رئیس جمهور غنی به ولایت قندهار سفر کرد | خبرنامه
رئیس جمهور غنی به ولایت قندهار سفر کرد

بازتاب خبرهای 21 جوزا

Image Title
۲۱ / خرداد ۱۳۹۷

رئیس جمهور غنی به ولایت قندهار سفر کرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان پس از چاشت امروز (دوشنبه، 21 جوزا) در رأس یک هیات بلند رتبه دولتی به ولایت قندهار رفته است.

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته که آقای غنی در این سفر ضمن اشتراک در برنامه نزول قرآن مجید در خرقه‌ی مبارک، با مسوولان نظامی و ملکی در ولایت قندهار نیز دیدار خواهد کرد.

photo_2018-06-11_16-16-54

۲۱ / خرداد ۱۳۹۷

تکمیلی/ گروه داعش مسئولیت حمله انتحاری مقابل وزارت احیا و انکشاف دهات را برعهده گرفت

گروه داعش اعلام کرده که حمله انتحاری در نزدیکی وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان کار جنگجویان این گروه بوده است.

در این حمله در حدود 12 تن به شمول زنان کشته و 31 تن دیگر زخمی شدند.

این حمله حوالی ساعت ۱ پس از ظهر امروز (دوشنبه، ۲۱ جوزا) در نزدیکی وزارت احیا و انکشاف دهات، هنگامی رخ داد که کارمندان این وزارت، تازه رخصت شده و در حال بیرون شدن از وزارت بودند.

Army force kabul blast

۲۱ / خرداد ۱۳۹۷

8 کشته و 6 زخمی؛ تلفات نیروهای امنیتی در حملات طالبان بر بخش‌هایی از ولایت غزنی

مقام‌های محلی در ولایت غزنی تأیید می‌کنند که شب گذشته (یکشنبه، 20 جوزا) در حملات گسترده طالبان بر بخش‌هایی از این ولایت، 14 تن از نیروهای پولیس و ارتش کشته و زخمی شده‌اند.

عارف واحدی، معاون والی غزنی به خبرنامه گفت که گروه طالبان شب گذشته بر چندین پاسگاه امنیتی در اطراف شهر غزنی و شهرستان‌های رشیدان، قره‌باغ، جاغوری، گیرو، اندر و ده یک حمله کردند که در نتیجه 8 تن از نیروهای پولیس و ارتش کشته و 6 تن دیگر این نیروها زخمی شده‌اند.

ghazni in map

آقای واحدی در مورد سقوط این پاسگاه‌ها به دست طالبان چیزی نگفت، اما برخی گزارش‌ها به نقل از اعضای شورای ولایتی غزنی حاکی از آن است که در این حملات گروه طالبان، چندین پاسگاه امنیتی سقوط کرده است.

در مورد تلفات گروه طالبان نیز چیزی گفته نشده است.

۲۱ / خرداد ۱۳۹۷

حامد کرزی نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را رد نکرد

حامد کرزی در مصاحبه‌یی با اشپیگل آنلاین آلمان، نامزدی خود را برای انتخابات سال آتی ریاست جمهوری افغانستان رد نکرده است.

رییس‌جمهور پیشین افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار اشپیگل آنلاین خاطرنشان کرده، هرچند آینده سیاسی او به عنوان رییس دولت سابق است، اما “او نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده را رد نخواهد کرد”.

پیش از این، حامد کرزی گفته بود که تصمیم ندارد در انتخابات ریاست جمهوری آینده خود را نامزد کند.

این در حالی است که در قانون انتخابات آمده، کسی که برای دو دوره به عنوان رییس‌جمهور و معاونین او انتخاب شده باشد، نمی‌تواند خود را برای بار سوم نامزد انتخابات ریاست جمهوری کند.

Karzai

از سوی دیگر، حامد کرزی در مصاحبه با پایگاه خبری اشپیگل به اوضاع افغانستان، صلح با طالبان و بررسی اوضاع با پاکستان پرداخت و دولت آمریکا را به مدارای زیاد با پاکستان، حامی اصلی طالبان متهم کرد.

کرزی در پاسخ به این سوال که راه حل او برای مشکلات افغانستان چیست، گفت:‌ «بر کسی پوشیده نیست که طالبان در پاکستان پناهگاه دارد. آن‌ها از سوی ارتش پاکستان با هزینه‌های چندین میلیارد دالری حمایت می‌شوند. آمریکا، افغانستان را به میدان نبرد تبدیل کرده است. این اشتباه است و باید اصلاح شود».

وی در پاسخ به این سوال که آیا افغانستان می‌تواند با پاکستان صلح کند، گفت: «باید این تضمین را به پاکستان بدهیم که از افغانستان علیه آن استفاده نمی‌شود. پاکستان هم در عوض باید به ما این تضمین را بدهد که از ما حمایت می‌کند».

۲۱ / خرداد ۱۳۹۷

تکمیلی/ 12 کشته و 31 زخمی آمار ابتدایی حمله انتحاری در نزدیکی وزارت احیا و انکشاف دهات

وحید مجروح، سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان تأیید کرده که در حمله انتحاری در نزدیکی وزارت احیا و انکشاف دهات در ساحه دارالامان شهر کابل، تاکنون 12 کشته و 31 زخمی به شفاخانه‌ها منتقل شده‌اند.

حوالی ساعت 1 پس از ظهر امروز (دوشنبه، 21 جوزا) انفجاری در نزدیکی وزارت احیا و انکشاف دهات هنگامی رخ داد که کارمندان این وزارت، تازه رخصت شده و در حال بیرون شدن از وزارت بودند.

تاکنون فرد یا گروهی مسئولیت این رویداد را بر عهده نگرفته است.

kabul blast