رئیس جمهور افغانستان درگذشت جورج بوش پدر را تسلیت گفت |
رئیس جمهور افغانستان درگذشت جورج بوش پدر را تسلیت گفت

بازتاب خبر های 10 قوس

Image Title
۱۰ / قوس ۱۳۹۷

رئیس جمهور افغانستان درگذشت جورج بوش پدر را تسلیت گفت

ریاست جمهوری افغانستان با انتشار اعلامیه‌ای، درگذشت جورج بوش پدر، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده امریکا را تسلیت گفته است.

Arg

این اعلامیه به نقل از محمد اشرف غنی گفته شده است: “من از مرگ رئیس جمهور سابق ایالات متحده، جورج اچ دبلیو بوش متاثر شدم. از طرف حکومت و ملت افغانستان، مراتب تسلیت خود را به خانواده بوش، دولت و مردم آمریکا اظهار می نمایم”.

آقای بوش روز گذشته در سن ۹۴ سالگی درگذشت.

۱۰ / قوس ۱۳۹۷

اعلام نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی افغانستان در پنج ولایت دیگر

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی ولایات کنر، نورستان، سمنگان، سرپل و میدان وردک را نیز اعلام کرد.

بر اساس این نتایج ابتدایی، جاوید صافی، شهزاده شاهد، نعمت الله کریاب و وژمه ساپی از ولایت کنر توانسته‌اند به مجلس نمایندگان افغانستان راه‌ یابند.

IEC

در ولایت سمنگان نیز ابدال‌الله محمدی، حیات‌الله سمنگانی، ضیاالدین ضیاء و محبوبه رحمت، به ترتیب بلندترین آرای انتخابات پارلمانی را به دست آورده‌اند.

بر اساس نتایج ابتدایی ولایت میدان وردک هم عبدالاحمد درانی، عبدالرحمن وردک، محمد مهدی راسخ، حلیمه عسکری و حمیده اکبری بیشترین آرا را به دست آورده‌اند.

اما از ولایت سپرل، بر اساس نتایج ابتدایی، محمداکبر سلطان‌زاده، اسدالله ایوبی، سید محمد حسن شریفی بلخابی، حمیدالله بیک و عزیزه جلیس به پارلمان افغانستان راه یافته‌اند.

عبیدالله نورستانی و داکتر زاهده فیضان نیز به ترتیب بلندترین آرا را از ولایت نورستان در انتخابات مجلس این ولایت گرفته‌اند.

۱۰ / قوس ۱۳۹۷

همکاری بیشتر حمایت قاطع ناتو با نیروهای افغانستان در ولایت‌های غربی

ناتو از همکاری بیشتر نیروهای حمایت قاطع این سازمان با نیروهای افغانستان در ولایت‌های غربی این کشور خبر داده است.

وزار دفاع ملی در یک اعلامیه گفته است که طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع افغانستان با جنرال سلواتر کمپورال، معاون جدید قوماندانی عمومی حمایت قاطع در کابل دیدار نموده است.

mod RS

در اعلامیه این وزارت افزوده شده، طرفین در این ملاقات روی اوضاع امنیتی، نقش نیروهای ایتالیایی درغرب افغانستان و گسترش ساحه وظیفوی این نیروها از هرات به ولایت فراه گفتگو کرده‌اند.

وزیر دفاع ملی از معاون جدید فرماندهی عمومی حمایت قاطع خواسته از پلان‌های جنگی ارتش در نقاط مختلف افغانستان حمایت کنند.

در این ملاقات جنرال سلواتر کمپورال به وزیر دفاع ملی افغانستان اطمینان داده که “در قسمت تجهیز، تمویل، مشوره‌دهی و تعلیم و تربیه افسران اردوی ملی درغرب افغانستان  بیشتر از پیش همکاری خواهند نمود”.

۱۰ / قوس ۱۳۹۷

تعهد امریکا بر تطبیق موافقت‌نامه امنیتی با افغانستان

مسوولین نظامی امریکا از تعهد ایالات متحده در زمینه تطبیق موافقت‌نامه امنیتی با افغانستان خبر داده است.

مریسا مورند، سرپرست اتشه نظامی ایالات متحده امریکا در ملاقات با معاون وزیر دفاع افغانستان در امور استراتژی و پالیسی، از تعهد کشورش در زمینه تطبیق موافقت‌نامه امنیتی میان دو کشور اطمینان داده است.

mod us

وی در این ملاقات تاکید کرده که ایالات متحده امریکا و جامعه جهانی با حمایت و همکاری‌های همه‌جانبه‌شان در عرصه‌های مختلف، من‌جمله آموزش، تعلیم و تربیه و اکمال تجهیزات نظامی، نیروهای دفاعی و امنیتی افغان را پشتیبانی می‌کند.

در اعلامیه این وزارت افزوده شده است: “تحقق و پیشرفت‌های پلان چهارساله اردوی ملی، دست‌آوردهای نیروهای دفاعی و امنیتی، تطبیق تعهدات موافقت‌نامه امنیتی، انکشاف قوت‌های منطقه‌ای و همکاری‌های دوجانبه در محراق صحبت‌های‌شان قرار داشت.”

۱۰ / قوس ۱۳۹۷

عالمان دین در ننگرهار کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر را حرام اعلام کردند

منابع محلی از فتوای عالمان دین در ننگرهار مبنی بر حرام بودن کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در این ولایت خبر داده‌اند.

این منابع می‌گویند که ده‌ها عالم دین از ۲۲ ولسوالی این ولایت به مرکز آمده و در یک نشست خبری، کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر را حرام دانستند.

nangarhar 2

ادریس ساپی، رییس دفتر ولایتی اداره مبارزه با مواد مخدر می گوید که علما در این کنفرانس تعهد کردند که از طریق مساجد نیز به مردم فهمانده شود که کشت این مواد، غیرمشروع و خلاف قانون اسلام است.

رییس اداره مبارزه با مواد مخدر ننگرهار می گوید که آنان در سال جاری خورشیدی ۸ هزار کیلوگرام مواد مخدر را کشف کرده که در این ارتباط، بیش از ۲۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

۱۰ / قوس ۱۳۹۷

تلفات نیروهای امنیتی افغانستان و جنگجویان طالبان در ولایت غزنی

مسوولین امنیتی از تلفات نیروهای امنیتی افغانستان و جنگجویان گروه طالبان در درگیرهای ۲۴ ساعت گذشته خبر داده‌اند.

دفتر مطبوعاتی مقام ولایت غزنی در یک اعلامیه گفته است، در نتیجه عملیات هوایی در ولسوالی‌های قره‌باغ و ده یک ولایت غزنی، ۲۹ هراس‌افگن کشته شده‌اند.

این در حالی است که در حمله طالبان بر قطار نیروهای امنیتی افغانستان در ساحه مشکی ولسوالی قره‌باغ این ولایت، ۵ هراس‌افگن کشته و ۷ تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

mod-3-4

همچنان در این درگیری، ۲ سرباز افغان نیز کشته و ۱۰ تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

در اعلامیه افزوده شده که در اثر اصابت یک راکت مخالفین بر یک خانه غیرنظامیان در ساحه مشکی، ۳ غیرنظامی کشته و ۷ تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

همچنان در یک ساحه از ولسوالی قره‌باغ نیز از اثر حمله هراس‌افگان، سه فرد ملکی زخمی شده‌اند.

این در حالی است که در اثر حمله هوایی در ساحه دولت خان و تاسنگ ولسوالی ده یک ولایت غزنی، ۱۶ هراس‌افگن دیگر نیز کشته شده‌اند.