دانش: برخورد غیر حرفه‌ای صاحبان رسانه بزرگترین چالش خبرنگاران در افغانستان است |
دانش: برخورد غیر حرفه‌ای صاحبان رسانه بزرگترین چالش خبرنگاران در افغانستان است

بازتاب خبرهای 10 عقرب

Image Title
۱۰ / عقرب ۱۳۹۷

دانش: برخورد غیر حرفه‌ای صاحبان رسانه بزرگترین چالش خبرنگاران در افغانستان است

به گفته محمد سروردانش، معاون ریاست جمهوری در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در افغانستان ۳۴ خبرنگار کشته شده اند.

آقای دانش، که در برنامه تجلیل از روز جهانی ختم معافیت جرایم علیه خبرنگاران سخنرانی می‌کرد، گفت منبع عمده خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان گروهای مخالف مسلح دولت است و این گروه‌ها میان دولت و رسانه های آزاد فرقی قایل نمی‌شوند.

معاون دوم ریاست جمهوری با انتقاد از دفتر سازمان ملل در کابل گفت، این نهاد برای آوردن فشار بر مخالفان مسلح و حامیان آن‌ها برای دست کشیدن خشونت علیه رسانه‌ها و خبرنگاران تلاش خاصی را انجام نداده است.

sarwar danish

آقای دانش علاوه کرد، فرهنگ معافیت جرایم علیه خبرنگاران در مغایرت با قانون اسلام و قانون اساسی افغانستان است و نباید هیچ معافیتی علیه هیچ جرمی در نظر گرفته شود. وی افزود، حکومت افغانستان این معافیت را نپذیرفته و نخواهد پذیرفت.

معاون ریاست جمهوری در این راستا علاوه کرد، ما تلاش داریم که دادستانی و نهادهای عدلی افغانستان در این مورد اقدامات جدی نمایند.

محمد سرورد دانش، معاون ریاست جمهوری گفت: “یک بخش عمده از چالش‌های خبرنگاران، برخورد غیر حرفه‌ای صاحبان رسانه‌ها با خبرنگاران است. قانون کار و طرزالعمل حقوق خبرنگاران و مسایل ایمنی در نهادهای رسانه‌ای در نظر گرفته نمی‌شود. ما امیدوار هستیم که صاحبان رسانه‌ها در این مورد توجه جدی نمایند.”

 در این برنامه، نجیب‌الله شریفی، رییس کمیته مصونیت خبرنگاران افغان نیز گفت: تنها در سال ۲۰۱۸، در افغانستان ۱۴ خبرنگار کشته شده اند، که ۱۲ تن آنها توسط طالبان و داعش به قتل رسیده اند.

رییس کمیته مصونیت خبرنگاران افغان علاوه کرد، که برای مصونیت بیشتر خبرنگاران یک رهنمود از جریان پوشش‌های خبری تهیه کرده شده است که به زودی به تمام خبرنگاران کابل و سایر ولایت‌ها توزیع خواهد شد.

۱۰ / عقرب ۱۳۹۷

سیگار: عمل کردهای نیروهای افغان در برابر طالبان ضعیف اما در مقابله با داعش خوب بوده است

براساس گزارش سیگار یا اداره سرمفتش خاص برای بازسازی افغانستان، نیروهای امنیتی و دفاعی افغان پیشرفت ناچیزی در اعمال فشار بر طالبان داشته اند که منجر به وا کنش وزارت دفاع آمریکا در این مورد شده است.

جنرال وتل فرمانده فرماندهی مرکزی ایالات متحده گفته، تلفات نیروهای افغان در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

همچنین براساس گزارش اداره سیگار، تلفات سربازان افغان در پایگاها افزایش یافته اما در گزمه‌ها نسبت به سال‌های گذشته کاهش داشته است.

SIGAR-890x395_c

در گزارش اداره سیگار آمده است، نیروی‌های امنیتی و دفاعی افغان با عدم پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در وارد کردن فشار به طالبان، نتوانسته اند، که کنترل بیشتری از قریه‌ها و مناطق را در دست گیرد.

در این گزارش، در مورد کنترل و نفوذ حکومت افغانستان بر ولسوالی‌ها آمده است، که به طور کلی از سال ۲۰۱۵، این رقم در کمترین میزان (۵/۵۵ درصد) بوده است.

اما سوی سیگار در گزارش خود آورده است که، نیروهای افغان در برابر داعش عمل کرد موفقیت آمیز داشته است.

۱۰ / عقرب ۱۳۹۷

در نشست شورای امنیت دستور دفاعی از ارزگان داده شد

در نشست شورای امنیت ملی به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور هدایت داده شده است تا به منظور تامین امنیت در ولایت ارزگان اقدام نمایند.

anf

همچنین در این نشست گفته شده است، که باید هرچه زودتر به خانواده‌های که براثر جنگ طالبان از مناطق خاص ارزگان آوارده شده اند کمک رسانی شود.

