معرفی 64 کارمند بلندرتبه‌ی وزارت ترانسپورت به دادستانی کل |
معرفی ۶۴ کارمند بلندرتبه‌ی وزارت ترانسپورت به دادستانی کل

بازتاب خبرهای 12 سرطان

Image Title
۱۲ / سرطان ۱۳۹۷

معرفی ۶۴ کارمند بلندرتبه‌ی وزارت ترانسپورت به دادستانی کل

وزارت ترانسپورت و هوانوردی افغانستان از معرفی ۶۴ کارمند این وزارت به دادستانی کل خبر داده‌است.

حمید طهماسی، وزیر ترانسپورت امروز سه‌شنبه (۱۲ سرطان) در یک نشست خبری در کابل گفت که این افراد به اتهام فساد اداری به دادستانی کل معرفی شده‌اند.

آقای طهماسی همچنان گفت که در جریان چند ماه گذشته برنامه‌های گسترده اصلاحی و مبارزه با فساد و فسادپیشگان در این وزارت روی دست گرفته شده که در نتیجه ۶۴ تن از کارمندان بلندرتبه این وزارت به دادستانی معرفی شده‌اند.

Ministry of Transport

آقای طهماسی در این نشست خبری، بلندرفتن بی‌پیشینه‌ی درآمد در بخش ترانسپورت را از دیگر دست‌آوردهایش در یک ربع گذشته خواند و افزود که درآمد ملی در شعبات مرکزی و ولایتی این وزارت، ۴۸ درصد افزایش یافته است.

به گفته‌ی او، درآمد وزارت ترانسپورت در جریان ربع گذشته سال مالی ۹۷، به بیش از ۱ میلیارد و ۹۵ میلیون افغانی رسیده که این رقم در زمان مشابه سال قبل، کمتر از ۷۴۰ میلیون افغانی بوده است.

۱۲ / سرطان ۱۳۹۷

عمر رحمان، فرمانده ارشد طالبان پاکستانی در افغانستان کشته شده‌است

گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها حاکی از آن است که عمر رحمان، از زیردستان رهبر پیشین تحریک طالبان پاکستان، در افغانستان کشته شده‌است.

براساس این گزارش‌ها، عمر رحمان از سوی نور ولی محسود، رهبر جدید گروه تحریک طالبان پاکستانی ترور شده، اما گزارش‌هایی که این خبر را به گونه‌ی رسمی تأیید کرده باشد، وجود ندارد.

DhLMplNU8AAoG9h

عمر رحمان از سردسته‌های ارشد طالبان پاکستانی و از افراد نزدیک به ملا فضل‌الله می‌باشد که به طراحی و سازمان‌دهی ده‌ها حمله‌ی تروریستی در برابر نظامیان و مقام‌های حکومت پاکستان متهم است.

چند روز پس از آن که گفته می‌شد تحریک طالبان پاکستان، عمر رحمان را به عنوان رهبر جدیدشان انتخاب کرده‌، محمد خراسانی، سخنگوی تحریک طالبان پاکستان با نشر خبرنامه‌ای گفت که شورای رهبری این گروه، مفتی «نور ولی محسود» را به عنوان رهبر جدید این گروه تعیین کرده است.

۱۲ / سرطان ۱۳۹۷

غنی: افسرانی که از سال‌ها به این سو ترفیع نکرده‌اند، ترفیع خواهند کرد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به وزارت دفاع این کشور دستور داده تا زمینه‌ی ترفیع افسرانی که از سال‌ها به این سو ترفیع نکرده‌اند را فراهم سازد.

آقای غنی در جریان سفر سه روزه‌اش به ولایت‌های ننگرهار و لغمان، صبح امروز سه شنبه (۱۲ سرطان) با افسران، بریدملان و سربازان قول اردوی ۲۰۱ سیلاب به گونه‌ی جداگانه دیدار و به آنان تعهد سپرد که زمینه‌ی ترفیع افسرانی که از سال‌ها به این سو ترفیع نکرده‌اند، فراهم خواهد شد.

