خوراکی های ناسالم برای کودکان

غذا دادن به کودکان نوپا کار راحتی نیست. مطمئنا معنای این جمله را والدین به خوبی می‌دانند. بچه‌ها در غذا خوردن حساس هستند، زیرا ممکن است یک روز، یک وعده غذایی خاص مورد علاقه آن‌ها باشد، و روز بعد ممکن است از هیچ غذایی خوشش نیاید. از طرفی یافتن گزینه‌هایی غذایی دلخواه آن‌ها نیز چالش برانگیز است، بنابراین جای تعجب نیست که چرا اکثر والدین به خوراکی های ناسالم برای کودکان مانند ناگت مرغ و سیب ‌زمینی سرخ کرده روی می‌آورند، با بهانه گیری‌های کودکان هنگام غذا خوردن نمی‌توان زیاد هم به پدر و مادرها خورده گرفت.

خوراکی های ناسالم برای کودکان

خوراکی های ناسالم برای کودکان

اما متأسفانه، بیشتر آن غذاهایی که امروزه کودکان می‌خورند خوراکی های ناسالم هستند و سلامت آن‌ها را به خطر می‌اندازند. اکثر این غذاها، به خصوص زمانی که از پیش بسته بندی شده یا منجمد شده باشند، حاوی قند، سدیم و چربی خیلی بیشتری نسبت به مقداری است که یک کودک در طول روز به آن نیاز دارد.

البته، این بدان معنا نیست که آن‌ها باید از خوردن این غذاها اجتناب کنند. اما سعی کنید فرزندانتان را از خوردن غذاهای بسته بندی شده و سرخ شده دور نگهدارید، زیرا منجر به سرطان و ابتلا به برخی بیماری‌های دیگر می‌شوند. اگر می‌خواهید فرزندانتان را از خوردن غذاهای ناسالم دور نگهدارید، لیست خوراکی های ناسالم برای کودکان را مطالعه کنید و تلاش کنید مقدار مصرف آن‌ها را در حداقل برسانید.

پاستیل میوه‌ای

غذاهای ناسالم مانند پاستیل میوه‌ای به دلیل داشتن کلمه “میوه” به عنوان یک میان وعده مغذی و آسان در نظر گرفته می‌شود. اما متاسفانه، این خوراکی‌ها ارزش غذایی خیلی کمی دارند و با مقدار زیادی شکر همراه است که قطعا برای بدن عوارض جانبی فراوانی دارد.

پاستیل میوه‌ای که با طعم‌های مصنوعی و شیرین کننده های مصنوعی فراوان ساخته می‌شوند، حاوی میوه نیستند: بیشتر فقط حاوی طعم میوه هستند. طبق تحقیقات، خوردن بیش از حد قند می‌تواند منجر به افزایش شاخص توده بدنی شود و همچنین بدن آن‌ها سبب کمبود مواد مغذی نیز می‌شود. پرهیز از پاستیل‌های میوه‌ای بهترین گزینه برای تقویت سلامت کودکان است. حتی آن‌هایی که می‌گویند “با میوه واقعی” تولید می‌شوند نیز پر از قند هستند. بنابراین سعی کنید بیشتر میوه خشک یا میوه تازه به کودکانتان بدهید.

آب میوه

آب میوه های صنعتی را نه تنها بزرگسالان مصرف می‌کنند بلکه برای کودکان نیز سالم پنداشته می‌شوند. تنها دلیل آن نیز وجود کلمه میوه است. اما آب میوه نیز سرشار از شکر است. هیچ آبمیوه‌ای را به کودکان زیر 1 سال ندهید، زیرا هیچ ارزش غذایی ندارند. شما می‌توانید به کودکان نوپا 1 تا 3 ساله فقط 113 گرم آبمیوه در روز، برای کودکان 4 تا 6 ساله فقط 113 تا 170 گرم و برای سنین 7 تا 18 سال فقط 228 گرم آبمیوه بدهید.

همچنین کودکان نوپا نباید هرگز آبمیوه مصرف کنند زیرا منجر به پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. بهترین کار این است که تا حد امکان از مصرف آب میوه پرهیز کنید و آب، شیر و میوه بنوشید.

غلات قندی

خوراکی های ناسالم برای کودکان

اکثر غلات قندی با شخصیت‌های کارتونی روی جعبه و اشکال منحصر به فرد توجه بچه ها را در بازار جلب می‌کنند. اما قبل از خرید، برچسب غذایی را از نظر محتوای قندی آن بررسی کنید. یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که غلات با قند بالا منجر به افزایش میزان قند بدن کودکان می‌شود و اگر در وعده صبحانه میل کنیدف کمترین ارزش غذایی را خواهد داشت.

هات داگ

هات داگ و سایر گوشت های فرآوری شده به دلیل محتوای قند، چربی و نمک، جایی در رژیم غذایی سالم برای کودکان ندارند. زیرا می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. از طرفی هات داگ عوارض جانبی دیگری نیز دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که هات داگ عامل اصلی خفگی ناشی از غذا در کودکان زیر 3 سال است. زیرا می‌تواند مجرای تنفسی کودک را مسدود کند.

