نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی در کابل، بغلان و پکتیا، این هفته نیز اعلام نخواهد شد |
نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی در کابل، بغلان و پکتیا، این هفته نیز اعلام نخواهد شد

بازتاب خبرهای 3 جدی

Image Title
۳ / جدی ۱۳۹۷

نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی در کابل، بغلان و پکتیا، این هفته نیز اعلام نخواهد شد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی در سه ولایت باقی مانده، در هفته جاری نیز اعلام نخواهد شد.

ذبیح‌الله سادات، معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات امروز دوشنبه(۳ جدی) به رادیو آزادی گفته است که نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی در ولایت‌های کابل، بغلان و پکتیا هفته آینده اعلام خواهد شد.

Ballot box

وی دلیل تأخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی را بازشماری آرای این سه ولایت و برخی مشکلات دیگر عنوان کرد.

این در حالی است که پیش از این قرار بود تا تاریخ ۱۰ ماه قوس، روند شمارش آرای تمامی ولایات تکمیل شده و نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی اعلام گردد.

علاوه بر این، کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته که ممکن است نتایج نهایی انتخابات پارلمانی در ولایات مختلف، از ۵۰ تا ۱۰۰ درصد نسبت به نتایج ابتدایی تغییر کند.

۳ / جدی ۱۳۹۷

جدی شدن طرح تعویق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان/ کمیسیون انتخابات در حال رایزنی است

در حالی که در سومین روز آغاز ثبت‌نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تاکنون هیچ فردی ثبت‌نام نکرده، بحث به تعویق افتادن این انتخابات جدی‌تر شده است.

رفیع‌الله بیدار، یکی از کمیشنرهای کمیسیون انتخابات افغانستان به بی.بی.سی فارسی گفته که احتمال دارد انتخابات ریاست جمهوری که قرار بود به تاریخ ۳۱ حمل برگزار شود، به تاخیر بیافتد.

وی گفته که هدف به تاخیر انداختن انتخابات، “آوردن اصلاحات و بهترشدن امور انتخاباتی است که به کار و زمان بیشتری نیاز دارد”.

IEC (1)

این کمیشنر کمیسیون انتخابات افغانستان خاطرنشان کرده که مشورت‌های لازم را با جوانب ذیدخل آغاز کرده‌‌اند و اکنون گفتگو با احزاب، نهادهای ناظر و نهادهای مدنی جریان دارد و نتیجه این دیدارها، با حکومت افغانستان که تأمین‌کننده امکانات مالی و امنیتی انتخابات است، شریک ساخته خواهد شد.

در همین حال، یک منبع معتبر حکومت وحدت ملی به رادیو آزادی گفته است، کمیسیون مستقل انتخابات طرحی را به شورای امنیت ملی ارائه کرده که بر اساس آن، انتخابات ریاست جمهوری سه ماه بعد از ۳۱ حمل برگزار شود، اما به گفته این منبع، این طرح مورد قبول واقع نشده و کمیسیون مستقل انتخابات وظیفه گرفته تا طرح دیگری را ارائه دهد.

این منبع افزوده که قرار است کمیسیون مستقل انتخابات در روز‌های آینده تعویق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را رسما اعلام کند.

۳ / جدی ۱۳۹۷

وزارت داخله افغانستان تایید کرد که دست‌کم پنج انفجار در نزدیک وزارت فواید عامه/خدمات عمومی رخ داده است.

نصرت رحیمی، سخنگوی این وزارتخانه گفت چند مهاجم داخل ساختمان این وزارتخانه شده‌اند و اکنون صدای تیراندازی در محل شنیده می‌شود.

آقای رحیمی می‌گوید تاکنون ۲ مهاجم کشته شدند.

nusrat rahimi

یکی از شاهدان عینی در وزارت فواید عامه نیز به بی‌بی‌سی گفت که هدف حمله این وزارتخانه بوده و نیروهای امنیتی توانسته که شماری از کارمندان دولتی را از محل حمله سالم خارج کند.

انفجار اولی دقیقا زمانی رخ‌داد که کارمندان در حال بیرون از این وزارت بودند.

وزارت بهداشت افغانستان گفته است که تاکنون ۴ زخمی به شفاخانه انتقال داده شده‌اند.

۳ / جدی ۱۳۹۷

غنی: مشکلات مردم؛ مشکلات ارگ است

رئیس‌جمهور افغانستان در مراسم افتتاح پنجمین کنفرانس ملی شهری در کابل بر حل مشکلات شهروندان این کشور تأکید کرده است.

محمد اشرف غنی در این مراسم که امروز دوشنبه(۳ جدی) برگزار شد، گفته است که مشکلات مردم، مشکلات ارگ است و وظیفه آن‌ها است تا این مشکلات را حل کنند.

وی در ادامه تاکید کرده که بخش خصوصی دشمن و رقیب دولت نیست، بلکه همکار دولت است.

Ashraf Ghani

رئیس‌جمهور غنی در ادامه بیان داشت که حدود صد سال بوده که قانون شهرداری‌ها تغییر نکرده بود، اما قانون جدید شهرداری‌ها از بهترین قوانین است.

وی هم‌چنان با بیان این‌که جایداد قانونی، حق شرعی هر مرد و زن افغان است، تأکید کرد: “غاصب باید در فرهنگ شهری ما جایی نداشته باشد. مردم ما باید دست به دست هم بدهند و غاصبین را از جامعه بیرون کنند”.

رئیس‌جمهور در عین حال از شهروندان و ادارات دولتی خواست که در مصرف برق صرفه‌جویی کنند.

۳ / جدی ۱۳۹۷

جنرال طارق شاه بهرامی رسما به کارش پایان داد

وزارت دفاع ملی افغانستان از پایان یافتن کار وزیر دفاع پیشین این کشور و خداحافظی او با کارمندان این وزارت خبر داده است.

mod

در مراسمی که امروز دوشنبه(۳ جدی) به همین مناسبت در وزارت دفاع برگزار شده، جنرال طارق شاه بهرامی بر حفظ دست‌آوردهای سال‌های گذشته تاکید ورزیده و از پرسونل این وزارت خواسته به همکاری‌های صادقانه خود با وزیر دفاع بعدی نیز ادامه دهند.

در این مراسم، رییس ستاد ارتش افغانستان در حضور نمایندگان شورای امنیت ملی، وزارت امورداخله و ریاست عمومی امنیت ملی، با های لوح سپاس، از کارنامه‌های جنرال بهرامی تقدیر کرده است.