image

سرانجام مکاتب افغان‌ترک در افغانستان؛ از تغییر مدیریت تا سرمایه‌گذاری 25 میلیون‌ دالری وزارت معارف ترکیه

سرانجام مکاتب افغان‌ترک در افغانستان؛ از تغییر مدیریت تا سرمایه‌گذاری 25 میلیون‌ دالری وزارت معارف ترکیه

با تغییر مدیریت و ماهیت فعالیت مکاتب افغان‌ترک در افغانستان، قرار است تعداد این مکاتب دو‌ برابر ‌شود. دولت ترکیه قصد دارد در کنار  اعمار دانشگاه زنان سید‌جمال‌الدین افغان در کابل، تعداد مکاتب افغان‌ترک را تا سال 2019، از 12 به 28 مکتب افزایش دهد و 10 مکتب تخنیکی و مسلکی دیگر را نیز ایجاد نماید.

دولت ترکیه برای اعمار و راه‌اندازی این مکاتب، 25 میلیون دالر سرمایه‌گذاری می‌کند.

آموزش با معیارهای جهانی

مسئولان بنیاد معارف ترکیه در کابل می‌گویند که دولت ترکیه متعهد به بالا بردن کیفیت تدریس مکاتب افغان‌ترک در افغانستان است.

«مجیب ‌اولوداغ» ریس بنیاد معارف مکاتب افغان‌ترک در کابل به رسانه‌ها می‌گوید که دولت ترکیه در کنار افزایش تعداد مکاتب افغان‌ترک در افغانستان، نصاب درسی این مکاتب را به‌روز کرده و به سیستم کمبریج مبدل می‌سازد تا دانش‌آموختگان این مراکز به ‌سطح دانشجویان کشور‌های پیشرفته جهان برسند.

18 هزار دانش‌آموز

در حال حاضر در7 شهر بزرگ افغانستان، 14 مکتب افغان‌ترک فعال است و در این مکاتب حدود هشت هزار دانش‌آموز درس می‌خوانند. بر بنیاد توافق‌نامه‌ای که بین وزارت معارف افغانستان و وزارت معارف ترکیه به امضا رسیده، از این پس هزینه آموزش دانش‌آموزان در مدارس افغان‌ترک 20 درصد کاهش می‌یابد. قرار است که با این تخفیف تا ده سال دیگر، تعداد دانش‌آموزان این مکاتب به 18 هزار نفر برسد.

Afghan-turk-schools-in-afg

در حال حاضر در7 شهر بزرگ افغانستان، 14 مکتب افغان‌ترک فعال است و در این مکاتب حدود هشت هزار دانش‌آموز درس می‌خوانند

خوابگاه

دولت ترکیه همچنان گفته است که به منظور بهبود وضع درسی دانش‌آموزان مکاتب افغان‌ترک و فراهم‌آوری زمینه آموزش بهتر برای دانش‌‌آموزان ولایت‌های ناامن، خواب‌گاه‌های دانش‌‌آموزان این مکاتب را تا 60 درصد افزایش می‌دهد.

مسوولان وزارت معارف افغانستان می‌گویند که این خواب‌گاه برای شاگردان دختر و پسر ولایت‌های ناامن در نظر گرفته‌ شده تا این دانش‌آموزان بتوانند به تعلیم و تحصیل دست‌رسی داشته‌ باشند.

بورسیه رایگان تحصیلی

از سوی دیگر، از این پس دانش‌آموزان ممتاز مکاتب افغان‌ترک بورسیه رایگان تحصیلی تا مقاطع دکترا را به دست می‌آورند.

بر اساس تفاهم‌نامه امضا شده بین وزارت معارف افغانستان و وزارت معارف ترکیه، بنیاد مکاتب افغان تعهد سپرده که 10 درصد بورسیه‌های تحصیلی این نهاد را افزایش داده و زمینه‌ آموزش رایگان دانش‌آموزان ممتاز این نهاد را تا مقطع دکترا در ترکیه فراهم کند.

فرزندان شهدای نیرو‌های امنیتی و معلولین

وزارت معارف ترکیه و بنیاد مکاتب افغان‌ترک در کابل هم‌چنان می‌گویند که برای فرزندان شهدای نیرو‌های امنیتی افغانستان، بورسیه‌های رایگان تحصیلی را در نظر گرفته‌اند.

اما هنوز تعداد بورسیه‌های آموزشی اهدا شده از سوی بنیاد مکاتب افغان‌ترک برای فرزندان شهدای نهاد‌های امنیتی افغانستان، مشخص نیست.