ماکارانی و پنیر آماده

هر چند ماکارانی و پنیر خوشمزه است و خیلی سریع درست می‌شود، اما یک وعده غذایی عالی و مغذی به حساب نمی‌آید. زیرا حاوی مواد بسیار فرآوری شده، سدیم و مواد نگهدارنده است. راجع به این موضوع در سال 2017، نیویورک تایمز گزارش داد که فتالات‌ها، مواد شیمیایی بالقوه مضری که یک دهه پیش در حلقه و اسباب بازی‌های دندان درآوردن کودکان ممنوع شده بود، ممکن است هنوز در ماکارونی و پنیر بسته بندی شده استفاده شود. به جای خوراکی‌های بسته بندی و آمده، ماکارونی و پنیر را در خانه با مواد طبیعی درست کنید.

سس سیب جزء خوراکی های ناسالم برای کودکان

مانند اکثر خوراکی های آماده با طعم میوه، سس سیب نیز با مقدار زیادی شکر و مقدار خیلی کمی از میوه درست می‌شود. بر اساس تحقیقات انجام شده، 2/1 فنجان سس سیب تنها 1 الی 4 درصد از نیاز روزانه فرد را که شامل ویتامین‌ها و مواد معدنی است، تامین می‌کند. از طرفی سس سیب خاصیت سیر کننده ندارد و پرخوری زیاد سبب افزایش وزن می‌شود. در حالی خوردن یک سیب معمولی سیر کننده‎تر، رضایت بخش‌تر و سالم‌تر از خوردن سس سیب است.

ماست طعم دار

ماست می‌تواند بخشی سالم از یک رژیم غذایی متعادل برای بچه‌ها باشد، اما این بدان معنا نیست که هر نوع ماست برای آن‌ها مفید است. ماست‌های طعم دار مملو از شکر و رنگ‌های مصنوعی هستند که هیچ فوایدی برای سلامتی ندارند. مطالعه‌ای در سال 2007 نشان داد که این افزودنی‌های غذایی می‌‌تواند باعث بیش ‌فعالی و سایر انواع رفتارهای نامطلوب در کودکان شود. سعی کنید ماست ساده با شکر خیلی کم به کودک‌تان بدهید یا در صورت لزوم با عسل یا یک میوه شیرین مخلوط کنید.

ذرت یا پاپ کورن

پاپ کورن برای لاغری

پاپ کورن که حاوی فیبر زیاد و قند کمی است، معمولاً به عنوان یک میان وعده خوب در نظر گرفته می‌شود، اما این مورد با ذرت های مایکروویو که حاوی مواد افزودنی، مواد شیمیایی و مواد مصنوعی زیادی هستند، هیچ شباهتی ندارد. پاپ کورن های آماده مواد شیمیایی خطرناکی مانند مواد شیمیایی پرفلورینه آزاد می‌کنند که با حرارت زیاد می‌‌توانند ترکیباتی را منتشر کنند که به طور بالقوه برای رشد کودک مضر است و حتی منجر به سرطان می‌شوند.

سیب زمینی سرخ کرده

در سال 2018، یک مطالعه برای بررسی تغذیه نوزادان و کودکان نوپا نشان داد که بیش از 27 درصد از کودکان خردسال در هر روز حتی یک وعده سبزیجات مصرف نمی‌کنند. این مطالعه همچنین بیان می‌کند که سیب زمینی سرخ کرده از جمله سبزیجات پرمصرف به حساب می‌آید. اما باید بدانید که سیب زمینی سرخ کرده حاوی مقدار زیادی سدیم است و مصرف بیش از حد سدیم برای استخوان‌ها مضر است.

گاهی اوقات خوردن سیب زمینی سرخ کرده خوب است، اما نباید هر روز از این خوراکی خود. می‌توانید سیب زمینی را در فر به تنهایی با مقدار کمی نمک بپزید، این روش می‌تواند سالم تر از سرخ کردن آن‌ها در روغن باشد.

پیتزا

پیتزا از جمله غذای مورد علاقه ی بچه ها و بزرگسالان است اما حتما می‌دانید که این غذای محبوب در لیست غذاهای ناسالم چه برای بزرگسالان و چه خردسالان قرار دارد. یافته های مطالعه‌ای در سال 2015 نیز نشان داد که پیتزا برای کودکان سالم نیست. این مطالعه به میزان کالری موجود در پیتزا اشاره کرد و دریافت روزی که بچه ها پیتزا می‌خورند، در نهایت چربی اشباع شده، نمک و کالری بیشتری دریافت می کنند.

اما اگر به پیتزا علاقه دارید و جزئی از رژیم غذایی شما و فرزندانتان است باید به جای سفارش دادن آن از بیرون، خودتان آن را درست کنید. همچنین می‌توانید انواع سبزیجات را به پیتزایتان اضافه کنید، از پنیر و روغن کمتری استفاده کنید و آن را کنار یک ظرف بزرگ سالاد سرو کنید.

