پیوستن یک فرمانده محلی طالبان به صف ارتش در ولایت لغمان |
پیوستن یک فرمانده محلی طالبان به صف ارتش در ولایت لغمان

بازتاب خبرهای 30 جوزا

Image Title
۳۰ / جوزا ۱۳۹۷

پیوستن یک فرمانده محلی طالبان به صف ارتش در ولایت لغمان

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که یک فرمانده محلی گروه طالبان در ولایت لغمان به صف نیروهای امنیتی افغانستان پیوسته است.

در خبرنامه‌یی که امروز چهارشنبه (۳۰ جوزا) از سوی وزارت دفاع منتشر شده، آمده که این فرمانده طالبان در شهرستان علینگار ولایت لغمان از جنگ دست کشیده و به جمع نیروهای امنیتی پیوسته است.

mod

در خبرنامه گفته شده که نیروهای امنیتی افغانستان از آن عده اعضای طالبان که می‎خواهند از جنگ و برادرکشی دست بردارند، استقبال کرده و با کسانی که به دستور بیگانگان در برابر این نیروها سلاح بردارند، مبارزه خواهند کرد.

۳۰ / جوزا ۱۳۹۷

ایران به لحاظ حضور اتباع افغانستان، دومین جمعیت بزرگ پناهجویان جهان را دارد

مقام‌های وزارت داخله ایران از ادامه مهاجرت‌های غیرقانونی به این کشور خبر می‌دهند و می‌گویند که روزانه بین ۵۰۰ تا دو هزار تن که عمدتا افغان اند، به صورت غیرقانونی از مرزهای شرقی این کشور(افغانستان و پاکستان) وارد ایران می‌شوند.

احمد محمدی‌فر، مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران، امروز چهارشنبه(۳۰ جوزا) در مراسمی به مناسبت روز جهانی پناهنده در تهران، از حضور یک میلیون و ۲۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی شناسایی شده افغان در این کشور خبر می‌دهد که ۴۰۰ هزار تن آن‌ها به دلیل این‌که خانواده‌های دانش‌آموزان هستند، تحت مصونیت قرار دارند، اما حکومت افغانستان باید روند قانون‌مند کردن ۸۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی دیگر را هرچه سریع‌تر آغاز کند.

وی از شهروندان افغانستان خواست که به جای ورود غیرقانونی به ایران، از طرق قانونی وارد شوند و آن‌ها سهولت‌هایی را در زمینه صدور ویزا چون برداشتن وثیقه به وجود آورده‌اند و وزارت خارجه این کشور این ظرفیت را دارد که سالانه ۹۵۰ هزار ویزای ورود به ایران را صادر کند.

refugees

مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران افزود که هم اکنون ۴۳۰ تا ۴۵۰ هزار مهاجر افغان در کنار دانش‌آموزان ایرانی، در مدارس این کشور مشغول آموزش و پرورش هستند و از امکانات و امتیازات یکسانی همانند دانش‌آموزان ایرانی برخوردار اند.  از سوی دیگر، هم‌اکنون ۱۷ هزار دانشجو و ۲۵ هزار فارغ‌التحصیل پناهنده افغان در این کشور حضور دارند که آماده ساخت کشور افغانستان هستند.

از طرف دیگر، به گفته محمدی‌فر، پناهندگان افغانستان در ایران در سه سال گذشته، زیر پوشش خدمات بیمه سلامت قرار  گرفته‌اند.

این در حالی است که کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران می‌گوید که این کشور پنجمین کشور بزرگ میزبان پناهندگان در جهان و به لحاظ حضور اتباع افغانستان، دومین کشوری است که بزرگترین جمعیت پناهنده را در سراسر جهان دارد.

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی مقام‌های افغانستان و ایران، حدود ۹۵۰ هزار پناهنده افغان در ایران زندگی می‌کنند و در کنار آن، ۴۸۰ هزار مهاجر دارای پاسپورت و اقامت موقت و دائمی و بیش از یک میلیون تن دیگر به صورت غیرقانونی در این کشور زندگی می‌کنند.

