کمیسیون انتخابات افغانستان: احتمال تأخیر در اعلام نتایج انتخابات پارلمانی وجود دارد |
کمیسیون انتخابات افغانستان: احتمال تأخیر در اعلام نتایج انتخابات پارلمانی وجود دارد

بازتاب خبرهای 3 عقرب

Image Title
۳ / عقرب ۱۳۹۷

کمیسیون انتخابات افغانستان: احتمال تأخیر در اعلام نتایج انتخابات پارلمانی وجود دارد

مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در حالی که پیش از این تأکید کرده بود نتایج ابتدایی شمارش آرای انتخابات پارلمانی را به موقع اعلام می‌کنند، حالا می‌گویند که ممکن است نتیجه‌ی انتخابات دیرتر از زمان تعیین‌شده اعلام شود.voters

بر اساس جدول زمان‌بندی، نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات پارلمانی باید در نوزدهم عقرب و نتیجه‌ی نهایی در آخر ماه قوس اعلام شود.

این در حالی است که به دنبال برگزاری انتخابات پارلمانی و عدم فعال بودن دستگاه بایومتریک در برخی مراکز رأی‌دهی، احزاب سیاسی تأکید می‌کنند که باید آرای این مراکز بدون اعتبار اعلام شود. با این وجود، کمیسیون انتخابات با افتتاح مرکز ملی جمع‌آوری آرای انتخاباتی، تأکید دارد که آرای پاک را از ناپاک جدا خواهد کرد.

۳ / عقرب ۱۳۹۷

کاهش دیدار مقام‌های امریکایی با مقام‌های افغانستان پس از حادثه قندهار

به دنبال حادثه تروریستی قندهار و تیراندازی به سوی مقام‌های ارشد امنیتی افغانستان و نیروهای ناتو، گزارش‌هایی در مورد کاهش دیدارهای مقام‌های امریکایی با مقام‌های افغانستان منتشر شده است.

رسانه‌های امریکایی به نقل از یکی از سخنگویان ماموریت پشتیبانی قاطع ناتو گزارش داده‌اند که پس از حمله‌های «سبز بر آبی»، یا حمله‌ بر نیروهای خارجی از سوی نیروهای امنیتی افغانستان، مقام‌های امریکایی دیدارهایشان را با مقام‌های افغانستان کاهش داده اند.

miller raziq and governor

این سخنگوی امریکایی گفته که درحال حاضر بیشتر تماس‌ها میان مقام‌های امریکایی و مقام‌های امنیتی افغانستان، از راه تلفن و یا ایمیل انجام می‌شود و بعضی نشست‌ها میان دو طرف هم در پایگاه‌های امریکایی صورت می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرده که این اقدام پس از حمله‌های قندهار و هرات روی دست گرفته شده است.

در تیراندازی خونین قندهار، جنرال رازق، فرمانده پولیس و جنرال مومن حسین‌خیل رییس امنیت ملی این ولایت جان باختند. در هرات هم در پی تیراندازی یک نظامی افغانستان، یک سرباز کشور چک کشته شده و دو سرباز دیگر زخمی شدند.

۳ / عقرب ۱۳۹۷

رهایی ملا برادر در نتیجه تفاهم سیاسی نمایندگان امریکا و گروه طالبان

سخنگوی گروه طالبان با تأیید آزادی ملا عبدالغنی برادر، یکی از بنیان‌گذاران این گروه، گفته این چهره برجسته طالبان در نتیجه تفاهم سیاسی میان نمایندگان دولت آمریکا و طالبان رها شده است.

پاکستان ملا عبدالغنی برادر را پس از هشت سال از زندان رها کرده است.

ذبیح الله مجاهد، یکی از سخنگویان گروه طالبان به بی‌بی‌سی گفته، ملا برادر روز چهارشنبه(دوم عقرب) نزد خانواده خود رسیده است.

Mullah Baradar Released from Jail in Pak

وی گفته است که ملا غنی برادر پس از گذراندن زمانی طولانی در زندان، اکنون نیاز به استراحت دارد.

پیش از این در سال ۲۰۱۳ نیز یک بار خبر رهایی ملابرادر منتشر شد که بعدا از سوی گروه طالبان تکذیب گردید.

این در حالی است که برخی از اعضای پیشین گروۀ طالبان به آزادی ملابرادر از زندان خوش‌بین اند و آن را از خواست‌های همیشگی این گروه از پاکستان می‌دانند. به باور آنان، نقش این مقام طالبان در میان اعضای این گروه، هنوز برجسته است.

۳ / عقرب ۱۳۹۷

وزیر دفاع افغانستان: حملات تروریستان در پی برگزاری موفقانه انتخابات بیشتر شده است

طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع افغانستان قبل از ظهر امروز پنج‌شنبه(۳عقرب) در ملاقات با پیتراستیفنک، سفیر جمهوری چک مقیم کابل گفت است: “در پی برگزاری و انجام موفقانه انتخابات شورای ملی در کشور، حملات تروریستان بیشتر شده، ولی اطمینان می‌دهیم که هر حادثه به شکل دقیق، تحقیق، بررسی و اقدامات مقتضی اتخاذ می‌گردد”.

mod 1111

در این دیدار سفیر چک به وزیر دفاع افغانستان اطمینان داده که همکاری‌های کشورش در چارچوب ماموریت حمایت قاطع ناتو جهت آموزش و پرورش و مشوره‌دهی با قوای مسلح افغانستان ادامه دارد.

۳ / عقرب ۱۳۹۷

126 پرواز به حمایت از نیروهای دفاعی افغانستان در 24 ساعت گذشته

مقام‌های وزارت دفاع افغانستان از ۱۲۶ پرواز برای حمایت از نیروهای دفاعی این کشور در ۲۴ ساعت گذشته خبر داده است.

mod 126

وزارت دفاع در یک اعلامیه نگاشته است، در نتیجه ۱۲۶ پرواز به حمایت از عملیات‌های تهاجمی و پاکسازی نیروهای دفاعی افغانستان در ولایت‌های ولایات ننگرهار، غزنی، قندهار، ارزگان، هرات، بلخ، فاریاب، هلمند و نیمروز ، ۲۲ هراس‌افگن کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

جزییاتی در مورد تلفات غیرنظامیان در این حملات منتشر نشده است.