طالبان انگشت یک رأی‌دهنده هلمندی را برید |
طالبان انگشت یک رأی‌دهنده هلمندی را برید

بازتاب خبرهای 2 عقرب

Image Title
۲ / عقرب ۱۳۹۷

طالبان انگشت یک رأی‌دهنده هلمندی را برید

گروه طالبان صبح انگشت دست چپ یک رأی‌دهنده در انتخابات پارلمانی افغانستان را قطع کرده است.

حفیظ‌الله، باشنده شهرستان گرشک ولایت هلمند در شفاخانه بُست در شهر لشکرگاه به خبرنگاران گفته که طالبان مسلح صبح امروز چهارشنبه(۲ عقرب) یک انگشت دست چپ‌اش را به خاطر این‌که در انتخابات رأی داده، بریدند.

taliban vote

به گزارش رادیو آزادی، طالبان حفیظ‌الله را اواخر روز یکشنبه گذشته و یک روز پس از آن‌که در انتخابات رأی داد، هنگامی که از شهرستان گرشک به سوی قندهار می‌رفت، با خود بردند.

به گفته حفیظ‌الله، طالبان یک تن دیگر را هم از موتر پایین کرده و با خود برده بودند، اما بعد از این‌که فهمیدند در انتخابات رأی نداده بود، رهایش کردند.

۲ / عقرب ۱۳۹۷

گزارش‌ها در مورد بریده شدن انگشت 10 رأی‌دهنده در ولایت فراه

شورای ولایتی فراه در غرب افغانستان نیز از برده شدن انگشتان رنگی دست ۱۰ رأی‌دهنده در این ولایت خبر می‌دهد.

شاه محمود نعیمی، یک عضو شورای ولایتی فراه به خبرگزاری جمهور گفته است: “احتمالا تعدادشان به ۱۰ تن می‌رسد که توسط طالبان قطع انگشت شده‌اند.”

وی گفته این اتفاقات بیشتر در مسیر شاهراه ۵۱۷ یا فراه ـ فراه رود رخ داده و طالبان تعداد زیاد دیگری را هم که ده‌ها تن می‌شوند، به خاطر شرکت در انتخابات به گروگان گرفته‌اند.

taliban in farah

این در حالی است که بریالی غفاری، رئیس شبکه نهادهای جامعه مدنی ولایت فراه نیز از کشته شدن پنج تن در سه روز گذشته در این ولایت، به خاطر رأی دادن در انتخابات خبر می‌دهد.

اما مسئولان اداره محلی فراه از این قضایا ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند.

ناصر مهری، سخنگوی والی فراه می‌گوید: “ما این را قبول داریم که تهدیدات برای رای دهندگان در نقاط دوردست می‌تواند وجود داشته باشد، ولی این قضایا و ارقام را نمی‌توانیم تائید کنیم.”

اما طالبان هنوز در مورد این حوادث چیزی نگفته‌ است.

قبل از ظهر امروز نیز طالبان انگشت رنگی یک رأی دهنده از شهرستان گرشک ولایت هلمند را بریدند.

۲ / عقرب ۱۳۹۷

عقب زدن حمله طالبان بر یک قرارگاه امنیتی در ولایت فاریاب

فرماندهی پولیس فاریاب از عقب زدن حمله طالبان بر یک قرارگاه نیروهای امنیتی در شهرستان دولت آباد این ولایت خبر داده است.

این فرماندهی در یک اعلامیه نگاشته است، طالبان صبح امروز چهارشنبه(۲عقرب) بر یک قرارگاه نیروهای امنیتی در ساحه پل بازار قلعه شهرستان دولت آباد ولایت فاریاب حمله نموده بودند.

faryan police

این حمله حوالی ساعت ۱ بعد از ظهر با مقاومت نیروهای امنیتی به عقب رانده شده است.

به نقل از فرماندهی پولیس فاریاب، در این حمله ۶ طالب کشته و ۳ تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

همچنان در جریان این درگیری، یک نیروی امنیتی افغانستان کشته و ۲ تن دیگر زخمی شده‌اند.

۲ / عقرب ۱۳۹۷

جلوگیری از قاچاق بیش از 400 تن در جریان یک ماه از مرز نیمروز

مقام‌های امنیتی از جلوگیری قاچاق بیش از ۴۰۰تن از مرز نیمروز به طرف ایران خبر داده است.

وزارت داخله افغانستان امروز چهارشنبه (۲ عقرب) در یک اعلامیه گفته است، در نتیجه چندین عملیات نیروهای پولیس ملی، در جریان یک ماه گذشته در مرز ولایت نیمروز، از قاچاق ۴۳۰ شهروند افغانستان جلوگیری شده است.

qachaq-iran-7

این وزارت در ادامه افزوده، در جریان این عملیات‌ها، ۱۱ تن به اتهام قاچاق انسان دستگیر شده‌اند.

وزارت داخله گفته که در ۱۰رویداد جداگانه قاچاق انسان، ۱۷ عراده موتر نوع تویوتا نیز به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

۲ / عقرب ۱۳۹۷

وزیر مهاجرین افغانستان خواستار از سرگیری روند بازگشت مهاجرین متخصص از سوی سازمان بین‌المللی مهاجرت شد

وزیر امورمهاجرین و عودت کنندگان افغانستان در دیدار با لورانس هارت، رئیس سازمان بین‌‏المللی مهاجرت(‏IOM‏) در افغانستان، خواهان از سرگیری روند بازگشت متخصصین مهاجر افغان از کشورهای مختلف و هماهنگی بیشتر در پیش‌برد برنامه‌‏های اشتغال‌زایی و ادغام عودت‌کنندگان(پروژه‌های رادا) شد. ‏

سید حسین عالمی بلخی در این دیدار که امروز چهارشنبه(۲ عقرب) در مقر این وزارت دایر گردید، گفت که مسئولین بخش مهاجرت ایران در جلسه سالانه کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، تعهد ‏نموده تا برای جلوگیری از مهاجرت‌های غیرقانونی از افغانستان به این کشور، سالانه به ۵۸۰ هزار شهروند افغانستان، بدون ضمانت ‏نقدی، ویزا صادر نماید. ‏

Afghan Minister of Refugees

وی یادآور شد که بر اساس حکم مقام ریاست جمهوری افغانستان، ‏قیمت یک جلد پاسپورت افغانی برای مهاجرین در ایران از ۱۲۰ دالر به ۲۰ دالر کاهش یافته است. ‏

عالمی بلخی تصریح نمود، این اقدام بعد از آن صورت گرفت که ارزش پول ایران به شدت کاهش یافت و این موضوع ‏مهاجرین افغان را در اخذ پاسپورت با مشکلات روبرو نموده بود. ‏

عالمی بلخی همچنان افزود که پس از مذاکرات میان افغانستان و ایران، توافق شده است که حضور ۸۰۰ هزار ‏افغان بدون مدرک ثبت شده در این کشور قانونی گردد؛ از سوی دیگر، مهاجرین دارای مدرک می‌توانند بدون ابطال اسنادشان به ‏افغانستان رفت آمد نمایند و کسانی که اقامت کوتاه‌مدت دارند، بعد از برگشت‌شان به افغانستان می‌توانند بدون اخذ ‏ویزه دوباره به ایران برگردند. ‏

رئیس سازمان بین‌المللی مهاجرت نیز ضمن ارایه معلومات در رابطه به سفرش به ایران، حمایت‌اش را از روند ‏بازگشت متخصصین افغان به این کشور اعلام نمود و گفته است، این اداره در این رابطه با برخی کشورهای کمک‌کننده ‏صحبت نموده است. ‏

۲ / عقرب ۱۳۹۷

انتقاد از بی‌پروایی مسئولین محلی نسبت به لت‌وکوب یک خبرنگار محلی در ولایت کاپیسا

مرکز خبرنگاران افغانستان خواستار پی‌گیری بی‌پروایی مسئولان محلی ولایت کاپیسا نسبت به لت‌وکوب و بازداشت خودسرانه یک خبرنگار محلی از سوی شماری از محافظان یک نامزد انتخابات پارلمانی در این ولایت شده است.

این خبرنگار، عبدالفتاح فایز نام دارد و خبرنگار رادیو رسالت کاپیسا است.

jornalist

عطاء‌الله انس، مدیر مسئول رادیو رسالت به مرکز خبرنگاران افغانستان گفته که عبدالفتاح فایز روز شنبه(۲۸ میزان) هنگام پوشش جریان رأی‌دهی مردم در شهرستان حصه اول کوهستان ولایت کاپیسا، از سوی چهار تن از محافظان عبدالظاهر حکیم‌زاده، یک نامزد انتخابات به شدت لت و کوب شده و سپس مهاجمان قصد داشتند او را به جایی دیگر منتقل کنند که به دلیل مخالفت منشی ولسوالی، موفق نمی‌شوند.

اما محافظان حکیم‌زاده، موبایل خبرنگار که با آن تصاویری از تخلف‌های انتخاباتی این نامزد گرفته شده را با خود برده‌اند.

سخنگوی والی کاپیسا گفته که اداره محلی بعد از اطلاع از بروز این رویداد، در صدد پی‌گیری بوده است.