تکمیلی/ کشته و زخمی شدن ۴۹ تن در انفجار شهرستان رستاق ولایت تخار |
تکمیلی/ کشته و زخمی شدن ۴۹ تن در انفجار شهرستان رستاق ولایت تخار

بازتاب خبرهای 21 میزان

Image Title
۲۱ / میزان ۱۳۹۷

تکمیلی/ کشته و زخمی شدن ۴۹ تن در انفجار شهرستان رستاق ولایت تخار

مقام‌های امنیتی از کشته و زخمی شدن ۴۹ تن در انفجاری در کارزار انتخاباتی یک نامزد زن در شهرستان رستاق ولایت تخار خبر داده است.

خلیل اسیر، سخنگوی پولیس تخار به رسانه‌ها گفته است، در انفجاری در شهرستان رستاق ولایت تخار، ۱۴ تن کشته و ۳۵ تن دیگر زخمی شده‌اند.

takar.jpg 2

وی در ادامه گفته که در این رویداد تعدادی از منسوبین امنیتی نیز شامل کشته‌شدگان اند.

این انفجار که ناشی از مواد انفجاری کارگذاری شده در موترسایکل بوده، کمپاین انتخاباتی خانم نظیفه یوسفی بیک را هدف قرار داد، اما فرماندهی پولیس تخار می‌گوید که به این نامزد آسیبی نرسیده است.

۲۱ / میزان ۱۳۹۷

امضای یک قرارداد جدید انتقال برق از ترکمنستان به افغانستان و پاکستان

مقام‌های بلندرتبه وزارت‌های انرژی افغانستان و ترکمنستان، یک قرارداد جدید انتقال انرژی برق را میان این دو کشور و از این طریق به پاکستان امضا کرده‌اند.

این قرارداد میان سرپرست وزارت انرژی افغانستان و وزیر انرژی ترکمنستان، با نام « TAP» در عشق‌آباد امضا شده است.

TAp

بر اساس این توافق، قرار است ترکمنستان صادرات برق خود را از طریق یک نیروگاه برق بازسازی شده به کشورهای افغانستان و پاکستان افزایش دهد.

این در حالی است که رئیس جمهوری ترکمنستان ماه گذشته در مراسم افتتاحیه نیروگاه برق ۱٫۲ میلیارد دالری در نزدیکی منطقه مرزی در جنوب شرق این کشور گفت: نیروگاه برق جدید ترکمنستان توانایی تأمین صادرات سه میلیارد کیلووات ساعت در سال را به همسایگان دارد.

۲۱ / میزان ۱۳۹۷

غنی: حملات وحشیانه نمی‌تواند اراده مردم در راستای موفقیت در روند انتخابات را تضعیف نماید

ارگ ریاست جمهوری با وحشیانه خواندن حمله تروریستی امروز شنبه(۲۱ میزان) بر یک کارزار انتخاباتی در ولایت تخار گفته است، «دشمنان مردم افغانستان با راه‌اندازی این چنین حملات وحشیانه، نمی‌توانند عزم و ارادۀ مردم ما را در راستای موفقیت پروسۀ دموکراتیک انتخابات، تضعیف نمایند.»

takar

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت نیز در بیانیه‌ای، تأکید کرده که تروریستان جنایت‌کار با راه‌اندازی چنین حملاتی، در پی ترور مردم‌سالاری و انتخابات در افغانستان هستند. آنان با هدف گرفتن غیرنظامیان بی‌گناه، می‌کوشند از رقم‌زدن سرنوشت مردم به دست خودشان جلوگیری کنند، اما با این‌گونه اعمال بزدلانه به هدف نخواهند رسید.

در اثر انفجار مواد کارگذاری شده در یک موترسایکل در یک کارزار انتخاباتی در شهرستان رستاق ولایت تخار، ۱۴ تن جان باخته و ۳۵ تن دیگر زخمی شده‌اند.

در حادثه‌ای دیگر، در یک تیراندازی بر یک ستاد انتخاباتی در شهرستان انجیل ولایت هرات، ۲ دو فرد ملکی جان باخته ویک تن دیگر زخمی شده است.

