نخستین گام در روباتیک‌سازی ارتش؛ روبوت روسی فرمانده داعش را کشت |
نخستین گام در روباتیک‌سازی ارتش؛ روبوت روسی فرمانده داعش را کشت

نخستین گام در روباتیک‌سازی ارتش؛ روبوت روسی فرمانده داعش را کشت

خبرنگار خبرنامه

عبدالله رحمانی
خبرنگار خبرنامه

۲۰ / قوس ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه

نیروهای ویژه‌ی ارتش روسیه، برای کشتن یکی از خطرناک‌ترین تروریستان داعش، برای نخستین بار از یک روبوت استفاده کردند.

این نیروها می‌‎گویند که «رستم اسیلدیروف ۳۵ ساله» به همراه چهار تن دیگر، در منطقه‌ای در قفقاز شمالی پنهان بودند و آنان این روبوت جنگی را پیش‌تر از خود به آن‌جا می‎فرستند. زمانی که نیروهای ویژه‌ای این کشور وارد محل می‌شوند، از اجساد آنان خبر می‌دهند.

رستم اسیلدیروف معروف به «شیخ ابو محمد القدری» از فرماندهان اسبق امارت قفقاز بود و انفجارهای سال ۲۰۱۳ در شهر ولگوگراد این کشور که منجر به کشته شدن حداقل ۳۵ تن شد را رهبری می‌کرد.

رستم اسیلدیروف معروف به «شیخ ابو محمد القدری» فرمانده شاخه‌ی داغستان داعش که توسط روبوت روسی از پا در آمده است. / دیلی میل

سرویس امنیتی فدرال روسیه در اعلامیه‌ای دو انفجار سال ۲۰۱۲ میلادی در داغستان را نیز به او ربط داده است. در آن انفجارها حدود ۱۴تن کشته و بیش از ۱۲۰ تن دیگر زخم برداشتند.

رستم در سال ۲۰۱۴ میلادی به ابوبکر البغدادی بیعت نموده و به داعش پیوسته بود. او سپس از جانب گروه داعش هم‌چنان به عنوان رهبر شاخه‌ی داغستان این گروه برگزیده شده بود.

پیش از این وزارت خارجه‌ی امریکا از اسیلدیروف به عنوان تروریست خارجی یاد کرده بود و دولت روسیه نیز برای دادن اطلاعات در مورد محل اقامت او، پنج میلیون روبل، پاداش گذاشته بود.

گفته می‌شود قفقاز شمالی، از اصلی‌ترین منابع جهادی‌های خارجی برای مبارزه در سوریه و عراق به شمار می‎رود.

روبوت‌سازی در روسیه

اخیراً روس‌ها در ساخت روبوت‌های جنگی تمرکز زیادی کرده اند، پیش از این نیز این کشور دست به ساخت روبوت هوشمندی زده بود که در بازی‌های قهرمانی شطرنج، در این کشور شرکت کرد. آن مسابقات که در سال ۲۰۱۱ در این کشور برگزار شده بود، حاصل بازی‌های این روبوت یک برد و یک باخت بود.

در ۲۰۱۳ روس‌ها از ساخت روبوت تیرانداز “استرلوک” خبردادند. آن روبوت قابلیت کنترول و هدایت از فاصله‌ی ۲۰کیلومتری را داشت و مجهز به سه دوربین با قابلیت‌های بالا بود که در هدایت آن به عامل/آپریتور کمک می‌کرد.

همچنان در همین سال روس‌ها از ساخت روبوت تایگر (پلنگ) خبر دادند که در اختیار نیروهای مسلح این کشور قرار خواهد گرفت. تایگر از جمله‌ی مجهزترین و پیش‎رفته‌ترین نوع روبوت‌های جنگی عنوان شده است که با موشک‌های کورنیت (موشک‌های ضد تانک) مجهز می‌‎باشند.

آینده‌ی ارتش روسیه با روبوت‌ها

از اصلی‌ترین وظایف روبوت‌های جنگی، به حداقل رساندن خطر جراحت و یا از دست دادن سربازان در جریان عملیات‌های جنگی گفته شده است.

در اوایل امسال میلادی (۲۰۱۶) پاول پوپوف، معاون وزیر دفاع روسیه در مصاحبه‌ای با روزنامه‌ای “ام‌که” گفته بود که وزارت دفاع این کشور در حال توسعه‌ی طرح مجهزکردن ارتش روس، به تکنالوژی‌های روباتیک است.

آقای پوپوف معاون وزیر دفاع روسیه بوده است

انترفاکس از آقای پوپوف نقل کرده بود که “در روسیه روبات‌های جنگی گروه‌های ویژه با سیستم واحد کنترول تشکیل خواهند داد. این ربات‌های سرباز، در میدان‌های نبرد به طور مستقل عمل نموده و تجهیزات دفاعی دشمن را منهدم خواهند کرد”. پوپوف توضیح داده است که بر اساس این طرح، ساخت واحدها و قطعات روباتیک نیز در نظر گرفته شده است.

او همچنان گفته است که “در چاچوب کارهای طراحی و آزمایشی، تعدادی از سامانه‌های روباتیک زمینی برای کاربرد نظامی ساخته می‌شوند و آزمایش‌های آنان آغاز شده است. این تکنولوژی روباتیک، پس از آزمایش‌های موفق، به نیروهای مسلح روسیه تحویل خواهند شد.”

روبوت‌ها اگر از کنترول خارج شوند!

ظاهراً کشورهای صعنتی در تلاش حفظ نیروهای آموزش دیده جنگی شان اند. ساختن روبوت های جنگی و به کارگیری آنها در میدان جنگ نشان میدهد که این کشورهای قدرت مند، جنگ های وحشت ناک تری را در دهه های آینده پیش بین هستند.

اما نگرانی و پرسش اساسی اکنون این است، این نیروی جدید جنگی که با قدرت تکنالوژی ایجاد شده است، انسان نیستند که گاهی رحمی به دل شان بیاید و در کشتن آدمها درنگ کنند؛ زیرا قلب و احساس ندارند و تنها با هدایت یک مرکز کنترول از راه دور کار می کنند و آدم می کشند، اگر زمانی از کنترول نیروی نیروهای اصلی و یا مراکز کنترول شان خارج شوند، چه به روز انسان‌های غیر نظامی و بیگناهی که در محدوده جنگ قرار دارند، می‌آورند؟

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
آینده روبوت‌ها ارتش روباتیک ربوت‌ها اگر از کنترول خارج شوند رستم اسیلدیروف سرویس امنیتی روسیه فرمانده داعش

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید