نمایندگان مجلس: حکومت واگذاری مناطق امن به طالبان را آغاز کرده است |
نمایندگان مجلس: حکومت واگذاری مناطق امن به طالبان را آغاز کرده است

بازتاب خبرهای 2 سرطان

Image Title
۲ / سرطان ۱۳۹۷

نمایندگان مجلس: حکومت واگذاری مناطق امن به طالبان را آغاز کرده است

نمایندگان مجلس افغانستان در مورد ایجاد مناطق امن برای گروه طالبان از حکومت انتقاد می‌کنند. به گفته این نمایندگان، از روند صلح به عنوان یک ابزار استفاده می‌شود و آن‌ها حاضر به دادن هر نوع قربانی در این راستا نیستند.

شماری از نمایندگان مجلس، امروز شنبه (۲سرطان) در واکنش به ایجاد مناطق امن برای گروه طالبان می‌گویند، حکومت به صورت مخفیانه تحویل‌دهی بخشی از خاک افغانستان به گروه طالبان را آغاز کرده است.

به گفته غلام حسین ناصری، نماینده ولایت میدان وردک در مجلس، اگر این موضوع حقیقت نداشته باشد، چگونه به مدت ۵ ساعت، ۱۶ پایگاه امنیتی در ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک سقوط کرده و تمامی امکانات آن به دست مخالفان افتاده است.

عبداللطیف پدرام، نماینده ولایت بدخشان نیز می‌گوید، یکی از مسوولان حکومتی در جنوب کشور اعلام کرده که منطقه امن برای طالبان ایجاد شود تا از این مناطق، گفتگوهای صلح با طالبان آغاز گردد. به گفته آقای پدرام، باید مکانیزم صلح، موضوعات و هم‌چنین تیم‌های مذاکره‌کننده مشخص باشد.

parliament

نماینده ولایت بدخشان می‌گوید، مردم نمی‌دانند که دلیل جنگ چه بوده و چگونه این همه دلایل یک‌شبه تمام می‌شود؟!

به گفته عبداللطیف پدرام: «ما مخالف صلح نیستیم، اما هر نوع قربانی را برای صلح نمی‌پردازیم. قربانی‌ها باید روشن باشد و نمی‌شود کسی را برای افراد دیگر قربانی کرد».

نمایندگان مجلس در حالی این موضوعات را بیان می‌کنند که چند ماه پیش، ایجاد مناطق امن برای مذاکره با گروه طالبان از سوی حکومت مطرح شد.

در همین حال فوزیه کوفی، دیگر نماینده مجلس می‌گوید، در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۸۰ سرباز از سوی طالبان در ولایت‌های مختلف کشور کشته شدند. به گفته خانم کوفی، از پروسه صلح به عنوان یک ابزار استفاده می‌شود، گروهی بیرون می‌شود و گروه دیگر وارد جنگ افغانستان می‌گردد.

عبدالرئوف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان افغانستان هم می‌گوید: «صلح نیاز اساسی است؛ اما جزییات آن اگر پنهان باشد، کار ساز نیست».

به گفته رییس مجلس، هنوز در مورد صلح در یک مقدمه ابتدایی قرار داریم.

وی خواهان استجواب مسوولین شورای عالی صلح شد تا به سوالات نمایندگان در مورد چگونگی روند صلح پاسخ دهند.

۲ / سرطان ۱۳۹۷

درگیری پولیس با دزدان در حوزه پانزدهم شهر کابل

پولیس کابل می‌گوید که در درگیری با یک گروه چهار نفری دزدان در شهر کابل، یک دزد کشته و ۳ تن دیگرشان زخمی و بازداشت شده‌اند.

تلویزیون یک به نقل از فرماندهی پولیس کابل گفته که این رویداد ساعت دو و نیم پس از ظهر امروز شنبه (۲ سرطان) در ساحه خیرخانه در حوزه پانزدهم شهر کابل رخ داده است.

در این درگیری همچنان یک سرباز پولیس زخمی شده‌ است.

