌جمهور جدید در خلال مدت سی الی شصت روز قبل از پایان کار رئیس‌جمهور برگزار می‌گردد»؛ بر این اساس، هرگونه تأخیر از ناحیه برگزارکنندگان انتخابات، نقض صریح قانون اساسی محسوب می‌شود.

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی افغانستان از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته که کم‌کاری خود را در عدم تهیه به موقع مقدمات برگزاری انتخابات جبران نموده و به نقض قانون اساسی پایان دهد.

۱۰ / جدی ۱۳۹۷

بازداشت 7 تن به شمول 3 خانم به اتهام قاچاق مواد مخدر

وزارت داخله افغانستان از بازداشت ۷ تن به شمول ۳ خانم به اتهام قاچاق مواد مخدر در ولایت‌های بلخ و بغلان خبر داده است.

این وزارت در یک اعلامیه گفته است، پولیس بغلان دو تن را در پیوند به قاچاق ۲۹ کیلوگرام مواد مخدر در این ولایت بازداشت کرده است.

این افراد قصد داشتند ۲۸ کیلوگرام تریاک و یک کیلوگرام چرس را از ولایت بلخ به کابل قاچاق نمایند که طی عملیات کشفی پولیس، در مربوطات ولایت بغلان شناسایی و بازداشت شدند.

arrest

در یک اعلامیه دیگر این وزارت گفته شده است که پولیس بغلان در یک بازرسی دیگر، سه تن را به ارتکاب قاچاق ۱۱ کیلوگرام هیروئین بازداشت کرده است.

افراد بازداشت شده دو زن و یک مرد اند که قصد داشتند ۱۱ کیلوگرام هیروئین را از بدخشان به کابل قاچاق نمایند که در یکی از بازرسی‌های منسوبان پولیس ضد مواد مخدر در مربوطات ولایت بغلان، بازداشت شده‌اند.

وزارت داخله در یک اعلامیه دیگر نیز از بازداشت دو تن به شمول یک زن را در پیوند به قاچاق مواد مخدر در میدان هوایی بلخ خبر داده است.

این دو فرد که ۸۳۱ گرام مواد مخدر نوع هروئین را بلعیده بودند، پس از شناسایی از سوی پولیس بازداشت شدند.

۱۰ / جدی ۱۳۹۷

کشف بیشتر از ۱۴۰ میل سلاح مختلف در ‌ولایت ننگرهار

مقام‌های امنیتی از کشف و ضبط بیش از ۱۴۰ میل سلاح مختلف در ولایت ننگرهار خبر داده‌اند.

police nangarhar

وزارت داخله در یک اعلامیه گفته است، پولیس مبارزه با مواد مخدر ولایت ننگرهار صبح امروز طی یک عملیات، ۱۴۳ میل تفنگچه مختلف را با بیشتر از ۳۰۰ شاژور کشف و ضبط نموده است.

این سلاح‌ها به شکل ماهرانه در یک عراده واسطه نوع تراکتور جابجا گردیده بود و در پیوند به این قضیه، یک مظنون از سوی پولیس بازداشت گردیده است.