طالبان انتقام حمله هوایی دشت ارچی قندز را می‌گیرد | خبرنامه
طالبان انتقام حمله هوایی دشت ارچی قندز را می‌گیرد

بازتاب خبرهای 16 حمل

Image Title
۱۶ / فروردین ۱۳۹۷

طالبان انتقام حمله هوایی دشت ارچی قندز را می‌گیرد

گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای هشدار داده که انتقام حمله هوایی نظامیان افغانستان بر یک مدرسه در شهرستان دشت ارچی ولایت قندز را خواهد گرفت.

در اعلامیه این گروه آمده که در حدود 200 تن به شمول کودکان در این حمله کشته و زخمی شده‌اند.

این گروه از سازمان جهانی حقوق بشر نیز خواسته تا هیأت بی‌طرفی را برای تحقیق همه‌جانبه و آزادانه‌ تلفات ناشی از حمله هوایی در روستای دفتانوی شهرستان دشت ارچی ولایت قندز بفرستد.

kunduz

این در حالی است که وزارت دفاع افغانستان کشته شدن غیرنظامیان از سوی نظامیان افغانستان در این حمله را رد کرده و گفته که غیرنظامیان در این رویداد، توسط افراد پیاده کشته و زخمی شده‌اند.

هیأت حقیقت‌یاب ریاست جمهوری که برای بررسی حمله هوایی شهرستان دشت ارچی به قندز سفر کرده، امروز(پنج‌شنبه 16 حمل) اعلام کرد که در این رویداد 8 تن کشته و 43 تن دیگر زخمی شده‌اند. این هیأت آمار دقیق تلفات غیرنظامیان در این حمله را ارائه نکرده، اما گفته که غیرنظامیان نیز در بین کشته‌شدگان شامل اند.

۱۶ / فروردین ۱۳۹۷

روزانه 500 پناهجوی غیرقانونی افغانستان وارد ترکیه می‌شود

مقام‌های امنیتی در ترکیه می‌گویند که روزانه 500 پناهجوی غیرقانونی افغانستانی تلاش می‌کند وارد ترکیه شوند.

ریاست عمومی امنیت ترکیه روز چهارشنبه(۱۵حمل) با انتشار آماری در این مورد گفته است که تنها در سه‌ماه گذشته، نزدیک به ۲۰ هزار پناهجویان غیرقانونی افغانستان به ترکیه رسیده‌اند.

refugees

آمارهای این ریاست نشان می‌دهد که از این میان، ۱۷هزار و ۸۴۷ پناهجوی غیرقانونی افغانستان از سوی نیروهای امنیتی در جریان سه‌ ماه گذشته، بازداشت شده‌اند.

یک شمار زیاد این پناهجویان می‌خواهند از راه ترکیه به کشورهای پیشرفته اروپایی برسند. بسیاری‌ از این پناهجویان در معرض فساد اخلاقی قرار می‌گیرند و یا تشویق می‌شوند در فعالیت‌های غیرقانونی مانند دزدی یا گدایی شرکت کنند. این پناهجویان پس‌ از پس‌انداز پول در استانبول تلاش‌ می‌ورزند تا از طریق یونان یا بلغارستان به اروپا برسند.

۱۶ / فروردین ۱۳۹۷

واکنش تند حامد کرزی به حمله‌های هوایی و زمینی پاکستان به افغانستان

به دنبال حملات روزهای اخیر چرخبال‌های پاکستانی و هم‌چنین حملات موشکی این کشور بر شهرستان دانگام ولایت کنر، حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان این حمله‌ها را نکوهش کرده و آن را تجاوز آشکار بر تمامیت ارضی افغانستان خوانده است.

مقام‌های محلی در ولایت کنر می‌گویند که شماری ‌از غیرنظامیان در نتیجۀ این حمله‌ها زخم برداشته‌اند.

Karazai

دفتر رسانه‌یی حامد کرزی با نشر خبرنامه‌یی گفته است که در نتیجۀ حمله‌های هوایی و توپ‌خانه‌یی نظامیان پاکستانی بر بخش‌های شرقی کشور، زیان‌های جانی و مالی به غیرنظامیان وارد شده‌ است.

 در این خبرنامه آمده ‌است: «رییس‌جمهور پیشین این حمله‌ها را که به باشند‌گان محلی تلفات جانی و زیان‌های مالی وارد کرده‌‌، برخلاف همه قوانین جهانی و تجاوز آشکار بر تمامیت ارضی‌مان می‌خواند».

۱۶ / فروردین ۱۳۹۷

گشایش کتاب‌خانه «دهکده» در مرکز شهرستان لعل و سرجنگل ولایت غور

کتاب‌خانه «دهکده» امروز پنج‌شنبه(16 حمل) در مرکز شهرستان لعل و سرجنگل ولایت غور گشایش یافت شد.

مسئولین این کتاب‌خانه چندی پیش با راه‌اندازی کمپاینی در صفحات مجازی به خصوص در شهر کابل، توانسته بودند بیش از هفت هزار جلد کتاب را جمع‌آوری کنند.

به گفته نجیب‌الله ناصری، عضو گروه جوانان مبتکر این طرح، در مراسم افتتاح این کتاب‌خانه در مرکز شهرستان لعل و سرجنگل گفت که فراخوان جمع‌آوری کتاب، حدود یک ماه پیش در شبکه اجتماعی فیس‌بوک نشر شد.

Book-team

به گفته وی، در این فراخوان که با نام «اهدای کتاب، اهدای دانایی‌ است»، از فرهنگیان، ادیبان، تاجران و سایر اقشار مردم خواسته شده بود که از ایجاد کتاب‌خانه عمومی ولسوالی لعل و سرجنگل حمایت کنند.

ناصری افزود که اقشار مختلف مردم با اهدای بیش از هفت هزار جلد کتاب، در این برنامه فرهنگی سهم گرفته اند و افزون بر این، ۳۰۰ هزار افغانی نیز به این کتاب‌خانه کمک نقدی شده است.

۱۶ / فروردین ۱۳۹۷

16 مکان تاریخی ولایت غزنی بازسازی می‌شود

مقام‌های محلی در ولایت غزنی افغانستان می‌گویند که در جریان سال جدید خورشیدی، 16 مکان و اثر تاریخی این ولایت بازسازی می‌شود.

بشیر محمدی، رئیس اطلاعات و فرهنگ غزنی با اشاره به این‌که این ولایت در سال 2013، پایتخت فرهنگ و تمدن جهان اسلام بود، به پژواک گفته است که در این سال کمک‌های زیادی برای بازسازی مکان‌ها و آثار تاریخی ولایت غزنی صورت گرفت، اما تنها از تخریب آن‌ها جلوگیری شد.

محمدی انتقاد کرد که پول بازسازی آبدات تاریخی غزنی برای ساخت چهل دروازه‌ نمایشی در این شهر به مصرف رسیده که یک دروازه آن سال گذشته در نتیجه زمین لرزه تخریب شد.

ghazni

با این وجود، وی خاطرنشان کرد که پلان ترمیم تمام آبدات غزنی را به وزارت اطلاعات و فرهنگ فرستاده، اما اکنون امر بازسازی تنها ۱۶آبده را دریافت کرده است.

در غزنی ۳۵ آبده و اثر تاریخی وجود دارد که همه‌شان نیاز به بازسازی دارند. اخیرا انتشار تصاویری از محل دفن ابوریحان بیرونی، دانشمند مشهور اسلامی در شهر غزنی، انتقادهایی را پیرامون وضعیت نگران‌کننده مکان‌های تاریخی در غزنی به میان آورد.