Police

۲ / سرطان ۱۳۹۷

انفجار در شهرستان سپین‌بولدک قندهار 4 کشته و زخمی برجای گذاشت

گزارش‌ها از ولایت قندهار می‌رساند که در یک انفجار در بازار ویش شهرستان سپین بولدک این ولایت، ۴ تن کشته و زخمی شده‌‎اند.

داوود احمدی، سخنگوی والی قندهار به رسانه‌ها گفته که این انفجار ساعت ۲ پس از ظهر امروز شنبه (۲ سرطان) هنگامی رخ داده که یک ماین جاسازی شده در یک موتر انفجار کرده است.

aspinbooldak

به گفته‌ او، در این رویداد یک تن کشته و ۳ تن دیگر زخمی شده‌اند.

تمامی کشته و زخمی‌شدگان غیرنظامیان هستند.

فرد یا گروهی تاکنون مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

۲ / سرطان ۱۳۹۷

دست رد گروه طالبان به سینه کاروان صلح هلمند؛ خواست‌تان را با آمریکاییان مطرح کنید!

اعضای کاروان صلح‌خواهان هلمندی گفته‌اند که گروه طالبان به پیشنهادات‌شان از جمله اعلام آتش‌بس فوری، پاسخ نداده است.

اقبال خیبر، رهبر این کاروان امروز شنبه (۲ سرطان) به رسانه‌ها گفته که طالبان به آنان پیام خصوصی فرستاده، اما خواست آن‌ها از طالبان این بود که از طریق یک اعلامیه به پیشنهادات کاروان صلح پاسخ بدهند.

خیبر گفت: «طالبان در پیام خصوصی‌شان به سخنان قبلی‌شان تکرار کرده‌اند که شما در عوض آمدن نزد ما، به بگرام بروید و خواست‌تان را به آنان (آمریکاییان) مطرح سازید».

وی خاطرنشان کرد که اعضای این کاروان سر از فردا (یکشنبه، ۳ سرطان) در مقابل سفارت‎خانه‌های آمریکا، روسیه، ایران، پاکستان و دفتر هیأت معاوت سیاسی سازمان ملل متحد(یوناما)، به گونه نوبتی خیه‎ی تحصن برپا خواهند کرد.

peace convoy

به گفته‌ او، آن‌ها می‌خواهند از این طریق با شهروندان کشوری که در مقابل آن سفارت تحصن می‎کنند، ارتباط برقرار کنند.

این در حالی است که آتش‌بس فوری، انتخاب یک مرکز برای گفتگوهای صلح، تشکیل حکومت توسط جوانب دخیل و زمان‌بندی خروج نیروهای خارجی، از جمله پیشنهادات کاروان صلح به گروه طالبان می‌باشد.

۲ / سرطان ۱۳۹۷

تظاهرات مردم هرات در واکنش به ترور یک عالم شیعه در شهر هرات

صدها تن از ساکنان شهر هرات با راه‌اندازی تظاهراتی در مقابل دفتر کار والی هرات، به ترور محمد جعفر توکلی، عالم شیعه در این ولایت، واکنش نشان داده و خواهان بازداشت و مجازات عاملان ترور این عالم دینی شدند.

در این تظاهرات که شماری از نمایندگان مردم هرات در مجلس نمایندگان و شورای ولایتی نیز حضور داشتند، معترضین حکومت افغانستان را به بی‌کفایتی در برابر حامیانش متهم کردند.

سکینه حسینی، عضو شورای ولایتی هرات گفت: «حکومت افغانستان هیچ‌گاه از حامیان واقعی خود حمایت نکرده و همواره کسانی که مورد حمله مخالفان دولت قرار گرفته که به نحوی از حکومت حمایت و پشتیبانی کرده‌اند».

herat

با این حال، محمدآصف رحیمی، والی هرات با حضور در جمع تظاهرکنندگان گفته که پس از این برای تأمین امنیت جان عالمان دین در هرات، برنامه خاصی را روی دست خواهند گرفت.

این در حالی است که محمد جعفر توکلی، از علمای سرشناس ولایت هرات افغانستان شب گذشته(جمعه، ۱ سرطان) مورد حمله افراد مسلح ناشناس قرار گرفته و ترور شد.