پاکستان: گفتگوهای صلح افغانستان به زودی در یک مکان نامعلوم آغاز می‌گردد |
پاکستان: گفتگوهای صلح افغانستان به زودی در یک مکان نامعلوم آغاز می‌گردد

بازتاب خبرهای 31 جوزا

Image Title
۳۱ / جوزا ۱۳۹۷

پاکستان: گفتگوهای صلح افغانستان به زودی در یک مکان نامعلوم آغاز می‌گردد

به دنبال سفر مقام‌های ارشد امنیتی افغانستان به پاکستان، یک مقام وزارت خارجه پاکستان می‌گوید، انتظار می‌رود گفتگوهای صلح افغانستان با طالبان به زودی در یک مکان نامعلوم آغاز گردد.

این مقام در وزارت خارجه پاکستان که نخواسته از وی نامی برده شود، در گفتگو با روزنامه اکسپرس تربیون این کشور، از آغاز گفتگوهای صلح حکومت با طالبان به زودی‌ سخن زده است.

afghanistan and pakistan flag

روزنامه اکسپرس تربیون از زبان این مقام وزارت خارجه پاکستان همچنان نگاشته است که نمایند‌گان کشورهای مختلف در آغاز گفتگوهای صلح با طالبان نیز اشتراک خواهند داشت.

این مقام پاکستانی در حالی از آغاز گفتگوهای صلح افغانستان با طالبان سخن زده که سه روز پیش یک هیأت بلندرتبه امنیتی از افغانستان به رهبری محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور افغانستان به اسلام‌آباد سفر کرده و در مورد چگونگی صلح و بهبود روابط با پاکستان مذاکره کرده است.

۳۱ / جوزا ۱۳۹۷

سیگار: تلاش‌های کابل و واشنگتن برای کاهش کشت و تولید مواد مخدر شکست خورده است

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان(سیگار) در یک گزارش تازه می‌گوید، با وجود این‌که حداقل ۸ میلیارد دالر در کار مبارزه با مواد مخدر هزینه شده، کشت و تولید مواد مخدر در این کشور نسبت به سال‌های گذشته، ۸۷ درصد افزایش یافته است.

جان ساپکو می‌گوید که همه تلاش‌های کابل و واشنگتن برای کاهش کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان شکست خورده و اکنون تریاک بیشتر از زمانی که امریکا در افغانستان حضور یافت، رشد کرده است.

drugs

وی خاطرنشان کرده است: «هرویین بیشتر تولید و بیشتر صادر می شود، گروه طالبان و سایر گروه‌های تروریستی بیشتر از هرویین سود می‌برند. اگر همه این آزمایشات را درنظر بگیریم، ما شکست خوردیم».

بر بنیاد آمار اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد، در سال گذشته بیشتر از ۹ هزار تن مواد مخدر در افغانستان تولیده شده که ۸۷ درصد افزایش را نسبت به سال پیش از آن نشان می‌دهد.

این در حالی است که برنامه‌های کشست بدیل چون زعفران و سویا به جای کوکنار نیز به ناکامی روبرو شده است.

۳۱ / جوزا ۱۳۹۷

وزارت خارجه امریکا: به دلیل پناه‌گاه‌های امن در خارج، رهبران طالبان حاضر به گفتگوی مستقیم نیستند

وزرات خارجه امریکا می‌گوید یکی از دلایل اصلی که رهبران طالبان افغانستان حاضر به گفتگوهای مستقیم صلح با حکومت افغانستان نیستند، وجود پناه‌گاه‌های امن آن‌ها در بیرون از افغانستان است.

الیس ویلز، معاون وزیر خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی که در کمیته روابط خارجی مجلس این کشور سخن می‌گفت، تأکید کرد: رهبران طالبان فشار روزمره جنگ را حس نکرده به روی همین دلیل، حاضر نشده‌اند به میز گفتگو بیایند.

خانم ویلز همچنان تأکید کرده که امریکا باید از طریق فشارآوردن بر طالبان، این گروه را به صلح وادار کند.

alice wells

وی افزود: «تمرکز اصلی راهبرد نظامی ما در افغانستان بر این باشد که بر طالبان فشار بیشتر وارد شود تا آنان پیشنهاد گفتگوهای صلح حکومت افغانستان را بپذیرند».

این در حالی است که برخی از قانون‌گذاران امریکایی از سیاست این کشور در برابر پاکستان و طالبان انتقاد می‌کنند و می‌گویند که نباید امریکا به پاکستان به خاطر تعهدهای دروغین‌اش کمک کند.

الیوت انگل، یک عضو کمیته‌ روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا می‌گوید: «من از گفتگوهای مستقیم صلح میان حکومت امریکا با گروه طالبان پشتیبانی می‌کنم. زمانی‌ که واشنگتن می‌تواند با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی گفتگو کند، گفتگو با طالبان نیز می‌تواند امکان‌پذیر باشد».

۳۱ / جوزا ۱۳۹۷

حمله انتحاری در میان کاروان صلح‌خواهان طالبان در پکتیکا

مقام‌های امنیتی در ولایت پکتیکا گفته‌اند که یک حمله‌کننده انتحاری گروه طالبان، اعضای این گروه را که به دنبال برقراری صلح با حکومت افغانستان بودند، هدف قرار داده است.

محمد عظیم هاشمی، فرمانده پولیس ولایت پکتیکا به تلویزیون یک گفته که این رویداد در شهرستان اومنه این ولایت رخ داده که در نتیجه ۹ تن از اعضای طالبان کشته و بیش از ۳ تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

Taliban

آقای هاشمی گفته که یک فرمانده طالبان به نام عبدالحق که به دنبال برقراری صلح با حکومت افغانستان و پایان مبارزه در برابر نیروهای امنیتی بود، از سوی یک حمله‌کننده انتحاری این گروه هدف قرار گرفته است.

۳۱ / جوزا ۱۳۹۷

دومین کاروان صلح خواهان؛ مهاجران افغانستان در خیبرپشتون‌خواه پاکستان با پای پیاده به جلال‌آباد رسیدند

پس از آن‌که کاروان صلح‌خواهان هلمندی با طی کردن بیش از ۶۰۰ کیلومتر و با پای پیاده از هلمند به کابل آمد، اکنون شماری از جوانان مهاجر افغانستان که در خیبر پشتون‌خواه پاکستان زندگی می‌کنند، برای بلندکردن صدای صلح، امروز پنجشنبه (۳۱ جوزا) از طریق گذرگاه تورخم، با پای پیاده به شهر جلال‌آباد رسیدند.

جرنیل پشتون، رهبر این کاروان به صدای آمریکا گفته که می‌خواهند صدای صلح مهاجران افغانستان در پاکستان را به جهانیان برسانند.

او همچنان گفته که در نخست تعدادشان زیاد بود، اما به دلیل این‌که شماری از آن‌ها پاسپورت نداشتند، از نیمه راه برگشتند.

immigrants

اعضای این کاروان که شعارهای صلح را حمل می‌کنند، گفته‌ اند که می‌خواهند به کابل رفته و صدای صلح را به ارگ ریاست جمهوری برسانند.

با این حال شماری از شهروندان جلال‌آباد نیز که به این کاروان پیوسته‌اند، گفته‌اند که می‌خواهند با این کاروان و با پای پیاده به کابل بروند.

از زمان شکل‌گیری کاروان صلح‌خواهان هلمندی، این دومین کاروان صلح است که در برابر جنگ و تأمین صلح، با پای پیاده به سوی کابل حرکت می‌کنند.