نصب نیروگاه خورشیدی بر بام ساختمان‌ها؛ ادارات دولتی کابل در تولید انرژی برق خودکفا می‌شوند |
نصب نیروگاه خورشیدی بر بام ساختمان‌ها؛ ادارات دولتی کابل در تولید انرژی برق خودکفا می‌شوند

بازتاب خبرهای 1 جوزا

Image Title
۱ / جوزا ۱۳۹۷

نصب نیروگاه خورشیدی بر بام ساختمان‌ها؛ ادارات دولتی کابل در تولید انرژی برق خودکفا می‌شوند

شرکت برشنای افغانستان برنامه دارد که ادارات دولتی این کشور در تولید انرژی برق مورد نیاز خود، خودکفا شوند.

بر اساس این طرح، امروز سه‌شنبه(۱ جوزا)، نخستین نیروگاه انرژی خورشیدی به ظرفیت ۳۰ کیلووات روی بام ساختمان شرکت برشنا در دهمزنگ کابل افتتاح و به بهره‌برداری سپرده شد.

این دستگاه مصرف حدود ۱۲۰ کیلووات ساعت انرژی برق این شرکت را تأمین می‌کند.

photo_2018-05-22_17-09-08

به گفته امان‌الله غالب، رییس شرکت برشنا، در بام‎های ادارات دولتی و منازل مسکونی تجهیزات تولید انرژی برق آفتابی نصب و ‏‌ها به جای برق آبی و حرارتی از برق آفتابی استفاده خواهند کرد.

گفتنی است که با عملی شدن این طرح در مرحله نخست ۱۵ مگاوات برق برای شماری از وزارت‌ها و نهادهای دولتی فراهم خواهد شد و در مرحله دوم، برنامه نصب ابزار تولید انرژی آفتابی بر بامِ خانه‌ها آغاز خواهد شد.

این پروژه به همکاری مالی نهاد همکاری‌های بین‌المللی آلمان (GIZ) اجرایی شده است.

۱ / جدی ۱۳۹۷

22 تن بسته‌ اطلاعاتی نامزدی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را دریافت کرده‌اند

با آغاز روند رسمی نام‌نویسی کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، کمیسیون انتخابات این کشور می‌گوید که ۲۲ تن به شمول احمدولی مسعود، حنیف اتمر، زلمی رسول، رحمت‌الله نبیل، شیدامحمد ابدالی، فرامرز تمنا، انوارالحق احدی و نورالحق علومی، بسته‌ اطلاعاتی نامزدان ریاست جمهوری را از این کمیسیون دریافت کرده‌اند.

kabul candeats

به گزارش آریانانیوز، این در حالی است که محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله تاکنون بسته‌های اطلاعاتی این کمیسیون را به خاطر نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری دریافت نکرده‌اند.

بر این اساس، در اولین روز ثبت‌نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، هیچ کسی با تکمیل بسته‌ها، رسما ثبت‌نام نکرده است.

این روند به مدت ۱۲ روز، تا ۱۲ جدی ادامه دارد.

۱ / جوزا ۱۳۹۷

گزارش جدید به کنگره امریکا: استراتژی ترامپ در افغانستان پیشرفت اندکی در برابر طالبان داشته است

وزارت‌های دفاع و خارجه و اداره انکشاف بین‌المللی امریکا در گزارشی به کنگره این کشور، گفته‌اند که استراتژی دونالد ترامپ برای افغانستان، پیشرفت اندکی در برابر شورش‌گری طالبان داشته است.

در این گزارش با اشاره به حمله‌های طالبان به شمول حمله به ولایت فراه، گفته‌ شده که طالبان هنوز قادر به حفظ قلمرو تحت تصرف خود بوده و حمله‌های ویران‌گر و مرگ‌بار را در کابل و سراسر افغانستان انجام می‌دهند.

Taliban

از سوی دیگر، گزارش وزارت‌های دفاع و خارجه و اداره انکشاف بین‌المللی امریکا در مورد پاکستان خاطرنشان کرده است: با وجود فشارهای اعمال‌ شده سیاسی و اقتصادی بر پاکستان برای کشانیدن طالبان به میز مذاکره، و تعلیق حدود یک و نیم تا دو میلیارد دالر کمک‌های پلان شده نظامی به این کشور، اسلام‌آباد اقدام قابل ملاحظه را برای از بین بردن پناه‌گاه‌های طالبان در پاکستان انجام نداده است.

۱ / جوزا ۱۳۹۷

هشدار در مورد لغو جواز رسانه‌های افغانستان که حساب مالیاتی‌شان را تصفیه نکنند

وزارت اطلاعات و فرهنگ به رسانه‌های افغانستان هشدار داده که اگر حساب مالیاتی‌شان را تصفیه نکنند، جواز فعالیت‌شان لغو خواهد شد.

مطابق یک حکم ریاست جمهوری افغانستان، ضمن ارائه تخفیف و بخشش جرایم مالیاتی رسانه‌های این کشور، به رسانه‌ها سه ماه مهلت داده شده که با مراجعه به وزارت مالیه، با پرداخت ۲۰ درصد از مجموع مالیات در قسط اول، به تصفیه حساب مالیاتی‌شان بپردازند. در غیر آن، بعد از معیاد تعیین‌شده، مطابق مفاد این حکم، وزارت اطلاعات و فرهنگ جواز نشراتی آن‌ها را لغو خواهد کرد و فرکانس نشراتی و برق آن‌ها قطع خواهد شد.

Media

این حکم در نهم ماه ثور سال جاری صادر شده است، اما به گزارش وزارت مالیه، بعد از گذشت ۲۰ روز، هنوز هیچ رسانه‌یی برای تصفیه حساب مالیاتی به آن وزارت مراجعه نکرده است.

سید آقاحسین فاضل سانچارکی ضمن این‌که معافیت جرایم مالیاتی رسانه‌ها را یک کمک بزرگ به رسانه‌های کشور می‌خواند، به صورت جدی از رسانه‌ها می‌خواهد تا مطابق مفاد حکم ریاست جمهوری که سهولت‌های زیادی در پرداخت مالیات رسانه‌ها قایل شده، با مراجعه به ریاست مالیه دهندگان متوسط وزارت مالیه، به تصفیه حساب باقی‌داری مالیاتی‌شان بپردازند.

۱ / جوزا ۱۳۹۷

بازداشت شبکه 13 نفری طالبان در شهر جلال‌آباد

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان از بازداشت یک شبکه ۱۳ نفری گروه طالبان در ولایت ننگرهار خبر داده است.

در یک خبرنامه که از سوی این ریاست به نشر رسیده، آمده که این افراد در نتیجه عملیات نیروهای قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی از شهر جلال‌آباد بازداشت شده‌اند.

NDS

بر اساس خبرنامه، افراد بازداشت‌شده اعتراف کرده‌اند که در چوکات گروه‌های تروریستی قاری دوست‌‌محمد مشهور به ملا غازی، قاری عبدالحق و گروه تروریستی شعیب عضویت داشتند.

این افراد همچنان گفته‌اند که در فعالیت‌های هراس‌افگنی، جلب و جذب و اکمال سلاح و مهمات گروه طالبان در شهرستان سرخ‌رود و شهر جلال‌آباد سهم فعال داشته‌اند.