زنان ولایت بلخ: مذاکرات صلح باید با اشتراک افغان ها و به صورت علنی برگزار شود |
زنان ولایت بلخ: مذاکرات صلح باید با اشتراک افغان ها و به صورت علنی برگزار شود

بازتاب خبرهای 12 عقرب

Image Title
۱۲ / عقرب ۱۳۹۷

زنان ولایت بلخ: مذاکرات صلح باید با اشتراک افغان ها و به صورت علنی برگزار شود

زنان ولایت بلخ روز گذشته (۱۱ عقرب) خواستار شده تا پروسه صلح  حقوق شرعی زنان در نظر گرفته شود.

balkh peace

زنان ولایت بلخ در این اجتماع گفته اند که “در پروسه صلح به تمامی حقوق شرعی زنان که به اساس قانون اساسی و تعهدات بین المللی برای شان در نظر گرفته شده جدی مورد توجه قرار گرفته و آنرا در این پروسه از دست ندهند. به نظریات زنان کشور در تمام پروسه صلح احترام گذاشته و شامل قطعنامه نهایی شود.”

این زنان در ادامه تاکید کرده اند که مذاکرات پروسه صلح با اشتراک مردان و زنان افغان به طور علنی برگزار شود.

۱۲ / عقرب ۱۳۹۷

حامدکرزی برای گفتگو با طالبان به روسیه دعوت شد

به گفته خبرگزاری رویترز، روسیه به صورت سری برخی از سیاست مداران افغان از جمله حامد کرزی رییس جمهوری پیشین افغانستان را برای گفتگو با طالبان دعوت کرده است.

بر اساس گزارش رویترز در گروه دعوت شدگان همکاران رهبران افغان و سیاستمداران شناخته شده شامل اند که با حکومت افغانستان ارتباط دارند.

این خبرگزاری افزوده است، که در دو ماه گذشته دعوت برای این کنفرانس مکرراً تمدید شده‌است.

اما سفارت روسیه در کابل، در این مورد چیزی نگفته است و از اظهار نظر خود داری کرده‌است.

این درحالی است، که روسیه در ماه اگست، از نشست چند جانبه برای صلح افغانستان خبرداده بود و در آن نمایندگان ۱۲ کشور و طالبان فراخوانده شده بودند. این اجلاس قرار بود در ماه سپتمبر برگزار شود، اما بعد از آن به تأخیر افتاد که رئیس جمهور اشرف غنی گفت هر نوع مذاکره با طالبان باید به رهبری حکومت افغانستان صورت بگیرد.

پس از آن محمد اشرف غنی، جمهوری افغانستان، در پنجم ماه سنبله با سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه تیلیفونی صحبت کردند و در مورد تعویق این اجلاس به توافق رسیدند.

از سوی نیز، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنج‌شنبه گذشته گفته بود که امیدوار است جزئیات این کنفرانس در روزهای نزدیک روشن شود.

به گفته او تعیین تاریخ و لیست اشتراک کنندگان این اجلاس در حال نهایی شدن اند.

russa-2

مذاکرات سیاسی بین طالبان و ایالات متحده امریکا ماه گذشته بعد از آن داغ شد که زلمی خلیل‌زاد به حیث نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان تعیین شد.

آقای خلیل‌زاد و قبل از آن الیس ویلز دیپلومات بلند رتبه امریکایی در قطر با نمایندگان طالبان صحبت کردند.

محمد یوسف سها مسئول دفتر مطبوعاتی حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان گفته است که کرزی بخاطری در اجلاس مسکو سهم می‌گیرد که هیچ صحبت صلح با طالبان نباید از توجه دور بماند.

عطا محمد نور والی سابق بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی هم گفته‌است که در اجلاس مسکو سهم می‌گیرد.

خبرگزاری رویترز در ادامه گفته است، اعضای مهم طالبان در افغانستان گفته اند که آن‌ها هم یک هیئت را به مسکو می‌فرستند تا با کشورهای همسایه افغانستان، چین، ایران، پاکستان، تاجکستان، ازبکستان، ترکمنستان و دیگران صحبت کنند.

قبل از این عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان گفته بود که بدون اشتراک حکومت افغانستان اجلاس مسکو کدام نتیجه نخواهد داشت.