آب نبات چوبی

خوردن آب نبات‌های سفت توسط کودکان خطر خفگی برای آن‌ها دارد، که همین موضوع باعث می‌‌شود بیشتر والدین از خریدن آن‌ها برای فرزندانشان صرف نظر کنند. اما این خوشمزه های رنگی که بچه عاشق‌شان هستند، تنها باعث خفگی کودکان نمی‌شوند، بلکه مملو از شکر نیز هستند. آب نبات ها با چسبیدن به دندان‌ها، منجر به پوسیدگی دندان‌‌ها می‌شوند.

گرانولا بار

خوراکی های ناسالم برای کودکان

هرچند فکر می‌کنید گرانولا بار برای بچه‌ها گزینه‌ای سالم غذایی است اما اکثر برندها آن‌ها را با پروتئین و فیبر خیلی کم و مقدار زیادی شکر و مواد مصنوعی تولید می‌کنند که بیشتر شبیه یک آب نبات است. با این حال، انتخاب موارد مناسب می‌توانند گزینه خوبی برای تغذیه فرزندان شما باشند. فقط مطمئن شوید مواد تشکیل دهنده آن‌ها باعث تقویت سلامت کودکتان می‌شوند نه منجر به خطر انداختن سلامت آن‌ها.

غذاهای فست فود

این فقط سیب زمینی سرخ کرده یا پیتزا نیست که برای کودک شما مضر است، بلکه مرغ سرخ شده نیز در لیست غذاهای ناسالم برای کودکان قرار دارد. با این حال اکثر رستوران‌ها چنین غذاهایی را سرو می‌کنند و اگر به رستورانی بروید، بعید است فرزندتان از شما مرغ و سیب زمینی سرخ کرده نخواهد. اما باید بگوییم که غذاهایی مانند مرغ سرخ شده دارای چربی های ناسالم، کالری و روغن زیاد است که اصلا برای سلامت قلب شما یا کودکتان مناسب نیست.

حتما متوجه شده‌اید که کودکان خردسال امروزه بیشتر مستعد چاقی هستند، زیرا اغلب غذای آن‌ها را فست فود، غذاهای حاضری و تنقلات تشکیل می‌دهد.

بستنی و کیک

کودکان عاشق خوردن بستنی و انواع کیک‌ها یا شیرینی ها هستند. هر چند خوردن یک دسر خوشمزه بعد از غذا فوق العاده است اما اگر به رستوران بروید، فرزند شما بیشتر دوست دارد بستنی با یک بخورد. در حالی که خوردن چنین غذاهایی برای کودک شما مناسب نیست و باعث چاقی آن‌ها شده و حتی فرایند رشد آن‌ها را نیز به خطر می‌اندازد.

سعی کنید کودکتان را از خوردن بیش از حد بستنی و کیک‌ها منصرف کنید، در عوض به آن‌ها سالاد میوه با انواع میوه های فصل که دوست دارند، پیشنهاد دهید.

شیر طعم دار 

با خوردن یک شکلات و یا یک لیوان شیر طعم دار باعث می‌شوید، شکر بیشتری به وعده‌های غذایی فرزندتان اضافه شود. این نوشیدنی هرچند مزه و طعم خوبی دارد اما نه تنها هیچ ارزش غذایی ندارد بلکه کالری دریافتی روزانه فرزند شما را افزایش داده باعث، اضافه وزن‌اش می‌شود.

نوشیدنی های ورزشی

شیر کاکائو بعد از ورزش

اگر فرزند شما عاشق ورزش است، هنگام تمرین برای تامین آب بدن و هیدراته ماندش به او نوشیدنی های ورزشی ندهید. کودک شما حین تمرین به آب نیاز دارد که سالم ترین نوشیدنی برای او به حساب می‌آید. سایر نوشیدنی‌ها باعث می‌شود او روزانه شکر بیشتری مصرف کند.

خوراکی های ناسالم برای کودکان مانند نان تست  

کودکان عاشق نان تست با کره و مربا هستند، یا نان تست گریل شده با تخم مرغ. اما برای تغذیه سالم کودکانتان سعی کنید صبح آن‌ها را با غذاهای مقوی و سالم تری شروع کنید. نان تست با شکلات و عسل می‌تواند لذیذ باشد اما به جز قند، کالری و چربی اضافه، هیچ ماده مغذی ندارد تا بتواند در طول روز به تامین انرژی بدنش کمک کند. بنابراین سعی کنید از نان گندم، تخم مرغ آب پز و دیگر گزینه ها برای صبحانه و میان وعده هایش استفاده کنید.

کلوچه و شیرینی  

شیرینی و انواع کیک ها از دیگر خوراکی های ناسالم برای کودکان هستند که فرزند شما دوست دارد هر ساعتی از روز که دلش می‌خواهد میل کند، اما باید بدانید که شکر و آرد سفید هر دو برای سلامتی بدن کودکتان مضر است. بنابراین دفعه بعد که به فروشگاه می‌روید به جای خریدن بیسکویت یا کیک، سعی کنید میوه تازه بخرید تا میزان مواد مغذی در رژیم غذایی کودکتان را افزایش دهید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *