بازداشت مسئول جلب و جذب گروه داعش در کابل |
بازداشت مسئول جلب و جذب گروه داعش در کابل

بازتاب خبرهای 27 ثور

Image Title
۲۷ / ثور ۱۳۹۷

بازداشت مسئول جلب و جذب گروه داعش در کابل

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان از بازداشت مسئول جلب و جذب گروه داعش در کابل خبر داده است.

در یک خبرنامه‌ این ریاست آمده که «نیروهای قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی در یک عملیات مسئول جلب و جذب گروه تروریستی داعش به نام عبدالمهین فرزند سید محمد و صفی‌الله فرزند فضل‌الرحمن را ازناحیه یازدهم شهر کابل بازداشت نموده است».

بر اساس این خبرنامه، افراد بازداشت شده اعتراف کرده‌اند که در جلب و جذب افراد به گروه تروریستی داعش در شهر کابل سهم فعال داشته‌اند.

ISIS

در همین حال، این افراد همچنان گفته‌اند که به دستور یکی از فرماندهان داعش وظیفه گرفته بودند تا خانواده‌های گروه تروریستی داعش را از شهر جلال آباد به کابل و سپس به ولایت جوزجان انتقال بدهند.

ریاست امنیت ملی گفته که این افراد پیش از رسیدن به اهداف‌شان از سوی قطعات خاص امنیت ملی بازداشت شده‌اند.

۲۷ / ثور ۱۳۹۷

فوری/ پس‌گیری شهرستان تاله و برفک ولایت بغلان از طالبان

پس از گذشت ده روز از سقوط شهرستان تاله و برفک ولایت بغلان به دست طالبان، گزارش‌های تازه محلی حاکی از پس‌گیری این شهرستان به دست نیروهای امنیتی است.

مسئوولان محلی ولایت بامیان می‌گویند که نیروهای امنیتی کشور عملیات پس‌گیری شهرستان تاله و برفک را طریق این ولایت، از روز چهارشنبه‌(۲۶ ثور) آغاز کرده و سرانجام این شهرستان به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

لطیف عظیمی، دستیار والی بامیان به خبرنگار صدای افغان گفته که شهرستان تاله و برفک پس گرفته شده است.

photo_2018-05-17_17-30-03

این در حالی است که آقای عظیمی پیش از این به این خبرگزاری گفته بود: “در نتیجه عملیات شب گذشته نیروهای قطعه ضربتی اردوی ملی کشور در ولسوالی و تاله و برفک، خط مقدم طالبان سقوط نموده، بیش از ۱۲ تن طالب مسلح  کشته و تعدادی هم زخمی شده‌اند.”

وی افزوده بود، تعدادی از تجهیزات و مهمات گروه طالبان به دست نیروهای امنیتی افتاده و طالبان در حال فرار از این شهرستان می‌باشند.

سه شنبه هفته گذشته بیش از ۶۰۰ تن از نیروهای گروه طالبان حملات تهاجمی‌شان را بالای شهرستان تاله و برفک ولایت بغلان آغاز کردند و پس از چندین ساعت درگیری، این شهرستان را تصرف کردند.

۲۷ / ثور ۱۳۹۷

استقبال ریاست اجرایی از «تغییر تصمیم نادرست» در مورد نصب برچسب بر کاپی تذکره

به دنبال تصمیم جدید کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان برای لغو نصب برچسب(استیکر) بر کاپی تذکره‌ها، ریاست اجرایی حکومت از «تغییر تصمیم نادرست» استقبال کرده است.

مجیب‌الرحمن رحیمی، سخنگوی ریاست اجرایی در متنی که در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرده، نوشته است: «از اعضای محترم کمیسیون،‌ از احزاب سیاسی، شخصیت‌های سیاسی، اعضای محترم پارلمان، نهادهای مدنی فعال در عرصه‌ انتخابات، رسانه‌ها و فعالان شبکه‌های اجتماعی و شما شهروندان عزیز که برای تغییر تصمیم نادرست نصب استیکر از سوی عده‌یی در کاپی تذکره‌ صدا بلند کردید، اعتراض نمودید و بالاخره زمینه‌ تغییر تصمیم را فراهم ساختید، تشکر و قدردانی می‌کنم».

election

وی همچنین از اعضای کمیسیون انتخابات که به گفته او بر اساس قانون و حفظ استقلال این نهاد، تصمیم مستقلانه گرفته و پای تصمیم خود ایستادند و بالاخره اعلامیه دیروز را صادر کردند نیز تشکر کرده است.

 سخنگوی ریاست اجرایی حکومت ابراز امیدواری کرده که مسئولان کمیسیون انتخابات با گرفتن درس‌های لازم از گذشته، تلاش کنند تا استقلال این نهاد را حفظ کرده و با برگزاری یک انتخابات شفاف، عادلانه و سراسری، زمینه‌ تحکیم مردم‌سالاری و ثبات و استقرار را در کشور فراهم سازند.

۲۷ / ثور ۱۳۹۷

نیکلسون: طالبان به پیشنهاد صلح حکومت افغانستان پاسخ مثبت بدهد

مأموریت حمایت قاطع به رهبری ناتو در افغانستان از گروه طالبان خواسته تا به پیشنهاد صلح حکومت افغانستان پاسخ مثبت بدهد.

جنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان به مناسبت ماه مبارک رمضان از طالبان مسلح خواسته که خواست مردم افغانستان در مورد صلح را بپذیرد.

این خواست از سوی فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان در حالی مطرح شده که محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در دومین نشست روند کابل بسته پیشنهادی صلح حکومت را به گروه طالبان ارائه کرد. اما گروه طالبان این پیشنهاد آقای غنی را توطئه خوانده و رد کرده است.

Nocleson

۲۷ / ثور ۱۳۹۷

نیروهای امنیتی افغانستان توانایی طالبان در فصل جنگ را کاهش می‌دهند

یک فرمانده ارشد نظامی آمریکایی در اروپا گفته که سال ۲۰۱۸ میلادی دومین سالی خواهد بود که نیروهای امنیتی افغان به طور موفقانه جنگ را در اختیار گرفته و توانایی طالبان در فصل جنگ‌ را کاهش می‌دهند.

جنرال «کورتیس استکاپاروتی»، پس از اجلاس کمیته نظامی ناتو در یک نشست خبری در بروکسل گفت که امیدوار است نیروهای افغان توانایی نظامی طالبان را تضعیف کنند.

USA

این فرمانده ارشد نظامی آمریکایی در حالی این اظهارات را مطرح کرده که اخیرا حملات تهاجمی گروه طالبان بر شماری از ولایات و شهرستان‌های افغانستان افزایش یافته و در برخی موارد منجر به سقوط شهرستان‌ها شده است.