سلامت روان در محیط کار

کار در یک محیط سمی می‌تواند تأثیرات منفی زیادی روی روح و روان بگذارد و استرس و اضطراب زیادی ایجاد کند. برخورد با کارفرمایان و همکاران حسود و رفتارهای سمی‌شان، می‌تواند عزت نفس شما را کاهش دهد و حتی ممکن است باعث شود در یک محیط کاری رقابتی، عملکرد ضعیف‌تری داشته باشید. بنابراین، حفظ سلامت روان در محیط کار و انجام اقدامات لازم برای اطمینان از سلامت روحی و روانی‌تان خیلی مهم است. در این مطلب راهکارهایی جهت حفظ آرامش و سلامت روح و روان در محیط کار سمی ارائه شده است.

تعیین حد و مرز

حفظ سلامت روان در محیط کار

تعیین حد و مرز در هر محیطی اهمیت دارد به ویژه محیط کار سمی. اگر رئیس یا همکارانتان درخواست‌های غیرمنطقی از شما دارند یا از شما می‌خواهند بیش از حد توانتان کار کنید، به آن‌ها نه بگویید. نه گفتن را یاد بگیرید، به ویژه وقتی که احساس خستگی می‌کنید و تحت فشار زیادی قرار دارید.

خودمراقبتی را فراموش نکنید

خودمراقبتی برای حفظ سلامت روان در محیط کار اهمیت زیادی دارد. برای خودمراقبتی در محیط کار هرگز وقفه‌های 5 تا 10 دقیقه‌ای بین ساعات کاری را فراموش نکنید. خواب کافی و با کیفیت شبانه، داشتن یک برنامه منظم ورزشی و اختصاص زمانی برای انجام فعالیت‌ها و سرگرمی‌های مورد علاقه‌تان، همه و همه می‌توانند به شما در ایجاد احساس شادی بیشتر کمک کنند.

برای حفظ سلامت روان‌تان در محیط کار از عزیزانتان کمک بگیرید

اگر در محل کار با مشکلات روانی دست و پنجه نرم می‌کنید، از همکاران، دوستان یا اعضای خانواده‌تان کمک بگیرید. همچنین بهتر است با یک متخصص سلامت روان صحبت کنید تا بتوانید با استرس و اضطراب ناشی از محیط سمی کارتان کنار بیایید. اگر همکار مورد اعتمادی دارید، از او کمک بخواهید، حتما می‌توانید با مشورت راه حلی مناسب پیدا کنید.

ایجاد یک محیط کاری مثبت

حفظ رفتار حرفه ای در محیط کار

ایجاد یک فضای کاری مثبت، حتی در محیط کاری سمی به شما در حفظ سلامت روان‌تان کمک می‌کند. می‌توانید با تمرکز بر چیزهایی که قابلیت کنترل آن‌ها را دارید، فضای کاری مثبتی ایجاد کنید. سعی کنید روابط مثبتی با همکارانتان ایجاد کنید یا روی کارهایی متمرکز شوید که میزان موفقیت‌تان در آن‌ها بالا است. انجام چنین کارهایی باعث ایجاد احساسی فوق العاده در شما می‌شوند و ناخودآگاه احساس آرامش بیشتری خواهید کرد.

کارتان را ترک کنید

هیچ شغلی ارزش به خطر انداختن سلامت روان تان را ندارد. اگر محیط کار سمی دارید که تحمل آن غیرممکن است و احساس می‌کنید دیگر نمی‌توانید ادامه دهید، شغل‌تان را ترک کنید. هرچند رها کردن یک شغل تصمیم سختی است، اما مهم است که سلامت روانتان را در اولویت قرار دهید. اگر به دنبال تغییر شغل هستید این 6 نکته ای که برای تغییر شغل در سال 2023 به آن ها نیاز دارید را مطالعه نمایید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 4

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *