آمریکا به افغانستان چرخبال‌های «شینوک47» می‌دهد |
آمریکا به افغانستان چرخبال‌های «شینوک۴۷» می‌دهد

بازتاب خبرهای 18 حمل

Image Title
۱۸ / حمل ۱۳۹۷

آمریکا به افغانستان چرخبال‌های «شینوک۴۷» می‌دهد

ایالات متحده آمریکا در نظر دارد که برای افزایش مؤثریت مأموریت‌های نظامی در میدان های نبرد در افغانستان، چرخبال‌های «شینوک» را در اختیار نیروهای هوایی افغانستان قرار دهد.

مقام‌های نظامی آمریکا به روزنامه‌ «وار زون» گفته‌اند که پیکربندی چرخ‌بال‌های «شیونک ۴۷» طوری طراحی شده که در هرگونه وضعیت اقلیمی و خارج از محدوده‌ جغرافیایی با سیستم پیشرفته‌ای که دارد، ماموریت انجام دهد.

helicopters

این مقام‌ها همچنان گفته‌اند که «در منطقه‌‎های خاص و برای مأموریت‌‌های ویژه، چرخبال‌های شینوک بهترین گزینه در انجام مأموریت‌‌های نظامی زرمی است. ما با استفاده از این چرخبال‌ها می‌توانیم به منطقه‌های دشوار دسترسی پیدا کنیم که این کار با چرخبال‌های دیگر غیر ممکن است و در گذشته نتوانسته‌ایم».

این چرخبال‌های قدرت انتقال و حمل ۵۰ تن را دارد و می‌تواند جنگ‌افزارهای سنگین نظامی را به وزن نزدیک به ده هزار کیلوگرام منتقل کند.

این در حالی است که در حال حاضر نیروهای هوایی افغانستان شمار محدودی از چرخبال‌های بلک هاک را در اختیار دارند و قرار است تا سال ۲۰۲۴ میلادی، آمریکا ۱۵۹ چرخبال بلک هاک را در اختیار نیروهای هوایی افغانستان قرار بدهد.

۱۸ / حمل ۱۳۹۷

پیوستن یک عالم دینی با 20 شاگرد به طالبان در بغلان

یک عالم دینی با ۲۰ تن از شاگردانش در ولایت بغلان، ﺑﻪ ﮔﺭﻭﻩ ﻃﺎﻟﺒﺎﻥ ﭘﯿﻭﺳته است.

سخنگوی پولیس بغلان با تأیید این رویداد می‌گوید که ﻣﻮﻟﻮﯼ ﺷﺮﺍﺏ‌ﺍﻟﺪﯾﻥ که ﺑﺎﺷﻨﺪﻩ ﻗﺮیه «ﺍﻟﻒ بیک» شهرستان «ﺑورکه» ولایت بغلان است، با ۲۰ تن از شاگردانش به گروه طالبان پیوسته است.

به گفته این مقام پولیس بغلان، این مولوی مشغول تدریس ﺷﻤﺎﺭﯼ ﺍﺯ ﺟﻮﺍﻧﺎﻥ و اطفال ﺯﯾﺭ ﺳﻦ بوده و ﺑﺎ تغییر ﺫﻫنیت ﻭ ﺍنگیزه‌ﺩهی، آن‌ها را ﻓﺮﯾﺏ ﺩﺍﺩﻩ است.

Map

۱۸ / حمل ۱۳۹۷

حضور رییس امنیت ملی افغانستان در نشست امروز مجلس نمایندگان/ جلسه به صورت سری برگزار شد

در حالی که برخی تلاش‌ها برای استیضاح معصوم استانکزی، ریییس امنیت ملی در مجلس نمایندگان جریان داشت، وی امروز شنبه(۱۸ حمل) در نشست عمومی این مجلس حاضر شد و در غیاب دوربین رسانه‌ها و خبرنگاران، به سوالات نمایندگان پاسخ داد.

هفته گذشته مجلس نمایندگان افغانستان مسئولین ارشد امنیتی را به خاطر توضیح پیرامون تحولات امنیتی این کشور فراخوانده بود، اما رییس امنیت ملی، به خاطر فعالیت‌های کاری، معاون خود را به این نشست فرستاد، ولی نمایندگان مجلس به معاون این ریاست اجازه ورود ندادند.

آقای استانکزی، پیش از آن‎‏که نشست امروز مجلس نمایندگان سری شود، گفت: «شرایط کشور به گونه‎یی نیست که امروز همه مسایل را طوری بیان کنم که فردا از آن برداشت منفی دیگری به وجود آید».

istanikzai

پیش از این برخی از اعضای مجلس اتهام‌هایی را علیه رییس امنیت ملی مطرح کرده بودند، اما در نشست روز شنبه، هیچ اشاره‎یی به این اتهام‌ها نشد.

با این وجود، شماری از اعضای مجلس نمایندگان، سکوت کسانی را که در روزهای پسین از رییس عمومی امنیت ملی انتقاد می‎کردند، پرسش‌برانگیز خواندند.

در پایان این نشست، شماری از نمایند‎گان می‎گویند که آقای استانکزی در نشست سری مجلس، آنان را قناعت داده است.

۱۸ / حمل ۱۳۹۷

گفت‌وگوی تلیفونی حنیف اتمر و عطامحمد نور و تأکید بر حمایت از نظام

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان از گفت‌وگوی تلیفونی محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور و عطامحمد نور، والی پیشین بلخ خبر داده است.

در این گفت‌وگوی تلیفونی، آقای اتمر از تلاش‌های عطامحمد نور در تحکیم و بهبود نظام قدردانی کرده و گفته که او در حالات بحرانی کشور، فیصله‌یی به جا و معقول کرده است.

در یک خبرنامه دفتر شورای امنیت آمده که آقای نور در این صحبت تلیفونی گفته که همیشه در راستای حفظ منافع مردم تلاش کرده و با حمایت کامل از نظام، متعهد به بهبود و دوام آن می‌باشد.

۱۸ / حمل ۱۳۹۷

بازداشت مسئول حملات انتحاری گروه طالبان در ولایت هلمند

ریاست عمومی امنیت ملی از بازداشت مسئول حملات انتحاری گروه طالبان در ولایت هلمند خبر داده است.

این ریاست با نشر خبرنامه‌یی گفته که «مولوی شریف»، مسئول حملات انتحاری طالبان در ولایت هلمند با چهار تن از همکارانش در یک عملیات نیروهای امنیت ملی در شهرستان گرشک این ولایت بازداشت شده‌اند.

arrested

در خبرنامه گفته شده که در جریان این عملیات یک موتر پر از مواد منفجره، ۶ موترسایکل، ۵۰۰ کیلوگرام مواد منفجره، چندین ماین خودساز و مقداری سلاح نیز به دست نیروهای امنیت ملی افتاده است.

خبرنامه افزوده که این افراد قصد داشتند تا با استفاده از این مواد انفجاری، حملات تروریستی بهاری‌شان را سازمان‌دهی کنند.