نابودی یک مرکز سوق و اداره طالبان در عملیات شبانه نیروهای افغانستان در هلمند |
نابودی یک مرکز سوق و اداره طالبان در عملیات شبانه نیروهای افغانستان در هلمند

بازتاب خبرهای 21 قوس

Image Title
۲۱ / قوس ۱۳۹۷

نابودی یک مرکز سوق و اداره طالبان در عملیات شبانه نیروهای افغانستان در هلمند

مقام‌های محلی در ولایت هلمند از نابودی یک مرکز سوق و اداره طالبان در یک عملیات شبانه و حملات هوایی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در این ولایت خبر داده است.

تورن جنرال محمد یاسین، والی هلمند، امروز چهارشنبه(۲۱ قوس) در یک نشست خبری با اعضای شورای نظامی این ولایت گفت: در جریان عملیات هوایی و زمینی بر مواضع طالبان که از دو ماه بدین‌سو ادامه دارد، به مخالفین مسلح دولت خسارت سنگین مالی و جانی وارد شده است.

hilmand

وی افزود که در این عملیات ها دست کم ۲۵۱ تن از مخالفین مسلح به شمول ۱۱ تن از افراد کلیدی این گروه کشته شده و در حال حاضر طالبان در ضعیف‌ترین موضع قرار دارند.

این در حالی است که چندی پیش ملا عبدالمنان، والی نام نهاد گروه طالبان برای ولایت هلمند در پی حملات هوایی در این ولایت کشته شد.

۲۱ / قوس ۱۳۹۷

سفر وزیر دفاع هالند به افغانستان و دیدار با رهبران حکومت

وزیر دفاع هالند که به افغانستان سفر کرده، با رهبران حکومت وحدت ملی و هم‌چنین مشاور امنیت ملی این کشور دیدار و گفتگو کرده است.

در یک اعلامیه ارگ ریاست جمهوری آمده است که رئیس جمهور غنی عصر امروز چهارشنبه(۲۱ قوس) در دیدار با خانم انا تیودورا برناردینا، وزیر دفاع هالند در مورد همکاری‌های دوجانبه به خصوص در بخش‌های تجارت و زراعت، پروسۀ صلح و اصلاحات در سکتور امنیتی و دفاعی، بحث و تبادل نظر کردند.

arg 2

رئیس‌جمهور در این دیدار از کمک‌های هالند به افغانستان در عرصه‌های مختلف به خصوص در بخش زیربنایی و آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی در چارچوب مأموریت حمایت قاطع ناتو تشکر کرده است.

پس از این دیدار، خانم برناردینا با داکتر عبدالله، رییس اجرایی حکومت افغانستان نیز دیدار و گفتگو کرده است.

در یک بیانیه دفتر شورای امنیت ملی افغانستان نیز آمده است که داکتر حمدالله محب در دیدار با انک بیجلویلت اسکاتن، وزیر دفاع هالند روی موضوعات صلح، امنیت و ثبات، مبارزه مشترک علیه تروریزم، ظرفیت قوای مسلح کشور و همکاری‌های دوجانبه گفتگو نموده است.

۲۱ / قوس ۱۳۹۷

ازسرگیری بازشماری آرای انتخابات پارلمانی ولایت کابل

مقام‌های کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان از آغاز مجدد روند بازشماری و تفتیش آرای انتخابات پارلمانی در ولایت کابل، پس از یک هفته توقف و بر اساس روشی جدید خبر داده‌اند.

ذبیح‌الله سادات، معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات به تلویزیون یک گفته که به شدت تلاش می‌شود تا نتیجه‌ ابتدایی انتخابات پارلمانی ولایت کابل در جریان کمتر از ده روز دیگر اعلام شود.

IEC

به گفته وی، پیش از این ۹۰ درصد بازشماری آرای ۱۸۰ مرکز انتخاباتی در کابل تکمیل شده بود و قرار است ده درصد باقی مانده تا دو سه روز آینده پایان یابد و تا آخر هفته آینده، نتایج ابتدایی کابل هم اعلام شود.

بازشماری و تفتیش آرای انتخابات پارلمانی در کابل در حالی از سرگرفته شده که کمیسیون شکایات انتخاباتی هفته قبل تمام آرای این ولایت را باطل اعلام کرد، اما با مخالفت شدید مواجد گردید و در نهایت تصمیم به تجدید نظر شد.

۲۱ / قوس ۱۳۹۷

امریکا: هسته گروه داعش در افغانستان پیچیده است

نماینده ویژه رییس‌جمهور امریکا برای ائتلاف جهانی مبارزه با گروه داعش می‌گوید که هسته این گروه در افغانستان پچیده است و باید راهکار سنجیده‌شده در مبارزه با این شبکه در افغانستان روی دست گرفته شود.

USA

به گزارش آریانا نیوز، بریت مک گریک در اظهاراتی تازه گفته است: “در افغانستان نیز یک هسته بسیار پیچیده داعش در شرق افغانستان وجود دارد که تلاش داریم تا این گروه در همان‌جا متمرکز باقی بماند و نتواند هسته‌های‌شان را در دیگر نقاط افغانستان گسترش بدهند. به همین خاطر این تلاش ها مدت زیادی را در بر خواهد گرفت”.

جان سولیوان، معاون وزیر خارجه امریکا نیز گفته است: “داعش و القاعده یک تهدید برای همه ما است. ملت های مان برای مبارزه و شکست داعش در کنار همدیگر ایستاده اند. داعش و القاعده دیدگاه جهانی خود را با صدای بلند پخش می کنند و از طریق پیام شان تمام زنان و مردان افراط گرا را در جهان می خواهند تا آنها را قانع بسازند که با این گروه یکجا شوند”.

۲۱ / قوس ۱۳۹۷

نشست اضطراری یک چرخبال ارتش در ولایت فاریاب

مقامات محلی از نشست اضطراری یک چرخبال ارتش در ولایت فاریاب خبر داده است.

mod-4-5

محمد طاهر رحمانی، رییس شورای ولایت فاریاب به خبرنامه گفت که این چرخبال ارتش در ساحاتی از ولسوالی پشتون‌کوت نشست اضطراری کرده است.

وی در ادامه گفته که فعلا امنیت این چرخبال توسط نیروهای خیزش مردمی به رهبری حاجی غلام محمد، تأمین شده است.