۲۱ / میزان ۱۳۹۷

کشته و زخمی شدن ۲ پولیس در یک حمله مسلحانه در ولایت ننگرهار

مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار از کشته شدن و زخمی شدن دو پولیس در این ولایت خبر داده‌اند.

taliban 2

عطاءالله خوگیانی، سخنگوی ولایت ننگرهار به خبرنامه گفت، در یک حمله مسلحانه در ناحیه پنجم شهر جلال‌آباد، یک پولیس کشته و یک تن دیگر زخمی شده است.

خوگیانی در ادامه گفته، مهاجم نیز در تیراندازی نیروهای امنیتی کشته شده است.

۲۱ / میزان ۱۳۹۷

دولت افغانستان: به تنهایی توانایی مقابله با پدیده خشک‌سالی را نداریم

دولت افغانستان می‌گوید که به تنهایی نمی‌تواند با پیامدهای پدیده خشک‌سالی در این کشور مبارزه نماید؛ بنابراین از کشورها و موسسات بین‌المللی خواسته با آن‌ها همکاری کنند.

نجیب‌آقا فهیم، وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث که بعد از ظهر امروز شنبه(۲۱ میزان) در مراسم تجلیل از روز جهانی کاهش خطرات حوادث در کابل گفت، امسال خشک‌سالی ۲۰ ولایت کشور را تحت تأثیر قرار داده و اقتصاد زراعتی و مال‌داری در این ولایت که وابستگی زیادی به آب دارند، به شدت آسیب دیده‌اند.

وی خاطرنشان کرد که خشک‌سالی در ۲۰ ولایت کشور، ۲.۲ ملیون تن و ۳.۳ میلیون رأس مواشی را تحت تاثیر قرار داده است.

afghanistan

آقای فهیم تأکید کرد: “برای مبارزه با حوادث طبیعی و خشک‌سالی، نیاز به مبارزه مشترک و متحدانه است و همه باهم باید برای مبارزه و مهار ساختن آن، دست همکاری و هم‌یاری دهند.

وی خاطرنشان کرد که کشور چین وعده همکاری ۱۰۰۰ تن گندم و ۸۰۰ تن آرد را داده، هم‌چنان کشور ازبکستان وعده ۳۰۰۰ تن گندم را داده است.

وزیر دولت در مبارزه با حوادث طبیعی افزود: گندم کمک شده به ولایات در اختیار کمیته‌های ولایتی قرار می‌گیرد که در رأس آن والی قرار دارد.

به گفته وی، برای ۱۸ هزار خانواده در ولایت بادغیس از طرف موسسات امدادرسان، کمک صورت گرفته و قرار است برای بیشتر از ۳۰ هزار خانواده دیگر نیز کمک صورت گیرد.

از سوی دیگر، به گفته آقای فهیم، در چارچوب پلان مقابله با خشک‌سالی، عرضه خدمات صحی برای ۱۴۵ هزار نفر در ۲۰ ولایت آسیب‌پذیر در نظر گرفته شده است.

۲۱ / میزان ۱۳۹۷

تعیین کد مشخص بودجه ای برای کوچی‌ها در سال جاری

ارگ‌ریاست جمهوری از ملاقات رئیس جمهور با نمایندگان شورای سراسری زون جنوب شرق افغانستان خبر داده‌اند.

ghani and ka

ارگ ریاست جمهوری در یک اعلامیه گفته است، اشرف‌غنی امروز شنبه(۲۱ میزان) در این دیدار گفته است، برای زون جنوب شرق به شمول ولایت زابل، کمپلکس‌های اداری اعمار می‌گردد.

وی تأکید کرده است: «در سال جاری کد مشخص در بودجه برای کوچیان در نظر گرفته می‌شود و همچنان برعلاوۀ تطبیق پروژه‌های بزرگ، در زمینۀ اسکان کوچی‌ها و رشد مالداری آنان، توجه خواهد شد.»