وزارت خارجه ایران: امریکا در بحث صلح افغانستان جدی نیست |
وزارت خارجه ایران: امریکا در بحث صلح افغانستان جدی نیست

بازتاب خبرهای 23 میزان

Image Title
۲۳ / میزان ۱۳۹۷

وزارت خارجه ایران: امریکا در بحث صلح افغانستان جدی نیست

وزارت خارجه ایران می گوید که امریکا در بحث صلح افغانستان جدی نیست و اقدامات اخیر امریکا نشان می دهد که این کشور اهداف دیگری را در افغانستان و منطقه دنبال می کند.

نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در سفر هفته گذشته خود به منطقه، به دنبال دیدار از افغانستان و پاکستان، از سه کشور عربی عربستان، امارات و قطر دیدار کرد.

IRAN nad US

اما بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز دوشنبه(۲۳ میزان) در یک نشست خبری با خبرنگاران در تهران، به خبرنگار آوا گفته است: تنها چند کشور نمی تواند در مساله افغانستان و صلح این کشور مورد گفتگو قرار بگیرد.

این در حالی است که دولت، شورای ملی و احزاب سیاسی افغانستان نسبت به تلاش های اخیر زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان ابراز خوشبینی کرده و آن را زمینه ساز گفتگوهای صلح دولت این کشور با طالبان خوانده اند.

۲۳ / میزان ۱۳۹۷

تغییرات جدید در رهبری پولیس افغانستان/ معرفی غلام‌داود تره‌خیل، به عنوان فرمانده جدید پولیس غزنی

وزارت داخله افغانستان اعلام کرده که به منظور اصلاحات و انسجام در امورکاری و تعیین کادرهای مسلکی، با در نظرداشت تحصیلات، مقرری‌هایی در ادارات تحت امر این وزارت صورت گرفته است.

ghazni police

بر بنیاد اعلام وزارت داخله، غلام‌داود تره‌خیل فرزند غلام‌صدیق؛ فرمانده زون ساحوی ۵۰۵ پولیس، به عنوان فرمانده جدید پولیس غزنی، منصوب شده است.

در همین حال، عبدالمقیم عبدالرحیم‌زی به‌حیث رئیس عمومی دفتر معینیت ارشد امورامنیتی وزارت داخله، حسیب‌الرحمن طیب؛ مدیر عمومی دفتر ریاست عمومی دفتر وزیرداخله به عنوان معاون ریاست عمومی پیژنتون، محمدولی امینی؛ استاد حقوق دیپارتمنت ماستری فرماندهی تحصیلات عالی رهبری پولیس، به حیث رئیس عمومی حقوق پولیس و غلام‌صدیق؛ کارشناس بورد مشورتی ریاست عمومی حقوق پولیس به عنوان معاون ریاست عمومی حقوق پولیس، تعیین و منظور شده‌اند.

فرمانده جدید پولیس ولایت غزنی در حالی معرفی می‌شود که ناامنی و جنگ اکثر شهرستان‌های این ولایت را فراگرفته و امروز نیز خبرهای ضد و نقیضی درباره سقوط شهرستان‌های اندر و ده‌یک این ولایت به دست طالبان، گزارش شد.

۲۳ / میزان ۱۳۹۷

شورای عالی صلح: طالبان به نتهایی نمی‌تواند در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان تصمیم بگیرد

شورای عالی صلح افغانستان گفته است که طالبان به تنهایی صلاحیت بحث در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان را ندارد، بلکه تمام مردم افغانستان باید در مورد بیرون شدن نیروهای خارجی از این کشور تصمیم بگیرند.

shoray-solhgalh

عطاءالله سلیم، معاون شورای عالی صلح در گفتگو با طلوع‌نیوز، با بیان این مطلب خاطرنشان کرده، “واشنگتن در گفتگوهای صلح با طالبان، باید ثبات و امنیت همیشگی افغانستان را در نظر بگیرد”.

سلیم در ادامه افزوده، که بیرون شدن نیروهای خارجی از جمله موضوعاتی است که بعد از تأمین امنیت و ختم جنگ، با اجماع ملی می‌توان روی آن بحث کرد.

این در حالی است که شورای عالی صلح گماشته شدن زلمی خلیل‌زاد را به عنوان نماینده ویژه ایالات متحده برای صلح در افغانستان، امیدوارکننده خوانده است.

۲۳ / میزان ۱۳۹۷

کمیسیون انتخابات: ارگان‌های امنیتی به تأمین امنیت خبرنگاران در روز رأی‌دهی توجه داشته باشند

رفیع صدیقی، رییس کمیته‌ی رسانه‎های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز دوشنبه(۲۳ میزان) در یک نشست خبری از ارگان‌های امنیتی خواست که در روز رأی‌دهی(۲۸ میزان) بر تأمین امنیت فیزیکی خبرنگاران توجه داشته باشند.

rafie-sidiqi-810x540

صدیقی تأکید کرد، در صورتی که روز انتخابات با خبرنگاران برخورد سلیقه‌ای شورد،‌ بر بنیاد قانون برخورد خواهد شد.

رفیع صدیقی در ادامه افزود، رسانه‌‎ها باید تا ۴۸ ساعت آینده گزارش‌ مالی از قراردادهای تبلیغاتی نامزدان انتخاباتی را‌ به این کمیته ‌ارسال نمایند.

وی از رسانه‌‌ها و مردم خواست که اگر در روز رأی‌دهی با موارد مشکوکی مواجه می‌شوند، آن را با کمیسیون انتخابات و یا ارگان‌های امنیتی در جریان بگذارند تا پروسه انتخابات به گونه شفاف، عادلانه و مسلکی برگزار شود.

قرار است انتخابات پارلمانی افغانستان به تاریخ ۲۸ میزان در ۳۳ ولایت این کشور برگزار شود.

۲۳ / میزان ۱۳۹۷

ارائه راهنمای تصویری برای مبارزه با خشونت در برابر زنان در محل کار در افغانستان

مسئولان برنامه پروموت در افغانستان، یک بسته راهنمایی تصویری را برای مبارزه با خشونت در برابر زنان در محل کار در ادارات مختلف دولتی و خصوصی این کشور، ارائه کرده است.

به گفته این مسئولان، این بسته تصویری برای کارمندان تازه کار و یا کسانی که در محیط کاری با آزار و اذیت‌ مردها روبه‌رو می‌شوند، کمک می‌‌کند تا با این چالش‌ها مبارزه کنند.

promod

این بستۀ تصویری، در کنار رفتارهای ناپسند کارمندان در برابر همدیگر، رفتارهای پسندیده و مطمین را نیز به تصویر کشیده شده است.

پروموت، یک برنامه مشترک حکومت‌های امریکا و افغانستان است که هدف از آن توانمندسازی زنان افغانستان گفته شده است.

۲۳ / میزان ۱۳۹۷

تأکید مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان بر حمایت از خانواده‌های شهدای نیروهای امنیتی

داکتر حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری افغانستان در دیدار با وزیر دفاع این کشور، از رشادت و قهرمانی‌های نیروهای دفاعی و امنیتی ابراز قدردانی نمود و بر حمایت از خانواده‌های شهدا تأکید کرده است.

mod 1

وزارت دفاع ملی در یک اعلامیه از دیدار امروز دوشنبه (۲۳ میزان) داکتر حمدالله محب، مشاور امنیت ملی با وزیر دفاع ملی خبر داده است.

در این دیدار، مشاور امنیت ملی گفته است: “اولویت‌های کاری شورای امنیت ملی مشوره با سر قوماندان اعلی قوای مسلح، ایجاد هماهنگی میان قوت‌های ارگان‌های مختلف امنیتی و تطبیق تعهدات جامعه جهانی برای تأمین نیازمندی‌های نیروهای دفاعی و امنیتی کشور است.”

وی در ادامه تاکید کرده که باید از خانواده‌های شهدای نیروهای امنیتی حمایت صورت گیرد.