۳۰ / جوزا ۱۳۹۷

ارائه بیش از 6 میلیارد افغانی قرضه به کشاورزان در 3 سال گذشته

یافته‌های یک سروی تازه نشان می‌دهد که از سال ۲۰۱۵ میلادی به این‌سو، بیش از ۶ میلیارد افغانی به کشاورزان قرضه داده شده‌است.

در این سروی که توسط وزارت زراعت، آبیاری و مالداری و اداره انکشاف بین‌المللی ایالات متحده آمریکا انجام شده، گفته که در سه سال گذشته ۶٫۱ میلیارد افغانی از سوی وزارت زراعت، اداره انکشاف ایالات متحده آمریکا و دیگر نهادهای ملی و بین‌المللی در اختیار کشاورزان قرار داده شده است.

مقام‌های وزارت زراعت گفته‌اند که این سروی در پی مصاحبه با ۲ هزار و ۷۳۶ کشاورز انجام شده است.

بر اساس این سروی، میزان قرضه‌دهی به کشاورزان از سال ۲۰۱۵ به این‌سو تا ۲۷.۵ درصد افزایش یافته است. ۱۱.۲ درصد قرضه‌ گیرند‌گان را زنان زراعت‌پیشه تشکیل می‌دهند.

Afghani loans

در همین حال، گریتا گریت‌هوس، رییس فاز دوم برنامه‌ی توسعه‌ قرضه‌های زراعتی اداره‌ انکشاف بین‌‌المللی ایالات متحده امریکا در افغانستان گفته که بخش زیادی از مبلغ داده شده به کشاورزان را قرضه‌های کوچک تشکیل می‌دهد.

حمدالله همدرد، سرپرست معینیت مسلکی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری نیز امروز چهارشنبه (۳۰ جوزا) در مراسم ارائه‌ نتایج سروی ملی تقاضا و عرضه‌ خدمات مالی زراعتی، گفت که نتایج این سروی، وزارت زراعت و دیگر نهادهای همکار را برای طرح برنامه‌های‌ بهتر در عرصه‌ فعالیت‌های زراعتی کمک می‌کند.

آقای همدرد همچنان گفته که وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، ۴۳۰ میلیون افغانی بودجه دارد تا از این مبلغ برای دهقانان و کشاورزان قرضه بدهد.

۳۰ / جوزا ۱۳۹۷

7 غیرنظامی در ولایت غزنی از سوی کوچی‌ها ربوده شدند

مقام‌های محلی در ولایت غزنی می‌گویند که ۷ غیرنظامی در این ولایت که همه دانشجو هستند، دو روز پیش از سوی کوچی‌ها در شهرستان قره‌باغ ربوده شده‌اند.

عارف نوری، سخنگوی والی غزنی به روزنامه اطلاعات روز گفته که این افراد پس از آن ربوده شده‌اند که حدود دو هفته پیش، روستانشین‌های شهرستان قره‌باغ غزنی که از قوم هزاره هستند، ۵۰۰ رأس گوسفند کوچی‌ها را همراه با یک نفر آنان ربوده و پس نداده‌اند.

qarabagh

آقای نوری گفته که تلاش‌ها برای رهایی این افراد جریان دارد و والی غزنی نیز دستور بررسی این موضوع را داده است. بر این اساس، قرار است گوسفندان و یک نفر از کوچی‌ها پس داده شود تا ۷ غیرنظامی نیز آزاد شوند.

۳۰ / جوزا ۱۳۹۷

پولیس: طالبان می‌توانند به مرکز و شهرستان‌های قندهار سفر کنند

گزارش‌ها از ولایت قندهار می‌رساند که پولیس قندهار به اعضای طالبان اجازه داده تا به طور آزادانه به مرکز و شهرستان‌های این ولایت سفر کنند.

خبرگزاری پژواک به نقل از پولیس قندهار گزارش داده که طالبان می‌توانند بدون سلاح به مرکز و شهرستان‌های ولایت قندهار سفر کنند.

qandhar

مقام‌های محلی قندهار تاکنون در این مورد اظهار نظری نکرده‌اند.

این در حالی است که در سه روز آتش‌بس طالبان و دولت افغانستان، اعضای گروه طالبان توانستند به راحتی به مراکز شهرها و ولسوالی‌ها رفت و آمد کرده، به خانواده‌ها و اقارب خود سر بزنند.