مراقبت از پوست در تابستان فواید و خواص آب سیب زمینی

کم کم به روزهای گرم سال نزدیک می‌شویم؛ روزهای بیرون زدن از خانه و گردش زیر نور آفتاب! طولانی شدن روزها در ماه‌های بهار و تابستان و نور فراوانی که داریم میل به بیرون رفتن و سپری کردن زمان با دوستان را افزایش می‌دهد. آنچه اهمیت زیادی در این روزها دارد، مراقبت درست و اصولی از پوست است. در واقع مراقبت از پوست در تابستان دقت بیشتری را می‌طلبد.

با افزایش گرما، اولین چیزی که به ذهن همه ما می‌رسد ضد آفتاب است. امروزه ضد آفتاب به بخش مهمی از روتین مراقبت از پوست زنان و مردان تبدیل شده است. زیرا اشعه ماوراء بنفش که از خورشید ساطع می‌شود برای پوست و به خصوص پوست صورت فوق العاده خطرناک است. یکی از دلایل اصلی استفاده از ضد آفتاب ایجاد لایه ای است که از پوست در برابر اشعه‌های مضر UV خورشید محافظت می‌کند. محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر UV بسیار مهم است.

اگر در تابستان بدون کرم ضد آفتاب بیرون بروید، دست کم دچار سوختگی پوست خواهید شد؛ لک، تیرگی و چین و چروک هم عوارض دیگر  نور آفتاب هستند. در این مقاله چند نکته وجود دارد که متخصصین پوست توصیه شده است. با رعایت این نکات می‌توانید پوست‌تان را سالم، درخشان و عاری از لک و تیرگی نگه دارید.

اولین نکته: ضد آفتاب بزنید

مراقبت از پوست در تابستان

چنانچه گفتیم اولین و مهم‌ترین چیزی که باید هنگام بیرون آمدن از خانه در ذهن داشته باشید استفاده از یک کرم ضد آفتاب خوب است. کرم ضد آفتاب را به آرامی و به خوبی روی تمام قسمت‌های صورت بمالید و گردن را فراموش نکنید. مطمئن شوید که دست کم 15 دقیقه قبل از زمانی که می‌خواهید از خانه خارج شوید، ضد آفتاب بزنید.

لباس‌هایی که پارچه سبک دارند، بپوشید

در گرم ترین روزهای تابستان سعی کنید از پارچه‌های سبک و طبیعی استفاده کنید. پارچه‌های سنگین مناسب روزهای گرم نیستند. سعی کنید پارچه‌هایی بپوشید که روی پوست شل و قابل تنفس هستند. به هر حال پوست بدن هم به اندازه صورت لایق مراقبت است. حتی می‌توانید برای قسمت‌هایی که تحت پوشش لباس نیست از ضد آفتاب مخصوص پوست بدن استفاده کنید. این بزرگ‌ترین لطفی است که می‌توانید به بدن‌تان بکنید.

در ماشین مراقب باشید

خیلی‌ها تصور می‌کنند که شیشه خودرو اجازه ورود اشعه ماوراء بنفش را نمی‌دهد، اما چنین چیزی ابدا صحت ندارد. پرتوهای خورشید حتی از آن شیشه‌ها هم نفوذ می‌کنند و روی پوست بدن‌ و صورت‌تان تاثیر می‌گذارند. با استفاده از کرم ضد آفتاب مخصوص بدن و لباس‌هایی که پوست شما را به طور کامل می‌پوشانند، از خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. مراقبت از پوست در تابستان مستلزم رعایت همین نکات ساده است که بسیاری از افراد حتی به آنها فکر هم نمی‌کنند!

سعی کنید از بیرون رفتن در زمان اوج آفتاب خودداری کنید

مراقبت از پوست در تابستان

از بیرون رفتن در ساعات بعد از ظهر که خورشید در اوج نور و گرمای خود است پرهیز کنید زیرا در همین ساعات است که پوست‌تان در معرض شدیدترین نور قرار می‌گیرد. در ساعات اولیه روز یا عصر و هنگام غروب خورشید از خانه خارج شوید. به این ترتیب می‌توانید از تابیدن نور شدید خورشید روی پوست‌تان جلوگیری کنید.

در سایه بمانید

بله؛ آفتاب فواید مهمی برای سلامتی دارد، اما گذراندن چندین ساعت زیر نور آفتاب کمی زیادی است. اگر اهل ساحل رفتن هستید یا لازم است برای کاری ساعات زیادی را بیرون باشید، یک چتر با خودتان به همراه داشته باشید یا تا جایی که امکان دارد در سایه بمانید. به علاوه، ما در اینجا فقط نگران آفتاب سوختگی نیستیم. اگر می‌خواهید از چین و چروک های ناشی از آفتاب و لکه های تیره جلوگیری کنید، مراقبت بیشتر از پوست در تابستان ضرورت زیادی دارد.

