آمادگی اشرف‌غنی برای گفتگوی بدون قید و شرط با رهبر طالبان در هر جایی که او بخواهد! |
آمادگی اشرف‌غنی برای گفتگوی بدون قید و شرط با رهبر طالبان در هر جایی که او بخواهد!

بازتاب خبرهای 29 جوزا

Image Title
۲۹ / جوزا ۱۳۹۷

آمادگی اشرف‌غنی برای گفتگوی بدون قید و شرط با رهبر طالبان در هر جایی که او بخواهد!

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در دیدار با کاروان صلح‌خواهان هلمندی، از رهبر طالبان خواست در هرجای افغانستان که او بخواهد، حاضر است بدون قید و شرط با وی گفتگو کند.

آقای غنی خطاب به ملا هبت‌الله، رهبر گروه طالبان گفت: «آدرس‌تان را مشخص کنید، بیایید صلح بین‌الافغانی کنیم».

اقبال خیبر، نماینده کاروان صلح‌خواهان هلمند نیز از محمد اشرف غنی به عنوان رئیس جمهوری افغانستان و از ملا هبت‌الله به عنوان رهبر گروه طالبان، برای عدم ممانعت از فعالیت مدنی و صلح‌خواهی‌شان تشکر کرد. او از رهبری طالبان به خاطر سه روز آتش‌بس و توقف جنگ و خشونت، تشکر کرد. در دیدار رئیس جمهور غنی با کاروان صلح‌خواهان هلمند، این کاروان از دولت خواست که یک سال را آتش بس اعلام کند؛ یک کمیسیون مشترک برای صلح با طالبان بسازد و مشترکا با طالبان در مورد یک نظام جدید توافق کنند.

Ghani

رئیس جمهوری افغانستان در پاسخ به این خواست کاروان صلح‌خواهان هلمندی گفت که اگر طالبان به آتش‌بس حکومت پاسخ مثبت بدهد، او حاضر است آتش‌بس یک‌ساله اعلام کند.

اشرف غنی در بخشی از سخنانش گفت که او سوار بر تانک خارجی‌ها رئیس‌جمهور نشده، بلکه بر اساس رأی مردم زعیم ملت شده است. او از طالبان خواست تا در انتخابات اشتراک کنند.

وی با اظهار سپاس از کاروان صلح‌خواهان هلمندی افزود: «حاضر است تا در هر مکانی که آن‌ها بخواهند، پیام صلح‌خواهی حکومت را اعلام کند».

۲۹ / جوزا ۱۳۹۷

منابع: طالبان پیش از مذاکره با امریکا، حاضر به گفتگو با حکومت افغانستان نیستند

برخی منابع اعلام کرده‌اند که رهبری گروه طالبان نمی‌خواهند پیش از گفتگوی مستقیم با امریکا، با حکومت افغانستان وارد مذاکره شود.

خبرگزاری رویترز و برخی رسانه‌های پاکستانی گزارش‌ داده‌اند که گروه طالبان اعلام کرده‌ حاضر است با واشنگتن در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفت‌وگو کند، اما نمی‌خواهد پیش از آن با حکومت افغانستان وارد مذاکرات صلح شود.

رویترز به نقل از تحلیل‌گران و دیپلمات‌های غربی گزارش کرده که پیشنهاد آقای غنی برای انجام گفت‌وگوهای صلح بدون قید و شرط با طالبان، زمینه‌ آن را فراهم آورده تا آمریکا نیز مذاکرات محرمانه با گروه طالبان را آغاز کند؛ هرچند سیاست آمریکا این است که گفت‌وگوهای صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها صورت گیرد.

Taliban s

این در حالی است که طالبان حکومت افغانستان را دست‌نشانده آمریکا می‌داند و اصرار دارد ابتدا با آمریکایی‌ها در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفت‌وگو کند و پس از آن، وارد مذاکرات صلح با حکومت افغانستان شود.

دولت ازبکستان روز گذشته اعلام کرده که حاضر است میزبان مذاکرات مستقیم میان مقام‌های دولت افغانستان و گروه طالبان باشد.

به گفته وزارت خارجه ازبکستان، مقام‌های این کشور با نمایندگان ارشد گروه طالبان ملاقات‌هایی درباره صلح داشته‌اند.

