کشته شدن یک فرمانده مشهور طالبان در ولایت هرات |
کشته شدن یک فرمانده مشهور طالبان در ولایت هرات

بازتاب خبرهای 30 میزان

Image Title
۳۰ / میزان ۱۳۹۷

کشته شدن یک فرمانده مشهور طالبان در ولایت هرات

مقام‌های امنیتی هرات از کشته شدن یک فرمانده مشهور طالبان در این ولایت خبر داده‌اند.

فرماندهی پولیس ولایت هرات امروز دوشنبه (۳۰ میزان) در یک اعلامیه گفته است، در نتیجه درگیری نیروهای پولیس این ولایت با طالبان در شهرستان شیندند، “محی‌الدین” مشهور به “حافظ کور” کشته شده است.

moi 1

فرماندهی پولیس هرات در ادامه گفته است: “این فرمانده طالبان نقش پررنگی در حملات و انفجارات اخیر در ولسوالی شیندند هرات داشته است. محی‌الدین مشهور به حافظ‌ کور، مسوول اکثر حملات تروریستی و ماین‌گذاری در ولسوالی شیندند بود که حملات تروریستی و ماین‌گذاری زیادی را دراین ولسوالی طرح‌ریزی و اجرا نموده بود.”

همچنان در این درگیری سه تن دیگر از اعضای گروه طالبان کشته و سه تن دیگر شدیدا زخم برداشته‌اند.

فرماندهی پولیس هرات خاطرنشان کرده که یک افسر پولیس ملی نیز در این درگیری جان باخته است.

۳۰ / میزان ۱۳۹۷

نقاشی تصویر جنرال رازق بر دیوار آکادمی ملی پولیس در کابل

بنیاد مساعدت به قهرمانان افغان از نقاشی تصویر جنرال رازق بر دیوار آکادمی پولیس در کابل خبرداده است.

مسولین  این بنیاد گفته اند که این کار را بخاطر ارج گذاری به جنرال رازق و جان باختگان دیگر نیروهای امنیتی و دفاعی کشور انجام داده اند.

gen raziq

جنرال رازق فرمانده پولیس ولایت قندهار روز پنجشنبه هفته گذشته در تیراندازی یک محافظ والی این ولایت در محوطه مقام ولایت قندهار کشته شد.

اکنون نتایج تحقیقات ریاست عمومی امنیت ملی نشان می دهد که این فرد با هویت جعلی از سوی طالبان به عنوان محافظ والی قندهار گذاشته شده بود.

۳۰ / میزان ۱۳۹۷

اطمینان رییس کمیسیون انتخابات افغانستان به مردم برای حفاظت از آرای آنان

عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان امروز دوشنبه (۳۰ میزان) در یک نشست خبری در کابل گفت: به مردم اطمینان می‌دهیم همان‌طوری که به کمیسیون اعتبار کردند و به پای صندوق‌های رای رفتند، همان‌طور ما از رای آنان محافظت خواهیم کرد و نمی‌گذاریم رأی آنان ضایع شود.

صیاد در ادامه تاکید کرد که کمیسیون متعهد است از رأی همه محافظت کند و رأی‌های پاک را از ناپاک جدا نماید؛ از هر جایی که گزارش‌های جعل به ما رسیده، به صورت جدی بررسی می‌شود.

او تاکید کرد که یک کمیته مشترک به خاطر بررسی سهل‌انگاری‌ها و چالش‌های فراروی انتخابات تشکیل شده و این کمیته به کار خود آغاز کرده و نتیجه بررسی‌های خود را با مردم شریک خواهد کرد.

عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات

عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات

صیاد خاطرنشان نمود که اشتراک همه‌ی مردم افغانستان در انتخابات، نشان‌دهنده آن است که در این پروسه هیچ جعلی وجود ندارد و و جوابی بود برای کسانی که اذهان عمومی را در این مورد مغشوش کردند که گویا جعل‌های گسترده‌ای در راه است.

وی در ادامه افزود که روز شنبه هفته آینده انتخابات پارلمانی در قندهار نیز برگزار خواهد شد و نتیجه انتخابات قندهار و سایر ولایت‌ها اعلام خواهد شد.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات در مورد مشکلات سیستم بایومتریک نیز گفت که استفاده از بایومتریک تجربه خوبی بود و مشکلات این سیستم در انتخابات ریاست جمهوری حل خواهد شد.

وی افزوده است، از مجموع ۲۵۳ مرکز رأی‌دهی که باید در روز دوم انتخابات باز می‌شد، تنها ۷۶ مرکز به دلیل تهدیدهای امنیتی باز شده است.

آقای صیاد در ادامه گفت که آمار مراکزی که روز یک‌شنبه در آن انتخابات برگزار شد، هنوز شمرده نشده و با آمار ۴ میلیون رای‌دهنده روز نخست انتخابات یک‌جا نگردیده است. به گفته وی، میزان رای‌دهندگان روز دوم همراه با انتخابات قندهار اعلام خواهد شد.

۳۰ / میزان ۱۳۹۷

کشته شدن 61 غیرنظامی در سراسر افغانستان در دو روز برگزاری انتخابات پارلمانی

بررسی‌های گروه دادخواهی حفاظت از غیرنظامیان در مورد تلفات روزهای انتخابات در افغانستان نشان می‌دهد که در جریان دو روز برگزاری انتخابات پارلمانی، ۶۱ غیرنظامی در سراسر افغانستان کشته شده‌ و ۱۹۰ غیرنظامی دیگر زخم برداشته‌اند.

عزیزاحمد تسل، مسوول این نهاد به ۸صبح گفت است، ۲۵۱ غیرنظامی در روزهای برگزاری انتخابات، در حملات توپ‌خانه‌ای، شلیک مرمی هاوان و راکت و نیز انفجار مواد جاسازی شده در برخی از مراکز رأی‌دهی، کشته و زخمی شده‌اند.

faryab

بر بنیاد گزارش گروه دادخواهی حفاظت از غیرنظامیان، کابل با کشته‌شدن ۱۴غیرنظامی و زخمی شدن ۳۷ تن دیگر بیشترین ارقام تلفات غیرنظامیان را در دو روز انتخابات پارلمانی دارد. در اثر انداخت توپ‌خانه‌ای در ولایت قندز نیز ۷ غیرنظامی کشته و ۶ تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

در ننگرهار نیز در سه رویداد، ۶ غیرنظامی کشته و ۲۱ نفر دیگر زخمی شدند. در سه رویداد امنیتی در ولایت کنر هم ۳ غیرنظامی کشته و ۳ تن دیگر زخمی شده‌اند.

به گفته آقای تسل، افراد ملکی در ولایت‌های هرات، ننگرهار، پکتیا، پکتیکا، هلمند، بلخ، بغلان و ارزگان نیز از اثر انفجارهای ماین‌های جاسازی شده، آسیب‌های جانی دیده‌اند.

وی در ادامه تاکید کرد که گروه طالبان عامل بیش‌تر این تلفات است.

۳۰ / میزان ۱۳۹۷

از بین رفتن 150 موتر انگور افغانستان به خاطر انتخابات در مرز با پاکستان

اتاق تجارت و صنایع افغانستان از فاسد شدن و نابودی حدود ۱۵۰ موتر میوه انگور افغانستان در مسیر تورخم، به دلیل مسدود بودن مرز به دلیل برگزاری انتخابات پارلمانی خبر داده است.

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع به رادیو آزادی گفته است، در حال حاضر ۲۰۰ موتر میوه تازه در مسیر تورخم متوقف مانده است.

Grape1

وی در ادامه گفته است، ۵ روز موترهای میوه در این مسیر به دلیل انتخابات پارلمانی متوقف مانده و حدود ۱۵۰ موتر میوه تازه خصوصا انگور از بین رفته‌ است.

این مسئول اتاق تجارت و صنایع در ادامه گفته است، در افغانستان اکنون زمان حاصلات میوه به خصوص انگور است و بهخاطر مسدود ماندن راه‌ها، تجار و باغداران متضرر شده‌اند.

الکوزی تأکید کرده است، هزینه این مقدار میوه تازه در حدود ۶۰۰ هزار دالر می‌باشد.