نشست شورای امنیتی امروز پنج شنبه (۱۰ عقرب) در رابطه به وضعیت امنیتی ولایت ارزگان و سرپل دایر شده بود.

۱۰ / عقرب ۱۳۹۷

بازداشت چهارتن به اتهام قتل یک دختر در ولایت هرات

فرماندهی پولیس هرات از بازداشت چهار تن به اتهام قتل یک دختر ۱۷ ساله در این ولایت خبرداد.

پولیس در اعلامیه گفته است، که از جمله این چهار نفر دو نفر آنها زن هستند.

harat police murder

این افراد شب از یک محفل عروسی دست گیر شده اند و پولیس نیز جسد این دختر ۱۷ ساله را از نزدیک خانه یکی از متهمان در ولسوالی گذره هرات کشف کرده است.

اما هنوز انگیزه و چگونگی این قتل روشن نشده است.

۱۰ / عقرب ۱۳۹۷

فرهنگ معافیت سدراه مجازات عاملین خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان

به گفته مرکز خبرنگاران افغانستان از سال ۱۳۷۳ به این طرف ۱۰۴ کارمند رسانه و خبرنگار در این کشور کشته شدند.

این مرکز می‌گوید، به دلیل فرهنگ معافیت از مجازات در افغانستان ۹۵ درصد عاملان کشتار خبرنگاران از مجازات معاف بوده اند و تنها پنج مورد براساس حکم دادگاه مورد مجازات قرار گرفته اند.

براساس یافته‌های مرکز خبرنگاران افغانستان که در آستانه روز بین المللی پایان دادن به معافیت از جرایم علیه خبرنگاران منتشر شده است، از میان ۱۰۴ کارمند رسانه و خبرنگار که تا بحال در افغانستان جان شان را از دست اده اند ۱۵ نفر آنها زن بوده اند و ۲ خبرنگار افغان نیز در سال‌های گذشته در پاکستان کشته شده اند.

REPORT

چهار سال پیش، کشورهای عضو سازمان ملل متحد در واکنش به افزایش خشونت‌ها علیه خبرنگاران در جهان، در قطعنامه‌ای، ۲ نوامبر(۱۱ عقرب) را به عنوان روز بین‌المللی پایان دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران اعلام کردند. این قطعنامه  از کشور‌های عضو سازمان ملل متحد می‌خواهد تا به شکل جدی در زمینه تامین امنیت و مصونیت خبرنگاران اقدام کنند.

حالا چند سالی است، که در افغانستان نیز از این روز تجلیل می‌شود و امروز پنج شنبه (۱۰ عقرب) نیز، در کابل از “روز بین‌المللی پایان دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران” تجلیل شد.

مسوولین حکومت افغانستان در این برنامه گفته اند، تنها در دو سال گذشته در افغانستان ۳۴ خبرنگار جان شان را از دست داده اند.

۱۰ / عقرب ۱۳۹۷

احزاب سیاسی: لیست رای دهندگان اعتبار ندارد و در انتخابات ریاست جمهوری 10 انگشته بیومتریک شوند

احزاب سیاسی در اعلامیه گفته اند، که لیست موجود رای دهندگان به هیچ عنوان قابل اعتبار نیست.

در همین حال، احزاب سیاسی، خواهان ثبت نام مجدد رای دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری شده اند و همچنین افزوده اند که در این انتخابات ۱۰ انگشته بیومتریک شوند.

احزاب سیاسی با صدور اعلامیه گفته است، که کمیسیون انتخابات با استفاده از سیستم بیومتریک در برگزاری انتخابات پارلمانی نتوانست، که اعتماد از دست رفته مردم را باز گردانند و به صورت عمدی و غیر عمدی در روزهای انتخابات چالش‌های زیادی خلق شد.

afghanistan

این احزاب در ادامه اعلامه خود افزوده است، باز شماری آرای صندق‌ها، ابطال آرا و قرنطین شدن صندق‌های که بدون نظارت احزاب سیاسی صورت گرفته باشند قابل قبول نیست.

آنها همچنین علاوه کرده اند، در مراکزی که بدون بیومتریک، رای دهی انجام شده باشد نتایج آرای آن قابل قبول نیست و کمیسیون انتخابات می‌تواند در آن مراکز دوباره انتخابات دایر نماید.

احزاب سیاسی همچنین از کمیسیون انتخابات خواسته، که با نزدیک شدن به تاریخ انتخابات ریاست جمهوری زمان آنرا هرچه زودتر اعلام نماید.