۲۹ / جوزا ۱۳۹۷

مقام‌های کمیسیون انتخابات: روند ارزیابی اسناد نامزدان احتمالی انتخابات آغاز شده است

مقام‌های کمیسیون انتخابات انتخابات افغانستان می‌گویند که روند ارزیابی اسناد نامزدان احتمالی انتخابات پارلمانی و شوراهای شهرستان‌ها در این کمیسیون آغاز شده است.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، با پایان روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان و نامزدان انتخاباتی، ۱۶ هزار و ۲۱۶ تن به عنوان نامزد انتخاباتی و ۴ میلیون و ۳۲۷ هزار و ۸۶۰ مرد، ۲ میلیون و ۱۷۱ هزار و ۴۱۸ زن، ۱۲۶ هزار و ۱۵۳ کوچی و ۹۱۹ اهل هنود به عنوان رأی‌دهنده ثبت‌نام کرده‌ند.

mazullah dawlati

معاذالله دولتی، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات در مورد روند ارزیابی اسناد نامزدان احتمالی به آریانا نیوز گفته است: هرگاه نامزدی مطابق شرایطی که این کمیسیون برای ارزیابی نامزدان احتمالی وضع کرده، برابر نباشد، از فهرست نامزدها حذف می‌شود.

وی بیان داشت: “اولین شرط این است که تذکره تابعیت دارد یا خیر، دوم این‌که کدام جرمی نداشته باشد. استعلام به کاندیدا داده شده و همچنان استعلام صحی و استعفا خط هم مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. هم‌چنان لیست حمایوی کسانی که به عنوان کاندیداتور است، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد”.

۲۹ / جوزا ۱۳۹۷

رهایی شش سرباز ربوده شده ارتش ملی افغانستان از دست طالبان در ولایت غزنی

شش سرباز ارتش ملی افغانستان که در روز سوم عید فطر و سومین روز آتش‌بس طالبان از سوی طالبان در ولایت غزنی ربوده شدند، رها شده‌اند.

مقامات محلی ولایت غزنی با تأیید رها شدن این سربازان می‌گویند که این سرباز ارتش، ناوقت روز گذشته و با وساطت بزرگان قومی آزاد شده‌اند.

محمد عارف نوری، سخنگوی والی غزنی به رادیو آزادی گفت، این افراد ناوقت روز گذشته به وساطت بزرگان قومی آزاد شدند.

ghazni

اما به گفته وی، طالبان یک موتر هاموی و ۹ میل اسلحه این سربازان را گرفته‌اند.

این در حالی است که پیش از این، آقای نوری به رسانه‌ها گفته بود که طالبان این نیروها را حوالی ساعت ۱۰ قبل از ظهر روز سوم عید فطر و پیش از آن‌که زمان آتش‌بس تکمیل شود، ربوده‌ بودند.

وی خاطرنشان کرده بود، این سربازان در منطقه سلطان باغ شهرستان اندر برای عید مبارکی رفته بودند، اما طالبان آنان را ربوده و یک تانک‌شان را نیز با خود بردند.

۲۹ / جوزا ۱۳۹۷

آمادگی ترامپ برای وضع 10 درصد تعرفه‌های بیشتر بر واردات اجناس چینی

جنگ تجاری امریکا و چین همچنان ادامه دارد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در تازه‌ترین موضع‌گیری خود، چین را تهدید کرده که ۱۰ درصد تعرفه‌های بیشتر بر واردات اجناس چینی وضع می‌کند.

چین صادراتی معادل ۲۰۰ میلیارد دالر به امریکا دارد.

ترامپ گفته که از مشاوران تجاری‌اش خواسته کالاهای چینی دیگری را تعیین کنند که تعرفه‌های جدید روی واردات آن‌ها نیز وضع شود.

این در حالی است که هفته پیش آقای ترامپ اعلام کرد که بر ۵۰ میلیارد دالر دیگر از کالاهای چینی وارداتی، تعرفه ۲۵ درصدی می‌گذارد.

china and US flag

چین هم در پاسخ گفت که برای ۶۵۹ کالای آمریکایی به ارزش ۵۰ میلیارد دالر، همین مقدار تعرفه را می‌گذارد.

دونالد ترامپ در بیانیه‌اش گفته است که ایالات متحده و چین باید در موقعیت برابرتری باشند.

این در حالی است که هراس از بالاترگرفتن جنگ تجاری میان چین و آمریکا، به سقوط بازار سهام در امریکا منجر شده است.