خودکفایی انرژی؛ افغانستان در 5 سال آینده 2000 میگاوات برق تولید می کند |
خودکفایی انرژی؛ افغانستان در ۵ سال آینده ۲۰۰۰ میگاوات برق تولید می کند

خودکفایی انرژی؛ افغانستان در ۵ سال آینده ۲۰۰۰ میگاوات برق تولید می کند

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۷ / میزان ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه

مقام‌های وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گویند که آنان با تکمیل ۷ پروژه زیربنایی تا پنج سال آینده، ظرفیت تولیدی برق افغانستان را به ۲ هزار میگاوات خواهند رساند.

بصیر عظیمی، معین وزارت انرژی و آب افغانستان به خبرنامه گفت که سه پروژه بزرگ انرژی در افغانستان به شمول بند سلما و فاز اول بند کجکی تکمیل شده و تا پنچ سال دیگر همه‌ی این هفت پروژه تکمیل شده و بهره برداری خواهد شد.

اقای عظیمی اضافه کرد که وزارت انرژی و آب افغانستان با اجرای این پروژه ها می‌خواهد به خودکفایی انرژی و بازی نقش منطقه ای برسد.

azimi

معین اداری وزارت انرژی افغانستان از خودکفایی برق این کشور در پنج سال آینده خبر می دهد

اکنون افغانستان ۱۴۰۰ میگاوات برق در اختیار دارد که از این مجموع، ۷۰ درصد آن برق وارداتی بوده و ۳۰ درصد دیگر آن برق تولیدی است؛ ۳۰ درصد این برق حدود ۳۵۰ میگاوات می شود که مقام‌های وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گویند، با اجرای برنامه‌های آنان تا پنج سال آینده این رقم به ۲۰۰۰ میگاوات برق افزایش خواهد یافت.

بند سلما

بند سلما که به منظور آبیاری و تولید انرژی ساخته شده، با ۱۰۷ متر ارتفاع و ۵۵۰ متر طول، ظرفیت ذخیره ۶۴۰ میلیون متر مکعب آب را در ساحه‌ آبگیر پشت بند دارد.

این پروژه علاوه بر ظرفیت تولید ۴۲ میگاوات انرژی، در حدود ۸۰ هزار هکتار زمین زراعتی را در مناطق پایین دست بند آب یاری می کند. هزینه این پروژه که حدود ۳۰۰ میلیون دالر شده، از سوی دولت هند تامین گردیده است.

inauguration

بند سلما توسط هند تمویل و ساخته شده است

بند کجکی

بند کجکی از پروژه های دیگر تولید انرژی در افغانستان می‌باشد که ۱۰۰ میگاوات برق تولید می کند و یک میلیارد مکعب آب ذخیره می نماید.

پروژه بند کجکی ابتدا در سال ۱۳۳۲ به منظور کنترول سیلاب و آبیاری زمین های زراعتی و همچنان تولید انرژی برق پایه گذاری شد.

ارتفاع این بند که در ابتدا ۹۰ متر و هم‌چنین طول تاج آن در حدود ۲۷۰ متر بود، مجموعن می‌توانست به ظرفیت ۱.۷ میلیارد متر مکعب آب ذخیره کند.

به گفته‌ی بصیر عظیمی، معین وزارت انرژی و آب افغانستان بر اساس برنامه این وزارت، در ماه اکتوبر سال جاری میلادی از توربین جدید این بند نیز بهره برداری می شود. او اضافه کرد که با بهره برداری توربین شماره سه، ظرفیت تولیدی بند برق کجکی به ۱۵۱  میگاوات برق خواهد رسید.

kajaki-dam

بند کجکی در ولایت ناآرام هلمند واقع است که سرمایه گذاری جدیدی جلب کرده است

بند کجکی ۲

قرارداد بخش دوم بند کجکی میان وزارت انرژی و آب افغانستان و شرکت خصوصی بین المللی «هفتاد و هفت» هفته‌ی گذشته منعقد شد . مقام‌های وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گویند که با تکمیل بخش دوم، ظرفیت ذخیره سازی این بند به ۲ میلیارد و ۳۴ میلیون متر معکب خواهد رسید.

علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب افغانستان در برنامه امضای این تفاهم‌نامه گفت که با پایان کار بخش دوم این بند، ظرفیت تولیدی آن به بیش از ۱۵۰ میگاوات برق می‌رسد. آقای عثمانی گفت که در کنار تولید برق، این بند باعث می‌شود که ۱۰۰ هزار هکتار زمین را آبیاری کند.

agreement

کجکی دوم قرار است با ظرفیت تولیدی یک صد میگاوات برق توسط یک شرکت ترکی ساخته شود

سروبی دوم

یکی از شرکت های افغان اعلام آمادگی و توافق برای ۳۰۰ میلیون دالر سرمایه گذاری روی بند سروبی برای تولید برق کرده است. وزارت انرژی و آب افغانستان اعلام کرده که کار سروبی دوم توسط شرکت خصوصی الکوزی آغاز می شود.

project-agreement

یک شرکت بین المللی افغان قرار است سیصد میلیون دالر روی سروبی دوم سرمایه گذاری کند

به گفته‌ی مقام‌های وزارت انرژی و آب افغانستان، با سرمایه‌گذاری روی این پروژه، حدود ۱۸۰ میگاوات برق در افغانستان تولید خواهد شد.

برق گازی شبرغان

قرارداد تولید ۱۹۲ میگاوات برق از گاز شبرغان، هفته‌ی گذشته میان وزارت انرژی و آب افغانستان و گروه شرکت برق بیات در ارگ ریاست جمهوری افغانستان به امضا رسید.

قرار است این شرکت خصوصی از گاز شبرغان، ۱۹۲ میگاوات برق با هزینه ۲۵۲ میلیون دالر در سه فاز تولید کند. مقام‌های وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گویند که در فاز اول ۵۰ میگاوات برق، در فاز دوم ۱۰۰ میگاوات برق و سرانجام در فاز سوم تولید برق از این گاز به ۱۹۲ میگاوات برق خواهد رسید.

first-sheberghan-project

گاز شبرغان ۳۲۵ میلیون دالر از دو شرکت بزرگ افغانستان را برای تولید برق جذب کرده است

این دومین سرمایه‌گذاری بزرگ سکتور خصوصی روی گاز شبرغان می‌باشد. حدود چند هفته پیش نیز قرارداد تولید ۵۰ میگاوات برق میان وزارت انرژی و آب افغانستان و شرکت خصوصی غضنفر گروپ در کاخ سپیدار افغانستان به امضا رسید. مقامات وزارت انرژی و آب افغانستان گفته اند، این برق که از گاز شبرغان به دست می‌آید، تا دوسال آینده در اختیار وزارت انرژی افغانستان قرار خواهد گرفت.

بصیر عظیمی، معین وزارت انرژی و آب افغانستان در گفتگو با خبرنامه گفت که شرکت غضنفر روی این پروژه حدود ۷۵ میلیون دالر سرمایه‌گذاری می کند که حدود ۲۰ درصد آن توسط «آی اف پی» به عنوان قرضه به غضنفر گروپ پرداخت خواهد شد و بقیه آن توسط این شرکت سرمایه‌گذاری می شود.

ایجاد نیروگاه بادی و آفتابی

حکومت افغانستان حدود یک ماه پیش، اولین نیروگاه تولید برق خورشیدی و بادی را در ولایت هرات در غرب افغانستان آغاز کرد.

به گفته مقام های وزارت انرژی و آب افغانستان با آغاز تولید انرژی در این نیروگاه، وابستگی به برق وارداتی کاهش می یابد و بیشتر از ۱۵۰۰۰ نفر و ۱۰۰ کارگاه فنی و حرفه‌ای صاحب برق می‌شود.

energy-line-inauguration

افغانستان روی انرژی بدیل نیز به صورت جدی سرمایه گذاری می کند

کار ساخت این نیروگاه در ماه مارچ سال ۲۰۱۷ میلادی تکمیل و در زمینی به مساحت چهار هکتار در ولسوالی گذره ساخته خواهد شد. در حال حاضر در سراسر افغانستان حدود ۶.۷ میگاوات برق آفتابی تولید می‌شود.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان اقتصاد افغانستان برق خورشیدی برق گازی برنامه خودکفایی تولید انرژی خبرنامه وزارت انرژی و آب

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید