افغانستان فراتر از عراق و سوریه، مرگ‌بارترین کشور جهان شد |
افغانستان فراتر از عراق و سوریه، مرگ‌بارترین کشور جهان شد

بازتاب خبرهای 15 قوس

Image Title
۱۵ / قوس ۱۳۹۷

افغانستان فراتر از عراق و سوریه، مرگ‌بارترین کشور جهان شد

بر اساس آخرین آمار شاخص تروریسم جهانی، افغانستان بار دیگر با پیشی گرفتن از کشورهایی مثل عراق و سوریه، به مرگبارترین کشور جهان تبدیل شده است.

بر اساس این گزارش که توسط موسسه اقتصاد و صلح تهیه شده، اگرچه مرگ و میر سالانه تروریسم جهان در سال ۲۰۱۷، ۲۷ درصد کاهش یافته است، اما یک چهارم این مرگ و میر در این سال در افغانستان رخ داده است.

Kabul blast

این آمار نشان می‌دهد که مرگ و میر ناشی از حوادث تروریستی در عراق ۵۰۰۰ مورد و در سوریه ۱۰۰۰ مورد نسبت به سال‌ گذشته کاهش یافته است.

بر اساس این آمار، وضعیت ۹۶ کشور از ۱۶۳ کشور رو به بهبودی بوده؛ اما در ۴۶ کشور اوضاع وخیم‌تر شده است.

این در حالی است که در مورد مرگ و میر ناشی از حملات داعش، بر اساس این شاخص، یک کاهش قابل ملاحظه ۵۲ درصدی در سال ۲۰۱۷ دیده می‌شود.

۱۵ / قوس ۱۳۹۷

حضور دو شناگر تیم ملی افغانستان در مسابقات بین‌المللی چین

برای نخستین‌بار دو عضو تیم ملی شنای افغانستان در مسابقات بین‌المللی  چین با حضور ورزشکارانی از ۲۰۹ کشور جهان شرکت کرده‌اند.

در اعلامیه فدراسیون ملی شنای افغانستان آمده است که دو تن از اعضای تیم ملی شنای این کشور برای اشتراک در مسابقات بین‌المللی شنای ۲۵ متر، عازم چین شده‌اند.

afghan swimmer

بر اساس این اعلامیه، حامد رحیمی و رما عارفی، برای اولین بار در این مسابقات به نمایندگی از افغانستان اشتراک می‌کنند.

قرار است این مسابقات از تاریخ ۱۱ دسامبر ۲۰۱۸ با حضور ۲۰۹ کشور جهان در سبک‌های مختلف در شهر هانگ‌ژوی چین برگزار گردد.

به گفته فدراسیون ملی شنای افغانستان، این فدراسیون دو سال قبل توانست برای اولین بار در تاریخ شنای این کشور، دو شناگر را به مسابقات بین‌المللی ۵۰ متره با حضور ۱۸۵ کشور، به شهر بوداپست هنگری بفرستد.

۱۵ / قوس ۱۳۹۷

سفر زلمی خلیل‌زاد به مسکو/ روسیه و امریکا در مورد صلح افغانستان گفتگو می‌کنند

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان پس از دیداری دو روزه از پاکستان و سفر چند ساعته به کابل، عازم روسیه شده است.

این در حالی است که پیش از این مقام‌های وزارت خارجه روسیه اعلام کرده بودند که آقای خلیل‌زاد به تاریخ ۷ دسامبر از مسکو بازدید کرده و در مورد روند صلح افغانستان، با همتای روسی خود، ضمیر کابلوف، نماینده ویژه این کشور برای افغانستان، دیدار و گفتگو خواهد کرد.

zalmay khalilzad

در سه سفر منطقه‌ای زلمی خلیل‌زاد برای دستیابی به صلح در افغانستان، این نخستین‌بار است که او به مسکو می‌رود.

پیش از این روسیه با برگزاری کنفرانس مسکو در مورد صلح افغانستان و حضور طالبان در این نشست، اعلام کرده که تصمیم دارد یک نقش محوری را در افغانستان بازی کند.

۱۵ / قوس ۱۳۹۷

نشست وزرای خارجه افغانستان، پاکستان و چین در کابل برگزار می‌شود

یک روزنامه پاکستانی از نشست سه‌جانبه وزرای خارجه کشورهای افغانستان، پاکستان و چین برای گفتگو در مورد روند صلح افغانستان در کابل خبر داده است.

به گزارش روزنامه اکسپرس تریبیون، قرار است این مذاکرات و گفتگوها در محور صلح افغانستان ۱۵ دسامبر برابر با ۲۴ قوس، با حضور وزرای خارجه پاکستان، چین و افغانستان به میزبانی کابل برگزار شود.

rabbani

بر اساس این گزارش، شاه محمود قریشی، وزیر امورخارجه پاکستان به همراه وزرای خارجه چین و افغانستان، رهبری گروهی از هیأت نمایندگان کشورهای مربوط را در مذاکرات صلح افغانستان به میربانی کابل برعهده خواهند گرفت.

به نوشته این روزنامه، عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان نیز امروز پنجشنبه(۱۵ قوس) تعهد خود را در چارچوب دستیابی به صلح و ثبات سیاسی در افغانستان اعلام کرده است.

۱۵ / قوس ۱۳۹۷

طرح جدید حکومت افغانستان برای سهمیه‌بندی امتحان کنکور بر اساس جمعیت ولایات

کابینه حکومت افغانستان طرح جدیدی را برای سهمیه‌بندی امتحان کنکور سراسری در این کشور تأیید کرده است.

در یک اعلامیه ارگ ریاست جمهوری افغانستان آمده است، در این طرح که «طرح بدیل مکانیزم تطبیق و مسوولیت پیش‌برد برنامه آمادگی کانکور» نام دارد، سهمیه‌ی معینی برای «داوطلبان ولایات کمتر انکشاف‌یافته در رشته‌های مورد نیاز» اختصاص یافته است.

arg

در این اعلامیه آمده است: «بر اساس این طرح، زون‌ها به اساس رشته‌های مورد نیاز انکشاف متوازن، در هشت زون تقسیم‌بندی شده و سهمیه رشته‌های مورد نیاز به اساس نفوس ولایت مربوط در نظر گرفته شده است».

بر اساس این اعلامیه، از سهمیه‌های اختصاصی منطقه‌ای، فارغانی می‌توانند بهره‌مند شوند که حداقل سه سال اخیر دوره مکتب را در ولایات مربوط، تکمیل کرده باشند.

این در حالی است که پیش از این، مجلس نمایندگان افغانستان با هرگونه طرح سهمیه‌بندی امتحان کنکور در این کشور مخالفت کرده بود.