از سمیه غلامی تا فریبا رضایی؛ 5 سفیر ورزش افغانستان در مسابقات بین المللی |
از سمیه غلامی تا فریبا رضایی؛ ۵ سفیر ورزش افغانستان در مسابقات بین المللی

از سمیه غلامی تا فریبا رضایی؛ ۵ سفیر ورزش افغانستان در مسابقات بین المللی

خبرنگار

صدیقه رحیمی
خبرنگار

۱۵ / حوت ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه

اخیرا ورزش یکی از مسائل فراگیر در میان زنان و دختران افغان شده است. این فراگیری باعث شده تا شماری از این دختران بتوانند برای اولین بار در المپیک راه یابند و یا از مسابقات بین المللی مدال آورند. بر این اساس، به شماری از این دختران افغان پرداخته شده که از سال ۲۰۰۴ تا کنون در مسابقات بین المللی و المپیکی شرکت کرده اند.

سمیه غلامی

سمیه غلامی اولین دختر افغان مدال آور در رشته‌ی تکواندو است.

سمیه غلامی اولین تکواندو کار زن در افغانستان است که در این رشته، در دوازدهمین مسابقات قهرمانی جنوب آسیا شرکت کرده و با کنار زدن رقیبانش از کشورهای نیپال، بوتان و سریلانکا به عنوان نخستین دختر مدال آور این رشته افغانستان شناخته شد. سمیه در این مسابقات با کنار زدن رقیبانش در رشته تکواندوی بانوان جایگاه اول را از آن خود کرد و مدال طلا این دور را به دست آورد. در این دور مسابقات افغانستان از بین هشت کشور در رده ای چهارم جدول.

somia

سیمه غلامی

سمیه ۲۳ ساله از افغان‌های مهاجر است که در شهر مشهد متولد شده و مدت طولانی در ایران زندگی می کرد. او از کودکی به ورزش علاقه داشت است. تماشای مسابقات روح الله نیکپا مدال آور المیپک افغانستان در رشته تکواندو در کنار تشویق های خانواده اش او را مصمم‌تر می‌کرد که در این رشته بیش‌تر زحمت بکشد.

او برای به دست آوردن مدال طلا به میدان ورزش وارد شد و برای رسیدن به این هدف مشکلات زیادی از جمله تمرینات سخت را تحمل کرد.

 تهمینه کوهستانی

تهمینه کوهستانی تنها ورزش‌کار زن افغانستان در مسابقات المپیک تابستانی ۲۰۱۲ لندن بود. تهمینه در رشته ای دو‌میدانی ۱۰۰ متری وارد مسابقه شد. او در اولین بازی اش دیر‌تر از همه در زمان ۱۴ ثانیه و ۴۲ صدم ثانیه به خط پایان رسید و در رده ی آخر جدول قرار گرفت. پس از آن او از مسابقات حذف شد. در عین حال، او پیش از المپیک ۲۰۱۲ در لهستان در مسابقه ای دوستانه رکورد ۱۵ ثانیه را ثبت کرده بود.

tahmina-kohistani

تهمینه کوهستانی

تهمینه دانش‌آموخته ای تربیت بدنی دانشگاه شهید ربانی است و در ۱۸ جون ۱۹۸۹ در کابل به دنیا آمده است.

کیمیا یوسفی

کیمیا یوسفی در رشته دوه میدانی در رقابت های داخلی رکورد دارد. کیمیا یوسیفی در مسابقات المپیک ۲۰۱۶ ریو توانست سهمیه بگیرد و در این دوره رقابت ها شرکت کند.

کیمیا در رشته دو‌میدانی ورزش می‌کند. او که در رقابت آزمایشی از بین بانوان ورزش‌کار برای مسابقه ۲۰۱۶ ریو راهی برازیل شد، در زمان ۱۴ ثانیه و ۲ صدم ثانیه آخرین ورزش کاری بود که به خط پایان مسابقات رسید و موفق نشد به مرحله‌های بعدی راه یابد. اما موفق به شکستن رکورد در میان بانوان المپیکی افغانستان شد.

کیمیای ۲۱ ساله است و یک متر و ۶۵ سانتی متر قد دارد. او از ولایت قندهار و یکی دیگر از مهاجرانی است که در سال ۱۹۹۶م در مشهد ایران به دنیا آمده و تا هنوز در دنیای مهاجرت به سر می برد.

kimya1

کیمیا یوسفی

کیمیا یوسفی نزدیک به چهار سال است که به صورت جدی در این رشته کار می‌کند. او ورزش دو‌میدانی را در مشهد آغاز کرد و هم‌چنان در یک دوره آموزشی که پریما احمدی یکی از مربیان افغان دایر کرده بود نیز اشتراک کرد و از میان ۴۰ ورزش‌کار در پروسه ای استعداد یابی انتخاب شد. او اکنون مدت سه سال می‌شود که به عنوان یک ملی پوش افغانستان ورزش می‌کند.

روبینا مقیم یار

روبینا مقیم‌یار اولین دختر افغان بود که در رقابت های بین‌المللی راه یافت. او که در مسابقات المپیک ۲۰۰۴ در یونان شرکت کرد، با ۱۴ ثانیه و ۱۴ صدم ثانیه در روند اول مسابقه به خط پایان رسید و نتوانست به دور های بعدی مسابقات راه یابد. او در المپیک ۲۰۰۸ نیز با تیم ملی المپیک افغانستان همراه بود که در این دور رقابت ها نیز موفق نشد که به دور نهایی مسابقات برسد. او در رشته دو میدانی با زمان ۱۴و ۱۴ صدم ثانیه رکوردار شد که این رکورد را در سال ۲۰۱۶ کیمیا یوسفی شکست.

robina

روبینا مقیم یار

روبینا مقیم یار در ۳ جولای ۱۹۸۶ در کابل متولد شده است. روبینا که هفت خواهر و دو برادر دارد همرای پدر و مادرش در کابل زندگی می‌کند. او در زمان حکومت طالبان همراه با خانواده اش در کابل زندگی می کرد و بعد از سقوط حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ زمینه درس خواندن و فعالیت های ورزشی برایش فراهم شد.

فریبا رضایی

فریبا رضایی از اولین بانوان ورزش‌کار است که در رشته ای جودو ورزش می‌کرد. رضایی با وزن ۷۰ کیلو در مسابقات تابستانی المپیک ۲۰۰۴ یونان به رقابت پرداخت. او در کنار روبینا مقیم یار در این دور رقابت از بانوان ورزش‎‌کار افغانستان نمایندگی می‌کرد. اما فریبا، در دور اول مسابقه اش بدون هیچ امتیازی از مسابقات حذف شد.

فریبا رضایی ۹ ساله بود که با خانواده اش به پاکستان مهاجر شد و در  مدت هشت سال که در پاکستان زندگی می‌کرد در رشته بوکس ورزش کرد. پس از سقوط حکومت طالبان همراه با خانواده اش به افغانستان باز گشت و  در کابل زندکی می کند.

fariba

فریبا رضایی

سکینه امیری همکار این گزارش بوده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغان ها افغانستان المپیک تکواندو خبرنامه دختران افغان دختران ورزش کار کیمیا یوسفی ورزش

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید