تکمیلی/ جنگ تن به تن در سه مسیر در شهر فراه |
تکمیلی/ جنگ تن به تن در سه مسیر در شهر فراه

بازتاب خبرهای 25 ثور

Image Title
۲۵ / ثور ۱۳۹۷

تکمیلی/ جنگ تن به تن در سه مسیر در شهر فراه

تازه ترین گزارش ها حاکی از آن است که جنگ بر سر مقر ریاست امنیت ملی فراه جریان دارد اما تا کنون شورشیان نتوانسته اند بخش یا تمام این مرکز را تصرف کنند.

یک منبع در فراه که نخواست نامی از او گرفته شود به خبرنامه تایید می کند که چرخبال ها بخش های را در کنار ریاست امنیت ملی فراه بمباران کرده و شورشیان را هدف قرار داده است.

همزمان با این برخی نمایندگان فراه در مجلس نمایندگان می گویند که طالبان از سه مسیر بر مرکز شهر فراه حمله کرده و درگیری جنگجویان این گروه با نیروهای امنیتی تاکنون ادامه دارد.

سمیع الله صمیم، نماینده فراه در مجلس نمایندگان در گفتگو با خبرنامه گفت “در دروازه های امنیت ملی ولایت فراه جنگ تن به تن با جنگجویان گروه طالبان ادامه داشته و طالبان کنترل را در دست گرفته است. بین طرف های درگیر فقط یک دیوار فاصله است و در دیگر استقامت های شهر فراه نیز جنگ تقریبن تن به تن جریان دارد.”

farah

آقای صمیم می گوید که وضعیت به مراتب وخیم تر از آن است که مقام های محلی در ولایت فراه گزارش می دهند.

این نماینده فراه در مجلس نمایندگان گرچه آمار دقیق از تلفات نیروهای امنیتی در این درگیری ارائه نکرد اما گفت که آمر امنیت ولایت فراه در این حمله زخمی شده است. او گفت: “هنوز وضعیت به گونه‌ای نیست که از تلفات گزارش دقیق داشته باشیم، زیرا برخی پاسگاه های امنیتی سقوط کرده و تاکنون تعداد تلفاتی که در داخل پاسگاه ها است گزارش نشده است.”

آقای صمیم در عین حال افزود که هفته گذشته آنان به رئیس جمهور و رئیس اجرایی از خطر سقوط شهر فراه هشدار داده بودند اما تاکنون هیچ توجهی نسبت به وضعیت امنیتی در فراه نشده است.

farah

او می گوید که طالبان از ولایت های غور، نیمروز، فراه، هلمند و ارزگان به ولایت فراه تجمع کرده و تاکید دارد در صورتی که حمایت جدی از این ولایت صورت نگیرد، این شهر در معرض سقوط قرار دارد.

با این حال وزارت دفاع افغانستان از اعزام نیروهای کمکی به شهر فراه خبر داده و می گوید که نیروهای زمینی و هوایی برای عقب زدن این حمله گروه طالبان اعزام شده و به زودی وضعیت به نفع نیروهای امنیتی تغییر خواهد کرد.

۲۵ / ثور ۱۳۹۷

یوناما از «تجدید تلاش ها» در اجندای اصلاحی افغانستان در برابر فساد استقبال کرد

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) با نشر گزارش تازه‌ای از «تجدید تلاش ها» در اجندای اصلاحی افغانستان در برابر فساد استقبال کرده است.

براساس این گزارش، تهیه استراتیژی جدید در برابر فساد و تطبیق چندین ابتکار در یک برنامه گسترده‌ی مبارزه با فساد نشان دهنده تعهد افغانستان به مبارزه با فساد می باشد.

tadamchi

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان امروز سه شنبه (۲۵ ثور) هنگام ارائه این گزارش در کابل گفته که ملل متحد به حمایت قاطع خود از تجدید تلاش های افغانستان برای مبارزه با فساد ادامه می دهد.

۲۵ / ثور ۱۳۹۷

بازداشت 11 تن در پیوند به جعل تذکره در کابل

ریاست تحقیقات مبارزه با جرایم جنایی کابل از بازداشت ۱۱ تن در پیوند به قضیه جعل تذکره تابعیت در شهر کابل خبر داده است.

این ریاست با نشر خبرنامه‌ای گفته که این افراد در نتیجه فعالیت های کشفی و اوپراتیفی هنگامی بازداشت شده اند که برای ثبت تذکره های جعلی به یکی از مراکز ثبت نام مراجعه کرده بودند.

32392159_2004939879755262_8264925324265914368_n

این در حالی است که اخیرا کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده بود که از بخاطر مصوونیت جان مردم از استیکر در کاپی تذکره استفاده می شود.

۲۵ / ثور ۱۳۹۷

نی خواستار تأمین امنیت خبرنگاران در ولایت فراه شد

نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) خواستار تأمین امنیت خبرنگاران در ولایت فراه شده است.

این نهاد با نشر خبرنامه‌ای گفته که در نتیجه حمله گروه طالبان به مرکز شهر فراه، تمامی رسانه‌های دیداری و شنیداری این ولایت از نشرات بازمانده و خبرنگاران و مسوولان رسانه‌های این ولایت همه ساختمان‌های رسانه‌های شان را ترک کرده اند.

jornalists and media

در خبرنامه‌ی نی آمده که حکومت افغانستان و مسوولان امنیتی مسوول اند تا امنیت خبرنگاران را در این ولایت تأمین کنند، زیرا امنیت خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی در فراه با خطر روبرو اند.

در بخشی از این خبرنامه آمده که مسوولان رسانه‌یی به نی گفته اند که آنان نگران جان خودشان و خانواده‌هایشان هستند. آنان تاکید کرده اند که نگران سرمایه گذاری های‌شان هستند.

نی در حالی از امنیت خبرنگاران در ولایت فراه ابراز نگرانی کرده است که از آغاز سال جاری تاکنون بیش از ۱۰ خبرنگار در افغانستان کشته شده اند.

۲۵ / ثور ۱۳۹۷

حیات الله حیات به عنوان والی ننگرهار تعیین شد

اداره مستقل ارگان‌های محلی از تقرری حیات الله حیات، والی پیشین ولایت هلمند به عنوان والی جدید ولایت ننگرهار خبر داده است.

در خبرنامه‌ای که از سوی دفتر رسانه های ارگان‌های محلی منتشر شده آمده که آقای حیات پس از منظوری استعفای گلاب منگل، والی پیشین ننگرهار به عنوان والی این ولایت تقرر گرفته است.

hayatullah hayat

در خبرنامه همچنان گفته شده که آقای حیات به زودی رسما توسط رهبری اداره مستقل ارگان‌های محلی به مردم و مسوولین ولایت ننگرهار معرفی خواهد شد.

این در حالی است که دو روز پیش (یک شنبه، ۲۳ ثور) گلاب منگل، والی پیشین ننگرهار بنا بر دلایل شخصی، رسما استعفای خویش را به اداره ارگان‌های محلی فرستاد.

۲۵ / ثور ۱۳۹۷

وزارت معادن: کار روی پروژه تاپی براساس برنامه جریان دارد

وزارت معادن و پطرولیم گزارش ها در مورد کندی کار پروژه تاپی را رد کرده و گفته است که کار این پروژه در بخش تدارکات، ساخت و ساز و استملاک براساس برنامه ادامه دارد.

عبدالقدیر مطفی، سخنگوی این وزارت امروز سه شنبه (۲۵ ثور) در یک نشست خبری در کابل گفت که ” در روز های اخیر بعضی رسانه در مورد پیشرفت و تطبیق برنامه های پروژه تاپی صحبت داشتند، باید گفت در قسمت باز سازی، انجینری و استملاک پیشرفت در کار ها جریان دارد”.

MONP

این در حالی است که اخیرا برخی رسانه از احتمال به تأخیر افتادن کار عملی پروژه تاپی در افغانستان خبر داده بود.