آقای عبدالله از تلاش‌های کشورهای دیگر برای صلح افغانستان ستایش کرده بود و تاکید دارد که ملکیت هر نوع مذاکرات صلح افغانستان باید در دست خود افغان‌ها باشد.

۱۲ / عقرب ۱۳۹۷

آتش سوزی در جاده نادر پشتون چگونه رخ داد؟

هیئت بررسی عوامل آتش سوزی در جاده نادر پشتون، آغاز به کار کرد.

سخنگوی وزارت امور داخله با اعلام این خبر گفته است، یافته های تحقیق این هیئت حقیقت یاب به زودی با رسانه‌ها و مردم شریک خواهد شد.

آتش سوزی در این ساحه شام پنجشنبه هفته گذشته رخ داده بود.

kabul fire

نجیب دانش به نقل از شاهدان این حادثه گفته است، آتش سوزی در خیر خواه مارکیت از یک ورکشاپ آغاز شده و به شدت انتشار یافته است. دانش، دلیل انتشار آتش سوزی را غیر پلانی بودن ساحه و وجود غرفه‌های چوبی دانسته است که عملکرد موتر های اطفاییه را محدود ساخته بود.

همچنان، اکثر دکان‌ها در ساحه آتش سوزی مواد آتش زا، کارتن وبالون‌های گاز را عرضه می‌کردند. در کنار این، با آتش گرفتن یک انبار روغنیات مربوط یکی از شرکت‌های مخابراتی در این ساحه، مهار آتش سوزی غیر قابل کنترول شده و به سرعت از یک مارکیت به مارکیت‌های دیگر گسترش یافته است.

سخنگوی وزارت امور داخله گفت:” ۳۰ عراده واسطه قطعه عملیاتی وزارت مبارزه با حوادث، اطفاییه ولایت پروان، اطفاییه وزارت دفاع ملی و وزارت امورداخله برای مهار آتش سوزی به ساحه اعزام شده بودند وتلاش آنان سبب شد که از گسترش آتش سوزی به مارکیت‌های صدیق عمر، سینما، مارکیت بامیان و وزارت مالیه جلوگیری شود.”

۱۲ / عقرب ۱۳۹۷

کشته شدن یک سرباز آمریکایی در جمله سبز بر آبی در کابل

براثر تیراندازی در کابل، یک سرباز آمریکایی کشته و یک تن دیگر ازآن ها زخمی شده است.

rs

براساس اظهارات ماموریت حمایت قاطع این سرباز آمریکایی در کابل در یک تیراندازی سبز بر آبی کشته شده است.

۱۲ / عقرب ۱۳۹۷

مهاجر افغان که زنش را در فرانسه کشته بود دست گیر شد

یک مهاجر افغان، که زنش را در فرانسه کشته بود، روز گذشته جمعه( ۱۱ عقرب) در فرودگاه آتن، پایتخت یونان شناسایی و دستگیر شد.

این مهاجر افغان که راشد نام دارد، همسر ۳۴ ساله‌اش به نام راضیه را در خیابان با ضربات چاقو به گلو و سینه به قتل رسانده بود. دادستانی شهر بزانسون در شرق فرانسه که این اتفاق در آنجا روی داده، حکم جلب بین‌المللی این مجرم فراری را صادر کرده بود. پلیس فرانسه نیز با انتشار عکس قاتل از مردم نیز  در خواسته کمک کرده بود.

afghan emigrant

راضیه که مادر سه فرزند است، در یک مرکز نگهداری زنان قربانی خشونت زناشویی زندگی می‌کرد. این زوج افغان پیش از این در شهر بندری مارسی زندگی می‌کردند. اما زن که بارها مورد آزار جسمی همسرش قرار گرفته بود، به دادگاه شکایت کرد و قضات فرانسوی ضمن محکوم کردن شوهر او، راشد را از زندگی در نزدیکی او منع کردند.

راضیه پس از آن که چند بار از سوی شوهرش تهدید به قتل شد، به بزانسون نقل مکان کرد. اما راشد بالاخره او را پیدا و نقشه قتل را به اجرا در آورد.

پس از قتل راضیه، صدها نفر از کنشگران حقوق زنان و گروه‌های دیگری از مردم بزانسون در اعتراض به رفتارهای زن‌ستیزانه و خشونت زناشویی با در دست داشتن عکس این زن افغان، در میدان پاستور، واقع در مرکز این شهر راهپیمایی کردند.