حمله انتحاری به تماشاچیان یک مسابقه ورزشی محلی در هلمند |
حمله انتحاری به تماشاچیان یک مسابقه ورزشی محلی در هلمند

بازتاب خبرهای 3 حمل

Image Title
۳ / حمل ۱۳۹۷

حمله انتحاری به تماشاچیان یک مسابقه ورزشی محلی در هلمند

یک حمله انتحاری در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند افغانستان، تماشاچیان مسابقه ورزشی کشتی محلی را هدف قرار داده است.

این حمله انتحاری در ورزشگاه غازی محمد ایوب رخ داده است. مردم برای تماشای کشتی محلی در این ورزشگاه بودند.

گزارش ها حاکی از آن است که یک انتحارکننده موتر مملو از مواد منفجره خود را هنگام خروج تماشاچیان از ورزشگاه منفجر کرده است.

Helmand attack

آخرین گزارش ها حاکی از کشته شدن ۱۴ تن و زخمی شدن ۵۰ تن دیگر است.

این حمله انتحاری با موتر بمب گذاری شده در سومین روز سال جدید خورشیدی در حالی صورت می گیرد که یک حمله انتحاری دیگر نیز در روز اول سال نو در کابل رخ داد و بیش از ۴۰ کشته و ۵۰ زخمی برجای گذاشت.

سخنگوی والی هلمند در مورد این حمله انتحاری گفته است: حوالی ساعت ۷ شام یک موتر که در آن مواد انفجاری جاسازی شده بود، در مقابل استدیوم ورزشی غازی محمد ایوب خان در ناحیه اول شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند انفجار کرد در این انفجار نزدیک به ۵۰ تن کشته و زخمی شده اند.

به گفته وی، بیشتر کسانی که در این انفجار کشته و زخمی شده اند، باشندگان ولایات فراه، قندهار و هرات بودند که برای ورزش کشتی سال نو به هلمند آمده بودند.

۳ / حمل ۱۳۹۷

حمایت حزب جمعیت اسلامی از توافق اخیر عطامحمد نور و ریاست جمهوری افغانستان

سرانجام پس از چند روز سکوت شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان در مورد توافق اخیر عطامحمد نور و ریاست جمهوری افغانستان، این حزب با انتشار بیانیه ای، از آقای نور و والی جدید بلخ حمایت کرده، اما تاکید نموده که در همگامی با سایر احزاب سیاسی، خواست های دیگر سیاسی خود را که به نوعی در توافق والی پیشین بله نادیده گرفته شده، دنبال خواهد کرد.

در یک بیانیه جمعیت اسلامی افغانستان در پیوند به ولایت بلخ آمده است که “با توجه به این که جمعیت اسلامی افغانستان پیوسته بر حل قضیه بلخ از مجرای مفاهمه و گفتگو تأکید داشته است، شورای رهبری این حزب پس از تفاهم اخیر نمایندگان ارگ و استاد عطا محمد نور، رئیس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان در بلخ، طی نشست مؤرخ ٢۴ حوت ١٣٩۶ خویش فیصله کرد که برای جمعیت اسلامی افغانستان امنیت مردم بلخ و حفظ دست آوردهای هفده سال اخیر در آن ولایت، از اولویت برخوردار است و بدین منظور، پیرامون حل قضیه ولایت بلخ به استاد عطا محمد نور تفویض صلاحیت گردید”.

اما جمعیت اسلامی افغانستان در این بیانیه خود تصریح کرده که “سایر مطالبات مهمی را که شامل مذاکرات این حزب و حکومت بود، اما تا اکنون به بهانه های مختلف از سوی ارگ پذیرفته نشده اند، به عنوان خواست های اصلی این حزب و نیاز های ملی در هماهنگی با سایر احزاب و جریان های همسو، پیگیری می کند”.

jamit party

شورای رهبری جمعیت اسلامی افغانستان از ایستادگی عطا محمد نور طی این مدت و حمایت گسترده مردم از خواسته های ملی این حزب تقدیر نموده و برای محمد اسحق رهگذر والی جدید ولایت بلخ و از شخصیت های جمعیت اسلامی افغانستان، آرزوی موفقیت کرده است.

این در حالی است که پیش از این به نظر می رسید اعضای شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان از توافق اخیر عطامحمد نور و ریاست جمهوری افغانستان ناراضی هستند.

حفیظ منصور، یک عضو شورای رهبری جمعیت اسلامی در مورد توافق عطامحمد نور با رئیس جمهور گفته است: عطا محمد نور یک بار  عبدالله عبدالله را “دور زده” است و این بار جمعیت اسلامی را.

به باور منصور، “جمعیت یک حزب بدون آرمان نیست، یک فرد خودش رفته تعامل کرده، ما تجربه آن را در گذشته داشتیم، احمدضیا مسعود یک بار به تنهایی رفته بود، دیدیم که دست خالی برگشت. حالا هم آقای عطا رفته، ولی مردم همرایش نرفته‌اند.”