ابراز نگرانی کمیسیون حقوق بشر: وضعیت زندان‌ها و زندانیان در افغانستان قناعت‌بخش نیست |
ابراز نگرانی کمیسیون حقوق بشر: وضعیت زندان‌ها و زندانیان در افغانستان قناعت‌بخش نیست

بازتاب خبرهای 17 سنبله

Image Title
۱۷ / سنبله ۱۳۹۷

ابراز نگرانی کمیسیون حقوق بشر: وضعیت زندان‌ها و زندانیان در افغانستان قناعت‌بخش نیست

به دنبال شورش روز پنج‌شنبه(۱۵ سنبله) در زندان پلچرخی کابل، کمیسیون حقوق بشر افغانستان وضعیت زندان‌ها در این کشور را قناعت‌بخش نمی‌داند و نسبت به نقض حقوق بشر زندانیان ابراز نگرانی کرده است.

روز پنج‌شنبه گذشته(۱۵ سنبله) شماری از زندانیان در زندان پلچرخی با نگهبابان این زندان درگیر شدند. وزارت داخله افغانستان گفته‌ که شورش پس از آن آغاز شد که آن‌ها ۷۴ تن از زندانیان پلچرخی را که با گروه‌های تروریستی و جنایت‌کار در ارتباط بودند، به زندان بگرام انتقال می‌دادند.

ریاست عمومی محابس و توقیف‌خانه‌های وزارت امورداخلۀ می‌گوید که وضعیت در زندان پلچرخی به حالت عادی برگشته‌است.

اما بلال صدیقی، سخنگوی کمیسیون حقوق بشر  افغانستان به رادیو آزادی گفته، موارد نقض حقوق بشری، عدم ارائه خدمات بهداشتی، مشکل در اعاشه و بی‌سرنوشتی برخی زندانیان در این زندان محسوس است.

pul e charkhi prison

وی گفت: “در کل وضعیت زندان‌ها قناعت‌بخش نیست و ما نگران هستیم، بعضا حقوق بشری زندانیان نقض می‌شود و روز پنج‌شنبه برخورد‌های فزیکی صورت گرفته که ما نگران هستیم و طبعاً در برخورد‌های فیزیکی حقوق زندانیان نقض می‌شود و این خود مغایر قوانین کشور است.”

به گفته وی، در کنار این مشکلات، ازدحام در زندان‌ها، نبود تعمیر‌های معیاری و فساد از مشکلات دیگری است که زندانیان با آن روبرو اند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان می‌گوید که زندان پلچرخی برای حدود ۵ هزار نفر ساخته شده، اما حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ زندانی در این زندان نگه‌داری می‌شوند.

پیش از این، شماری از زندانیان پلچرخی به دلایل مختلف از جمله نبود شفافیت در اجرایی کردن فرمان‌های عفو رئیس جمهور افغانستان، اعتصاب غذایی کرده و برخی از آنان دهان‌های‌شان را با سیم دوخته بودند.

۱۷ / سنبله ۱۳۹۷

یک سرباز ارتش افغانستان به اتهام خیانت به وطن به اعدام محکوم شد

یک دادگاه علنی نظامی در قول اردوی ۲۰۹ شاهین در شمال افغانستان، یک سرباز را به اتهام خیانت به وطن، به اعدام محکوم کرده است.

در یک خبرنامه قول اردوی ۲۰۹ شاهین در این مورد آمده است: “جلسه قضایی و محکمه علنی محمد ابرار، سرباز متهم به فرار از وظیفه و خیانت به وطن … برای رسیدگی به جرایم فوق برگزار گردید”.

judgesدر نتیجه پس از ارائه گزارش دادستان پرونده و هم‌چنین وکیل مدافع متهم، هیأت قضایی ابتدا این سرباز را به جرم فرار از وظیفه به ۱۰ سال حبس تنفیذی و سپس به جرم خیانت به وطن و فروش پوسته و مهمات به دشمن، به اشد مجازات(اعدام) محکوم کرد.

این اولین‌بار است که یک سرباز به اتهام خیانت به وطن و فروش پوسته و مهمات به دشمن در افغانستان محاکمه می‌شود. این در حالی است که در طول سال‌های گذشته، بارها گزارش‌هایی در مورد فروش پوسته‌های امنیتی و خیانت نیروهای امنیتی به هم‌رزمان خود منتشر شده است.

