پس از انتظار طولانی؛ تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان مشخص شد

سرور سروش
سرور سروش

نویسنده

تاریخ انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان اعلام شد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان 16 سرطان سال آینده خورشیدی را به عنوان تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی این کشور اعلام داشت.

مسولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از حکومت این کشور خواستار فعالیت جدی در راستای تامین امنیت و بودجه مالی این روند شد.

این تاریخ پس از رایزنی های جدی برای انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان تعیین شده است.

برگزاری با تاخیر

بر اساس ماده 83 قانون اساسی افغانستان “مدت کار اعضای پارلمان در اول سرطان سال پنجم کاریشان بعد از اعلان نتایج انتخابات پایان می‌یابد و انتخابات پارلمانی باید 30 تا 60 روز قبل از پایان دوره کار مجلس نمایند گان برگزار شود.”

بر اساس این قانون باید انتخابات پارلمانی افغانستان در ماه ثور یا جوزا 1394 برگزار می‌شد، اما حکومت این کشور در زمان تعیین شده قادر به برگزاری انتخابات نشد.

ریاست جمهوری افغانستان مدت کار پارلمان برحال این کشور را تا اعلام نتایج انتخابات دور بعدی تمدید کرده است.

مشکلات امنیتی، دشواری های اقتصادی، مشخص نشدن فهرست رای دهندگان وحوزه‌ها و مراکز انتخاباتی از مشکل های اساسی سد راه برگزاری یک انتخابات شفاف و سراسری در افغانستان عنوان شده بود. پیش از این دولت افغانستان هزینه برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی را 120 میلیون دالر برآورد کرده بود.  در عین حال، چالش امنیت مسئله کلان برای انتخابات افغانستان است چرا که براساس گزارش‌ها بیش از 40 در صد خاک این کشور از کنترول دولت افغانستان خارج می‌باشد.