Ghani

رئیس جمهور غنی همچنان گفته: «تعهداتی که به منظور رسیدگی به خانواده‌های شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی شده است، عاجل عملی خواهد شد، زیرا فراموشی خانواده‎های شهدا قابل قبول نیست، همچنان برای اعمار سرپناه در آینده به خانواده های شهدا، زمین توزیع خواهد شد و در مقرری و اعطای بورسیه‌ها به اعضای خانواده‌های شان، اولویت داده می‌شود.»

۱۲ / سرطان ۱۳۹۷

انتقال مخفیانه‌ی یک موتر مواد انتخاباتی از سوی رئیس کمیسیون انتخابات به ولایت ننگرهار

گزارش‌ها می‌رساند که عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات یک موتر مملو از مواد انتخاباتی را خلاف قانون و مخفیانه به ولایت ننگرهار انتقال داده‌است.

روزنامه‌ی اطلاعات روز به نقل از یک منبع در کمیسیون انتخابات که نخواسته نامش گرفته شود، گزارش داده که آقای صیاد این مقدار مواد انتخاباتی را شام روز یکشنبه(۱۰ سرطان) به ولایت ننگرهار انتقال داده‌است.

این منبع گفته: «آقای صیاد در هماهنگی با رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در ولایت ننگرهار، به صورت مخفیانه و در نبود سایر اعضای کمیسیون مستقل انتخابات، این مواد را در یک موتر تونس از کمیسیون بارگذاری و در هنگامه‌ی شام، از کمیسیون خارج و به ولایت ننگرهار انتقال داده است».

این منبع اضافه کرده: «در نخست حوالی ساعت ۵ یک موتر مملو از مواد انتخاباتی که آماده‌ی انتقال مواد به ولایت ننگرهار بود، با مخالفت دو عضو کمیسیون مستقل انتخابات متوقف می‌شود و میان اعضای کمیسیون مستقل انتخابات بر سر چرایی انتقال مواد انتخاباتی به صورت غیرقانونی جنجال و ارسال مواد متوقف می‌شود».

sayad

با این حال، عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات گفته که این تصمیم قانونی است و براساس پلان عملیاتی و با توافق رئیس کمیسیون و ۳ عضو دیگر، صورت گرفته و تطبیق شده‌است.

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات زمانی می‌تواند به ولایت و محلات رأی‌دهی مواد انتخاباتی انتقال دهد که قبلاً اوراق کتبی «نیازسنجی و مراکز رأی‌دهی» مشخص شده باشند و اکثریت اعضای کمیسیون کتباً بر انتقال مواد انتخاباتی به ولایت یا مرکزی، «توافق» کرده باشند.

۱۲ / سرطان ۱۳۹۷

مجلس سنا: کمیسیون انتخابات برای اقلیت مذهبی هندوها استثنا قایل شود

مجلس سنای افغانستان با ابراز نگرانی از حمله بر اقلیت مذهبی هندوها در شهر جلال‌آباد، از کمیسیون انتخابات خواسته برای پر کردن جای نامزد جان باخته این اقلیت مذهبی در انتخابات آینده‌ی مجلس نمایندگان، استثنا قایل شود.

این نمایندگان تأکید کرده‌اند که کمیسیون انتخابات باید اجازه دهد شخصی دیگر به جای نامزد کشته‌شده سیک‌های افغانستان ثبت‌نام کند.

اعضای این مجلس در نشست امروز سه‌شنبه(۱۲ سرطان)، رویداد جلال‌آباد را ناگوار و غم‌بار توصیف کرده، از حکومت افغانستان خواستند برای تأمین امنیت تمام مردم به ویژه اهل هنود و حفظ دارایی‌ها و اموال آنان توجه جدی کند.

Senate

این در حالی است که در حمله‌ی انتحاری در شهر جلال‌آباد، ۱۹ تن کشته و بیش از ۲۰ تن دیگر زخمی شدند.

در میان کشته‌شدگان، اوتار سینگ خالصه، تنها نامزد سیک‌ها برای انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان و راویل سینگ، یک تن از فعالان این اقلیت مذهبی نیز شامل بودند.