۱۷ / سنبله ۱۳۹۷

بازنشسته شدن 8 سفیر و 16 کارمندان وزارت امورخارجه افغانستان

بر اساس پیشنهاد وزارت امورخارجه افغانستان و تأیید ریاست جمهوری این کشور، ۸ سفیر و ۱۶ کارمند این وزارت بازنشسته‌ شده‌اند.

بر اساس سندهایی که در اختیار طلوع‌نیوز قرار گرفته، این پیشنهاد وزارت خارجه افغانستان سه روز پیش از سوی رییس‌جمهور غنی منظور شده است.

در میان سفیران بازنشست شده، مسعود خلیلی، سفیر افغانستان در اسپانیا، علی‌احمد جلالی، سفیر افغانستان در آلمان، عبدالقیوم کوچی سفیر افغانستان در روسیه و نصیراحمد نور، سفیر افغانستان در ایران دیده می‌شوند.

Ministry of forign affairs

این در حالی است که رییس‌ جمهوری افغانستان در یک فرمان دیگر، دستور برکناری ۴۹ تن از کارمندان دیگر وزارت امورخارجه که در پست‌های دیپلوماتیک کار می‌کردند را داده است. این کارمندان در دو هفته مهلت داده شده برای ارایه سندهای لیسانس‌شان، این سندها را به وزارت خارجه نسپرده‌اند.

در یک حکم ریاست جمهوری افغانستان آمده است که وزارت امورخارجه در هماهنگی با کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی، بی‌درنگ در بست‌هایی که قرار است خالی شوند، کارمندان تازه را استخدام نمایند.

۱۷ / سنبله ۱۳۹۷

آغاز کار ساخت یک پروژه آب‌رسانی با هزینه 7.5 میلیون افغانی در ولایت تخار

مرکز رسانه‌های حکومت افغانستان از آغاز کار ساخت یک پروژه شبکه آب‌رسانی در دو فاز به هزینه ۷٫۵ میلیون افغانی به همکاری یونیسیف و کمک ۱۰ درصدی مردم محل در ولایت تخار خبر می‌دهد.

این پروژه‌ که سنگ تهداب آن امروز شنبه(۱۷ سنبله) از سوی والی تخار گذاشته شد، در مدت شش ماه تکمیل می‌گردد.

takhar

از این پروژه که زمین آن از طرف مردم اهدا گردیده، ۳۶۰ خانواده مستفید می‌گردند.

در پروژه‌ای دیگر، احاطه مکتب نیک محمد شهید در ولایت تخار با هزینه ۲٫۶ میلیون افغانی و به طول ۲۵۱ متر به بهره‌برداری رسید. این پروژه از سوی وزارت احیا و انکشاف دهات اعمار گردیده است.

۱۷ / سنبله ۱۳۹۷

فوری/ مجلس نمایندگان افغانستان مسئولین ارشد امنیتی را برای استجواب فراخواند

کمیته رؤسای مجلس نمایندگان افغانستان، بنا به درخواست نمایندگان این مجلس، روز دوشنبه آینده(۱۹ سنبله) مسئولین ارشد امنیتی این کشور را برای استجواب فراخوانده است.

در آجندای تعیین شده برای نشست روز دوشنبه این مجلس آمده است: “استجواب وزیران دفاع و امورداخله و رییس عمومی امنیت ملی پیرامون اضاع امنیتی در سطح کشور به خصوص در ولایات غزنی و کابل”.

نمایندگان پارلمان افغانستان امروز شنبه(۱۷ سنبله) در اولین نشست عمومی خود پس از تعطیلات تابستانی، با اشاره به تحولات یک و نیم ماه گذشته، به خصوص سقوط شهر غزنی و حملات متعدد تروریستی در شهر کابل، ارگان‌های امنیتی را در تأمین امنیت ناکام خواندند.

Breaking-3-1-1

از سوی دیگر، مجلس نمایندگان افغانستان برای نشست روز چهارشنبه آینده(۲۱ سنبله) مسئولین کمیسیون انتخابات و رییس عمومی ثبت احوال نفوس را پیرامون تأمین شفافیت در انتخابات آینده و موجودیت تذکره‌های جعلی فراخوانده است.

این مجلس روز شنبه آینده(۲۴ سنبله)، وزرای انکشاف دهات، زراعت و مالداری، انرژی و آب و رییس عمومی آبرسانی را نیز پیرامون خشک‌سالی و کمبود آب آشامیدنی و زراعتی در افغانستان، برای استجواب فراخوانده است.