استادان تازه نفس

در مکاتب افغان‌ترک ۲۵۲ استاد ترک و افغان فعالیت داشند که استادان ترک زبان‌های ترکی و انگلیسی و مضامین درسی فیزیک، کیمیا، بیولوژی و ریاضیات را تدریس می‌کنند و استادان افغانی زبان‌های دری و پشتو و هم‌چنین مظامین علوم دینی، تاریخ و جغرافی را به زبان دری و پشتو تدریس می‌کردند.

Afghan-turk-schools-2

نخستین مکتب افغان‌ترک ۲۳ سال پیش و طبق قراردادی که میان ریاست مکاتب افغان‌ترک، وزارت معارف و وزارت اقتصاد افغانستان در سال 1995 به امضا رسید، در شهر شبرغان ایجاد شد

اما به اساس تفاهم‌نامه جدید، وزارت معارف ترکیه استادان ترک این مکاتب را به ترکیه فراخوانده و برای مکاتب افغان‌ترک در افغانستان، ۱۲۰ آموزگار تازه فرستاده که در این میان، ۳۰ استاد زن نیز حضور دارند.

تاریخچه

نخستین مکتب افغان‌ترک ۲۳ سال پیش و طبق قراردادی که میان ریاست مکاتب افغان‌ترک، وزارت معارف و وزارت اقتصاد افغانستان در سال 1995 به امضا رسید، در شهر شبرغان ایجاد شد.

مکاتب افغان‌ترک به مرور در شهرهای مزارشریف، قندهار، شبرغان، هرات و جلال‌آباد آغاز به فعالیت کرد.

کودتا در ترکیه

مکاتب افغان‌ترک در افغانستان تا قبل از کودتای سال ۲۰۱۶ ترکیه، فعالیت بدون سر و صدایی داشته و از جمله بهترین مکاتب در سطح افغانستان بود.

پس از کودتای نافرجام ۲۰۱۶ ترکیه که آنکارا فتح‌الله گولن را متهم به طراحی این کودتا کرد، دولت ترکیه خواهان مسدود شدن مکاتب‌‌ افغان‌ترک در افغانستان و سراسر جهان شد. فعالین این مکاتب از سوی بنیاد گولن حمایت می‌شد. ترکیه از افغانستان خواست که این مکاتب را ببندد و یا مدیریت آن‌را به دولت این کشور واگذار کند؛ درخواستی که در افغانستان با مخالفت‌های بسیار مواجه شد. در این بین، آژانس توسعه و همکاری جهان ترک (تیکا) در افغانستان اعلام کرد که فعالیت مکاتب افغان‌ترک در این کشور دارای ماهیت تروریستی است.

Turkey-2016-coup

پس از کودتای نافرجام ۲۰۱۶ ترکیه که آنکارا فتح‌الله گولن را متهم به طراحی این کودتا کرد، دولت ترکیه خواهان مسدود شدن مکاتب‌‌ افغان‌ترک شد

پس از کودتای نافرجام ۲۰۱۶ ترکیه که آنکارا فتح‌الله گولن را متهم به طراحی این کودتا کرد، دولت ترکیه خواهان مسدود شدن مکاتب‌‌ افغان‌ترک شد

دستگیری وحشت‌افرین

 سرانجام در اوج کش‌مکش‌ها برای سپردن رهبری این مکاتب به دولت ترکیه، دولت افغانستان چهار تن از مسئولان ترک و افغان این مکاتب را در شهر کابل بازداشت و سپس رها کرد؛ کاری که در کنار مختل کردن جریان آموزش مکاتب افغان‌ترک، دانش‌آموزان دختر این نهاد را هراسان کرد.

سرانجام

سرانجام در تاریخ هفتم حوت سال گذشته، مدیریت مکاتب افغان‌ترک از مؤسسه «چاغ ایجوکیشنل» به بنیاد معارف ترکیه انتقال داده شد.

Afghan turk

سرانجام در تاریخ هفتم حوت سال گذشته، مدیریت مکاتب افغان‌ترک از مؤسسه «چاغ ایجوکیشنل» به بنیاد معارف ترکیه انتقال داده شد

هدف از انتقال رهبری مکاتب افغان‌ترک، ارتقای کمیت و کیفیت این مکاتب از سوی دولت هر دو کشور عنوان شد و دولت ترکیه به این منظور ۲۵ میلیون دالر بودجه اختصاص داد.

 مجیب یولوداغ، ریس بنیاد افغان‌ترک می‌گوید که مکاتب افغان‌ترک در اصل متعلق به مردم افغانستان است و صرفا مسئولیت و مدیریت این مکاتب در دست ما خواهد بود تا ما مطابق به توافق دو دولت، به استندردسازی و بالابردن سطح درسی و علمی آن‌ بپردازیم.