پوست‌تان را به طور مرتب مرطوب کنید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند به شدت پوست را کم آب کند. برای جبران اثرات خشک کننده این عناصر خارجی و ایجاد تعادل در پوست، توصیه می کنیم بعد از حمام از لوسیون بدن و مرطوب کننده هم برای پوست بدن و هم برای صورت‌تان استفاده کنید.

دوش آب خنک بگیرید

فواید دوش آب سرد مراقبت از پوست در تابستان

دوش آب داغ می تواند پوست شما را بیشتر خشک کند، بنابراین همیشه بهتر است از آب ولرم یا خنک برای شستشوی پوست استفاده کنید. علاوه بر این، آب خنک برای جریان خون و میکروسیرکولاسیون پوست نیز بهتر است. در مجموع، پایین آوردن دمای آب در فصل تابستان فواید زیادی برای بدن و پوست دارد.

بعد از ورزش لباس‌ها را بلافاصله عوض کنید

ماندن در لباس‌های پر از تعریق بدن یا خیس به مدت طولانی، یک فضای ایده آل برای رشد باکتری‌ها ایجاد می‌کند. این رفتار اشتباه پس از ورزش به ویژه در تابستان می‌تواند باعث بثورات یا راش پوستی یا حتی منجر به یک بیماری پوستی به نام فولیکولیت شود که در آن فولیکول‌های پوست عفونی می‌شوند.

فولیکولیت همچنین باعث التهاب و پدیدار شدن جوش‌های قرمز در اطراف فولیکول پوست می‌شود. پیشگیری از بروز فولیکولیت به آسانی تعویض و شستن لباس‌ها بعد از فعالیت بدنی و تعریق زیاد است.

هفته‌ای یک بار به پوست‌تان جان بدهید

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای مراقبت از پوست در تابستان انجام بدهید رسیدگی عمقی و اساسی دست کم یک بار در هفته است. بد نیست بدانید استفاده از ماسک یکی از بهترین‌روش‌ها برای این کار تلقی می‌شود.

ماسک‌های احیا کننده ابزاری عالی برای بازگرداندن تعادل پوست، ایجاد رطوبت بیشتر و افزایش خاصیت ارتجاعی پوست هستند. ماسکی را انتخاب کنید که به ترمیم و تقویت سد پوستی کمک کند. به یاد داشته باشید که سد پوستی تاثیر بسزایی در حفظ تعادل پوست دارد و از آن در برابر عوامل بیماری‌زای بیرونی از جمله باکتری‌ها، آلودگی، ROS  و غیره محافظت می‌کند.

سد پوستی شما ممکن است به دلیل قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض نور خورشید تضعیف شود. بنابراین رسیدگی به پوست با استفاده از ماسک باعث می‌شود بافت و ظاهر آن تا حد زیادی بهبود بیابد.

مصرف آنتی اکسیدان‌ها را افزایش دهید

مصرف بیش از حد ویتامین ها مراقبت از پوست در تابستان

اشعه ماوراء بنفش منبع رادیکال های آزاد است. احتمالا می‌دانید که رادیکال‌های آزاد به بافت‌های بدن آسیب می‌رسانند و باعث پیری زودرس پوست می‌شوند. برای کمک به محافظت از پوست در برابر اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد، بهترین ایده این است که آنتی اکسیدان‌ها را به برنامه غذایی و رژیم مراقبت از پوست‌تان اضافه کنید.

تمام غذاهای غنی از ویتامین C آنتی اکسیدان به بدن شما می‌رسانند. شکل دیگر آن، اسید اسکوربیک، نیز همین کار را انجام می‌دهد. با این تفاوت که چون مستقیماً به پوست‌تان می‌رود، بنابراین برای جلوگیری از پیری تاثرگذاتر خواهد بود.

سرم های خاص و پپتیدهای پاک کننده رادیکال‌های آزاد هم می‌توانند بسیار مفید باشند. وقتی صحبت از جلوگیری از استرس اکسیداتیو می‌شود، باید همه اقدامات احتیاطی انجام شود. استفاده از آنتی اکسیدان‌ها می تواند به طور قابل توجهی پیری پوست را کاهش دهد.

بعد از حضور در نور آفتاب، پوست‌تان را ترمیم کنید

مراقبت از پوست در تابستان

برای مراقبت از پوست در تابستان این مورد بسیار مهم است! محصولات بعد از افتاب زیادی وجود دارد که بعد از سپری کردن چند ساعت در آفتاب می‌توانید روی پوست‌تان بزنید تا کمی تسکین بیابد و جان بگیرد. با این حال اگر به دنبال روش طبیعی‌تری برای بهبود اوضاع پوست بعد از آفتاب دیدن هستید، ماسک‌های طبیعی تهیه شده از مواد طبیعی و میوه‌ها هم می‌توانید همان تاثیر را داشته باشند. خیلی ساده صورت‌تان را بعد از بازگشت به خانه شستشو دهید و ماسک مناسب برای پوست‌تان را استفاده کنید. بی تردید پوست‌تان از شما راضی خواهد بود!

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3.2 / 5. تعداد آرا: 13

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو

نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه، همین الان مشاوره رایگان بگیرین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *