6 شاخص تغییر؛ وضعیت اقتصادی افغانستان در 2005 و تغییرات آن در 2015 میلادی |
۶ شاخص تغییر؛ وضعیت اقتصادی افغانستان در ۲۰۰۵ و تغییرات آن در ۲۰۱۵ میلادی

۶ شاخص تغییر؛ وضعیت اقتصادی افغانستان در ۲۰۰۵ و تغییرات آن در ۲۰۱۵ میلادی

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۸ / جوزا ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

افغانستان پس از سال ۲۰۰۱ میلادی شاهد دگرگونی‌های فراوانی بوده است. از بسیاری جهات این کشور تغییرات مثبتی را تجربه می‌نماید. اما در عین‌حال، در شماری از عرصه‌ها رو به عقب بر می‌گردد. خبرنامه بر اساس گزارش‌های بانک جهانی و مراجع معتبر دیگر نگاهی به وضعیت اقتصادی بر اساس ۶ شاخص مهم در سال ۲۰۰۵ و سال ۲۰۱۵ داشته و پس از ۱۰ سال تغییراتی به میان‌آمده‌ی آن‌را، بازخوانی کرده است.

تولید نا خالص داخلی افغانستان

تولید نا خالص داخلی افغانستان نسب به پنج سال گذشته سیر صعودی را طی کرده و به گونه‌ی قابل ملاحظه‌ای رشد داشته است. تولید ناخالص داخلی افغانستان در سال ۲۰۰۵ میلادی  حدود ۶٫۲۷۵ میلیارد داالر بوده است. در آخرین آمار که از سوی بانک جهانی در این مورد نشر شده، این رقم در سال ۲۰۱۵ به ۱۹٫۳۳۱ میلیارد دالر امریکایی در این سال رسیده است.

gdp

گراف تولید نا خالص داخلی افغانستان

امید به زندگی در بدو تولد

امید به زندگی در افغانستان به دلیل جنگ‌ها و نا امنی‌های موجود در این کشور همواره از مساله‌های قابل بحث بوده است. باجود روی کار آمدن نظام جدید و پایان جنگ‌های داخلی، هنوز جنگ با مخالفان مسلح این کشور در مناطق مختلف افغانستان جریان دارد. با این حال امید به زندگی در این کشور نسبت به ده سال قبل افزایش نامحسوسی داشته است. در سال ۲۰۰۵ میزان امید به زندگی حدود  ۵۷٫۲۷ درصد بوده اما این میزان در سال ۲۰۱۵ به ۶۰٫۷۱۷ درصد افزایش یافته است. این آمار بانک جهانی نشان می‌دهد که تنها ۳ درصد امید به زندگی در طول ۱۰ سال، افزایش داشته است.

در آمد سرانه داخلی افغانستان

در آمد سرانه داخلی افغانستان نسبت به پنج سال گذشته در هر نفر در حدود ۳۶۰ دالر افزایش یافته است. در سال ۲۰۰۵ درآمد سرانه افغانستان ۲۵۰ دالر بوده است و این رقم در سال ۲۰۱۵ به ۶۱۰ دالر رسیده است.

gni

گراف در آمد سرانه داخلی افغانستان

میزان فقر

میزان فقر در افغانستان در سال ۲۰۰۷ میلادی حدود ۳۶٫۳درصد می‌رسید. این میزان در سال ۲۰۱۱ میلادی به ۳۵٫۸ درصد کاهش داشته است. اما بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود از میزان افزایش چشم‌گیر فقر در این کشور خبر داده است. این بانک در گزارشی نوشته است که میزان فقر در این کشور از ۳۶ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۳۹ درصد در سال ۲۰۱۴رسیده است. این بانک کاهش کمک‌های خارجی، افزایش بیکاری و گسترش دامنه‌های جنگ را عامل اصلی افزایش فقر در افغانستان دانسته است.

این گزارش بانک جهانی که بیشتر روی وضعیت فقر در افغانستان تمرکز کرده، ارقام سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ را به عنوان آخرین ارقام موجود، برای تحلیل وضعیت افغانستان استفاده کرده که در آن فرصت‌های کاریابی در این کشور به ویژه در مناطق روستایی به شدت اندک است. بر اساس این گزارش بیکاری در روستاهای افغانستان از سال ۲۰۱۲ به بعد حدود ۳برابر افزایش یافته است.

جمعیت افغانستان

بانک جهانی در گزارشی گفته است که جمعیت افغانستان در سال ۲۰۰۵ میلادی حدود ۲۴٫۳۹۹٫۹۴۸ نفر برآورد شده. این در حالی است که در سال ۲۰۱۶ میلادی جمعیت افغانستان حدود ۳۲٫۵۲۶٫۵۶۲ نفر رسیده است. این آمار نشان می دهد که در ۱۰ سال، جمعیت افغانستان حدود ۸ میلیون نفر افزایش یافته است.

unemployment

گراف میزان بیکاری در افغانستان

میزان بیکاری

بیکاری در افغانستان در سال ۲۰۱۵ به ۴۰ درصد افزایش یافته است. این در حالی است که بانک جهان می‌گوید بیکاری در این کشور در سال ۲۰۱۴ ، ۲۵ درصد بوده است. نرخ بیکاری در افغانستان از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۵ به گونه‌ی متوسط ۱۰٫۴۰درصد می‌باشد. بیکاری در افغانستان، ریکورد بلندترین میزان را در سال ۲۰۱۵ داشته که در حدود ۴۰ درصد بوده است. پایین‌ترین سطح بیکاری در سال ۲۰۱۳ بوده که ۸ درصد گزارش شده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان امید به زندگی بانک انکشاف آسیایی بانک جهانی بی کاری تولید ناخالص داخلی افغانستان درآمد سرانه داخلی افغانستان عواید سالانه فقر

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید