مجلس نمایندگان خواستار رعایت قانون اساسی در باره طرح سهمیه بندی کنکور شد |
مجلس نمایندگان خواستار رعایت قانون اساسی در باره طرح سهمیه بندی کنکور شد

بازتاب خبرهای 17 قوس

Image Title
۱۷ / قوس ۱۳۹۷

مجلس نمایندگان خواستار رعایت قانون اساسی در باره طرح سهمیه بندی کنکور شد

طرح سهمیه بندی پروسه کانکور با انتقاد های از طرف نمایندگان مجلس روبه رو شده است.

غلام‌حسین ناصری عضو مجلس با انتقاد از طرح سهمیه‌بندی پروسه کانکور امروز گفته که این طرح هرچند به نام انکشاف متوازن برجسته شده اما آن را مخالف با عدالت خوانده است.

آقای ناصری تاکید کرده که این طرح برخلاف معیارهای مندرج در قانون اساسی افغانستان بوده و باید جلو آنچه که او تطبیق ظالمانه آن گفته، گرفته شود.

اسدالله سعادتی نماینده دیگر مجلس از ولایت‌ دایکندی نیز طرح سهمیه بندی پروسه کانکور را ظالمانه و غیر عادلانه خوانده است.

او تاکید کرده که این طرح معیارهای استندرد علمی و بین المللی را نقض می‌کند.

Parlaman

جعفر مهدوی نماینده کابل نیز در این نشست بیان داشته که این طرح در مخالفت با قانون اساسی قرار دارد و نیز جلو پیشرفت جوانان را می گیرد.

مهدوی اظهار داشته که اگر جنگ و فقر مانع مکتب رفتن شهروندان کشور در جنوب و جنوب شرق شده است، باشندگان ولایت های مرکزی نیز از جنگ به دور نمانده اند.

او اضافه کرده که ولایات مرکزی، برعکس سایر ولایت ها از پول های اپراتیفی و امکانات دولتی محروم تر بوده اند.

این در حالی است که این طرح در داخل مجلس موافقانی نیز دارد که با اعلام حمایت از آن خواستار اجرایی شدن طرح مزبور اند. عبیدالله بارکزی نماینده مردم ارزگان در مجلس گفت که انکشاف متوازن و تحصیل حق هر شهروند کشور است و نیز اضافه کرد که باید تمام شهروندان از آن یکسان بهره مند شوند.

سخی مشوانی عضو دیگر مجلس نیز به حمایت از این طرح گفت که همانند پارلمان باید در کانکور نیز بر اساس نفوس هر ولایت سهم داده شود.

معاون دوم مجلس در جمع بندی نشست امروزی گفت که حکومت باید براساس قانون اساسی و همچنین وضعیت فعلی کشور در این مورد تصمیم بگیرد.

۱۷ / قوس ۱۳۹۷

غنی: دانشگاه باعث موفقیت پروسۀ دولت سازی شود

ارگ ریاست جمهوری از دیدار اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان با اعضای شورای علمی دانشگاه کابل و اتحادیۀ دانشجویان این دانشگاه خبر داده است.

در اعلامیه ارگ گفته شده که حمیدالله فاروقی، رئیس داشنگاه کابل در این دیدار بر تطبیق قوانین و لایحه وزارت تحصیلات عالی در دانشگاه، مبارزه با فساد اداری و اکادمیک، امضای تفاهم نامه های علمی با نهادهای داخلی و خارجی، معیاری‌سازی مجلۀ علمی دانشگاه کابل، ایجاد طرزالعمل تدوین تحقیقات علمی و ایجاد پلان استراتژیک دانشکده ها تاکید کرده و این موارد را از جمله عواملی دانسته که با استفاده از آن ظرفیت ها و سطح عواید دانشگاه کابل افزایش می یابد.

kabul ARG

محمد اشرف غنی رییس جمهور نیز گفت که حکومت اش در حال تطبیق چهار پروسۀ ملی از جمله دولت‌سازی، ایجاد مارکیت، دستیابی به صلح و ملت‌سازی می باشد.

رییس جمهور غنی در عین حال تاکید کرده که “افغانستان بدون پروسۀ دولت‌سازی به ثبات نمی رسد و نیاز است تا پوهنتون ها باعث تولید کادرهای شوند که پروسۀ دولت سازی را به موفقیت برسانند و شبکه های جرمی را بشکنند.”

اشرف غنی در خصوص تامین صلح نیز گفته که نسل جوان باید زمینه ساز صلح اجتماعی باشند. او تاکید کرده که صلح اجتماعی یک ضرورت مبرم است.

۱۷ / قوس ۱۳۹۷

ذخیرگاه سلاح شورشیان در ولایت غزنی کشف شد

مقام های محلی در ولایت غزنی از به دست آوردن یک ذخیرگاه اسلحه شورشیان خبر داده اند.

ghazni

دفتر مطبوعاتی ولایت غزنی در یک اعلامیه گفته که نیروهای مشترک پولیس و امنیت ملی ولایت غزنی، قبل از ظهر امروز یک ذخیرگاه مهمات را در منطقه علی لالا، واقع در شرق شهر غزنی از یک منزل مسکونی کشف و بدست آوردند.

این ذخیرگاه بر اساس گزارش های اپراتیفی به دست آمده و گزارش شده که در آن ۹ میل کلاشینکوف، پنج میل تفنگچه، یک میل بم افگن و مقداری مهمات دیگر بدست نیروهای امنیتی افتاده است.

در ارتباط با این ذخیرگاه سلاح یک تن بازداشت شده است.

۱۷ / قوس ۱۳۹۷

بازداشت یک تن به اتهام قاچاق مواد مخدر در میدان هوایی حامد کرزی

مسولین امنیتی از بازداشت یک قاچاقبر مواد مخدر در میدان هوای بین المللی حامد کرزی خبر داده اند.

KABUL POLICE

وزارت داخله در یک اعلامیه گفته که منسوبین پولیس سرحدی در میدان هوایی بین المللی حامد کرزی یک تن را به اتهام چاقاق ۲ کیلو و ۵۸۶ گرام مواد مخدر نوع هیروئین که در داخل یک بیک سفر جاسازی کرده بود بازداشت کرده اند.

در مورد هویت فرد بازداشت شده معلومات بیشتری ارائه نشده است.

۱۷ / قوس ۱۳۹۷

بهره بردای از 8 پروژه در 2 ولایت افغانستان

وزارت احیا و انکشاف دهات از بهره برداری هشت پروژه در دو ولایت افغانستان خبر داده اند.

lagman

این وزارت در اعلامیه ای گفته است که پروژه‌ی پل شهیدان در ولسوالی قرغی ولایت لغمان به ارزش بیش از ۴۱ میلیون افغانی از سوی برنامه‌ی ملی راه سازی روستایی وزارت احیا و انکشاف دهات تکمیل و به بهره برداری سپرده شده است.

این پروژه شامل ساخت پلی به طول ۱۰۰ متر و عرض ۶ متر، ۲۶۰ متر دیوار محافظوی، سه پلچک و جغل ریزی ۸۹۰ متر سرک می‌شود.

همچنان این وزارت در یک اعلامیه دیگر گفته است که در هفت پروژه‌ی میثاق شهروندی این وزارت در ولسوالی میرزکه‌ ولایت پکتیا به ارزش ۱۳میلیون افغانی تکمیل و به بهره برداری سپرده شده است.