همکاری استراتژیک ترکیه؛ 9 دلیلی که باید از حالا دختران افغان به دانشگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی توجه داشته باشند |
همکاری استراتژیک ترکیه؛ ۹ دلیلی که باید از حالا دختران افغان به دانشگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی توجه داشته باشند

همکاری استراتژیک ترکیه؛ ۹ دلیلی که باید از حالا دختران افغان به دانشگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی توجه داشته باشند

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۱۹ / دلو ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

برخی از رهبران افغان در انتخابات سال ۲۰۱۴ میلادی، متعهد به دانشگاه بین المللی ویژه زنان شده بودند. اما ظاهرا این دانشگاه ساخته خواهد شد.

درخواست از ترکیه

حکومت افغانستان از ترکیه خواستار ایجاد دانشگاه ویژه زنان در کابل شده بود که از سوی آنکارا این خواست پذیرفته شده است. قرار است تفاهم نامه‌یی بین ترکیه و افغانستان در این زمینه امضا شود و کارهای عملی ساخت این دانشگاه برمبنای همین تفاهم نامه انجام گردد.

دانشگاهی به نام مولانا

دانشگاه بین المللی زنان به نام مولانا جلال الدین محمد بلخی با کمک مالی ترکیه ساخته خواهد شد. مکان این دانشگاه تپه مرنجان کابل گفته شده و مساحت آن ۹۲ جریب زمین خواهد بود.

molana

۱۵ تا ۲۰ میلیون دالر

هزینه احتمالی ساخت این دانشگاه بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون دالر برآورد شده است. به گفته مقامات وزارت تحصیلات عالی افغانستان، در گام نخست این دانشگاه در سه رشته فعالیت خواهد داشت؛ این رشته ها شامل علوم طبی، اجتماعی و ساینس می شود.

توافق اولیه  

در توافق اولیه‌یی که بین مقام تحصیلات عالی افغانستان و ترکیه صورت گرفته، قرار شده تا به میزان متقاضیان این دانشگاه، ظرفیت جذب و رشته‌های آن نیز افزایش یابد.

نخستین دانشگاه بین المللی دولتی

خانم عرفه پیکار سخنگوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان می‌گوید با ساخت دانشگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی، نخستین دانشگاه‌ دولتی بین المللی در این کشور فعال خواهد شد که میزبان زنانی از منطقه و کشورهای دیگر خواهد بود.

میکانیزم جذب

مقامات در وزارت تحصیلات عالی افغانستان می گویند که دختران افغان می توانند دانشگاه بین المللی مولانا جلال الدین بلخی را به عنوان یک گزینه برای آموزش های عالی شان انتخاب نمایند. دانش آموزان زن در افغانستان پس از سپری امتحان کانکور می توانند به این دانشگاه راه پیدا کنند.

ویژه زنان

مقامات در وزارت تحصیلات عالی افغانستان می گویند که این دانشگاه ویژه بانوان خواهد بود و با معیارهای جهانی بنا خواهد شد که از تجهیزات بالایی برخوردار خواهد بود.

خانواده های سنتی

خانم پیکار می گوید که خانواده‌هایی وجود دارد که در جامعه به صورت سنتی زندگی می‌کنند و به دخترانشان اجازه ورود به دانشگاه‌های مختلط را نمی‌دهند. به باور او، این مشکل با ایجاد دانشگاه بین المللی ویژه زنان حل خواهد شد.

arefa-paykar1

خانم عرفه پیکار سخنگوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان

ساخت زمان گیر

مقامات در وزارت تحصیلات عالی افغانستان می گویند که ساخت این دانشگاه زمانگیر خواهد بود. با آن که این مقامات از زمان ساخت سخن نمی گویند اما تاکید دارند که پس از ساخت آن، فرصت های زیادی برای دختران افغان در این مکان عملی مهیا خواهد شد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان ترکیه

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید