کوفی عنان به عمر 80 سالگی درگذشت |
کوفی عنان به عمر ۸۰ سالگی درگذشت

بازتاب خبرهای 27 اسد

Image Title
۲۷ / اسد ۱۳۹۷

کوفی عنان به عمر ۸۰ سالگی درگذشت

رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده اند که کوفی عنان، دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد در سن ۸۰ سالگی درگذشته است.

شبکه‌ی «سی.ان.ان» گزارش داده که کوفی عنان، هفتمین دبیرکل سازمان ملل و اولین دبیرکل سیاه پوست این سازمان، پس از مدتی کسالت، صبح امروز شنبه (۲۷ اسد) به عمر ۸۰ سالگی در سوئیس درگذشته است.

Kofi Annan

کوفی عنان بین سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۶ به عنوان دبیرکل سازمان ملل متحد کار کرده بود.

کوفی عنان، موسس و رئیس بنیادی به نام کوفی عنان و همچنان رئیس سازمان ریش سفیدان سازمان ملل  که به عنوان سازمان متنفذین هم شناخته می‌شود نیز بود.

این سازمان متشکل از چهره‌های دولتی است که در راستای صلح و دفاع از حقوق‌بشر تلاش می‌کنند.

۲۷ / اسد ۱۳۹۷

مراسم یادبود از قربانیان تروریزم در مقر سازمان ملل/ درخواست از جامعه جهانی برای مبارزه جدی با تروریزم بین‌المللی

مراسم یادبود از قربانیان تروریزم، به خصوص قربانیان حملات تروریستی در افغانستان در مقر سازمان ملل متحد برگزار شد.

در این مراسم محمود صیقل، سفیر و نماینده‌ی افغانستان در سازمان ملل از افزایش قربانیان تروریزم در افغانستان خبر داده و گفت که در سال جاری حدود ۱۰ هزار تن در افغانستان قربانی فعالیت‌های تروریستی شده که از این میان، ۱٫۳ درصد آنان را کودکان تشکیل می‌دهند.

آقای صیقل همچنان گفته که باید مکانیزم حمایتی برای قربانیان و بازماندگان تروریزم تنظیم شود تا به قربانیان تروریزم رسیدگی لازم صورت گیرد.

در همین حال، دبیرکل سازمان ملل متحد با ابراز حمایت در راستای رسیدگی به قربانیان تروریزم و بازمانگان آن، گفته که زمان آن رسیده تا به مشکلات تروریزم پایان داده و به صدای قربانیان تروریزم پاسخ داده شود.

un

در این مراسم به نمایندگی از قربانیان حملات انتحاری از افغانستان سید مشتاق حسینی، خبرنگار زخمی در حادثه تروریستی ۷ جدی سال گذشته بر مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا)، محمد البشیری از بلجیم، حسن وهاب هادی از عراق، عمرانه بوبا از نایجریا و ایز زرکل از آمریکا اشتراک کرده بودند.

آقای حسینی در سخنانی به نمایندگی از قربانیان حملات تروریستی در افغانستان، گفت، با بیان این‌که در مراکز صحی افغانستان به قربانیان حملات تروریستی رسیدگی جدی نمی‌شود، گفت که اگر یک زخمی بخواهد برای تداوی به خارج از کشور منتقل شود نیز توان تأمین و پرداخت هزینه‌های هنگفت را ندارد.

وی از تمام کشورها اشتراک کنننده در این مراسم و جامعه جهانی خواست که در مبارزه با تروریزم بین‌المللی و گروه‌های افراطی جدی باشند و مردم مظلوم افغانستان را در مبارزه با ترورزم تنها نگذارند.

آقای حسینی هم‌چنین خواست تا به خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی در افغانستان به خصوص به فرزندان یتیم آن‌ها، توجه و یاری شود.

۲۷ / اسد ۱۳۹۷

وزارت صحت عامه خواستار رعایت شرایط ایمنی هنگام ذبح حیوانات در عید قربان شد

وزارت صحت عامه افغانستان از مردم این کشور خواسته تا در روزهای عید قربان، شرایط ایمنی را رعایت کنند.

این وزارت از شیوع بیماری کانگو که از حیوانات به انسان منقل می‌شود و بسیار خطرناک است، در چندین ولایت خبر داده است.

afghan

احمد جان نعیمی، معین وزارت صحت افغانستان در گفتگوی با رادیو آزادی خاطرنشان کرده، در جریان سال جاری ۶۶ مورد وقوع بیماری کانگو در چندین ولایت افغانستان به ثبت رسیده است.

همچنان آقای نعیمی از باشندگان کشور خواسته که در جریان روزهای عید، شرایط ایمنی را هنگام ذبح حیواناتی چون گوسفند، بز و گاو در نظر بگیرند.

۲۷ / اسد ۱۳۹۷

کشته شدن 5 عضو گروه داعش در ولایت ننگرهار

منابع امنیتی از کشته شدن ۵ عضو گروه داعش در ولایت ننگرهار خبر داده‌اند.

در یک خبرنامه‌ی وزارت دفاع افغانستان آمده که این جنگجویان داعش در نتیجه‌ی حملات هوایی در روستای جنگل شهرستان خوگیانی ولایت ننگرهار کشته شده‌اند.

nangarhar.jpg 2

در مورد تلفات غیرنظامیان در جریان این حمله چیزی گفته نشده است.

۲۷ / اسد ۱۳۹۷

غنی: صلح در تاریکی و بدون اجماع سیاسی صورت نمی‌گیرد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته که صلح در عقب دروازه‌های بسته، در تاریکی و بدون اجماع سیاسی به میان نمی‌آید.

آقای غنی این اظهارات را امروز شنبه (۲۷ اسد)، در دیدار با شماری از مسوولان رسانه‌های چاپی، تصویری و صوتی در ارگ ریاست جمهوری مطرح کرده است.

رئیس جمهور غنی در این دیدار، از مسوولان رسانه‌ها خواسته تا در راستای برگزاری یک بحث ملی و سرتاسری روی مسایل ملی افغانستان، با حکومت همکاری همه‌جانبه کنند.

ghani

او افزوده که حکومت افغانستان برای صلح، طرح ها و برنامه هایی دارد و در این خصوص اجماع کشورهای اسلامی، منطقه و جامعه بین المللی را نیز با خود دارد.

به گفته‌ی غنی، این مسأله سبب شده تا طالبان صبغه‌ی مذهبی جنگ را از دست بدهند.