درمان نشخوار فکری

نگرانی و نشخوار فکری اغلب می تواند منجر به ایجاد مشکلات زیادی برای سلامت روان شما شود. با این حال تکنیک هایی مانند تنفس عمیق، مدیتیشن، مراقبت و مهربانی و درخواست کمک از یک روان درمانگر می تواند به کاهش استرس و درمان نشخوار فکری کمک کنند.

یک قدم به عقب برگردید و به نحوه پاسخگویی خود نگاه کنید

گاهی اوقات شما با روشی که با آن به افکار خود پاسخ می دهید، می توانید چرخه نشخوار فکری را تدوام بخشید. نشخوار فکری اغلب می تواند پیامدهای منفی برای سلامت روان فرد ایجاد کند. دفعه بعد که متوجه شدید در افکار خود غرق شده اید و دائما در حال تکرار یک چیز در ذهن خود هستید، به تاثیر آن بر روحیه خود توجه کنید. از خود بپرسید آیا احساس گناه یا عصبانیت می کنید؟ یا به دنبال احساس واقعی و اصلی پشت این فکر بگردید!

داشتن خودآگاهی کلید تغییر ذهنیت شماست. پس مراقب آنچه فکر می کنید و پیامدهای آن باشید. این که پس از هر فکری چه واکنشی نشان می دهید مهم است.

مطلب مرتبط: دلایل نشخوار فکری؛ ذهنی که جولان می‌دهد و کنترلی روی آن ندارید!

درمان نشخوار فکری

یک عامل حواس پرتی پیدا کنید

خودتان را مشغول کارهایی کنید که از انجام آنها لذت می برید. وقتی درگیر فعالیت هایی هستید که به آنها علاقه دارید، از فکر کردن بیش از حد دست بر می دارید. مثلا شما می توانید یادگرفتن آشپزی را شروع کنید یا طرز پخت یک کیک جدید را یاد بگیرید. همچنین می توانید در کلاس های ورزشی، موسیقی، نقاشی یا رقص شرکت کنید.

نفس عمیق بکشید

بار هزارم است که از فواید تنفس عمیق می شنوید. اگر احساس می کنید دارید به موضوعی بیش از حد فکر می کنید، چشمان خود را ببندید و نفس های عمیق بکشید. به چیزی فکر کنید که خیلی دوستش دارید و همچنان نفس عمیق بکشید. با این کار روح و ذهن خود را آرام خواهید کرد.

مراقبه و مدیتیشن را فراموش نکنید

مدیتیشن یک روش مناسب برای پاکسازی ذهن از افکار مزاحم و منفی است. یک برنامه منظم مدیتیشن در طول هفته داشته باشید و به آن پایبند بمانید. تنها چیزی که نیاز دارید 5 دقیقه مدیتیشن در یک مکان آرام است.

لینک مرتبط: اختلال وسواس فکری _ عملی (OCD) چیست؟

از روش های درمان نشخوار فکری، سعی کنید به دیگران کمک کنید

تلاش برای کمک به فردی دیگر به طوری که باری از شانه او بردارید می تواند حس خوبی در وجودتان پدید آورد. برای درمان نشخوار فکری، راه هایی را جستجو کنید که می توانید به کسی که دوران سختی قرار دارد، کمک کنید.

آیا دوست شما برای رفتن به سر کار نیاز دارد تا کسی از فرزندش نگهداری کند؟ اگر دوست دارید می توانید شما مسئولیت او را به عهده بگیرید. یا می توانید برای همسایه مریض خود سوپ بپزید.

وقتی احساس کنید توانایی کمک به کسی را دارید می توانید بر افکار منفی خود غلبه کنید. همچنین با این فکر دیگر احساس ناتوانی ندارید و سعی می‌کنید برای تغییر زندگی خود نیز تلاش کنید.

دلایل نشخوار فکری

تشخیص افکار خودکار منفی

افکار خودکار منفی (ANTs) به افکاری اشاره دارد که معمولا شامل ترس یا عصبانیت می‌شود. در اصل واکنشی است که شما در یک موقعیت خاص از خود نشان می دهید.

موفقیت های خود را جشن بگیرید

هنگامی که در میان افکار خود غرق می‌شوید، صبر کنید و یک دفتر یادداشت بردارید. آن وقت 5 کاری که هفته گذشته خیلی عالی انجام شده و شما در آن ها نقش داشته اید را یادداشت کنید. نیاز نیست دستاورهای بزرگ و مهمی باشد. همین که توانسته اید به رژیم غذایی خود پایبند بمانید، میزان مصرف قهوه خود را کاهش دهید، هر روز به پیاده روی بروید، خود موفقیت های کوچکی است که برای ایجاد تغییر مثبت در زندگی به آن ها نیاز دارید.

پیشنهاد می شود بخوانید: چگونه می‌توان با اضطراب حاصل از کرونا ویروس کنار آمد؟

اگر هر روز یا هر هفته این کار را انجام دهید، آخر هفته از این همه موفقیتی که داشته اید شگفت‌زده خواهید شد. در عین حال احساس خوشحالی بیش از حدی خواهید کرد که شما را از نشخوار فکری باز می دارد.

در زمان حال زندگی کنید

اگر فرصت کافی برای مدیتیشن ندارید، مهم نیست. راه‌های زیادی وجود دارد که در درمان نشخوار فکری موثر است. مثلا می توانید با مطالعه، گوش دادن به موسیقی، انجام کارهای روزمره تان در لحظه زندگی کنید.

عینک خود را بردارید

گاهی اوقات، دست برداشتن از نشخوار فکری و بیش از حد فکر کردن مستلزم تغییر دیدگاه شما است. از چارچوب فکری معمول خود خارج شوید. این که چگونه دنیا را می بینید، بر اساس تجربیات، ارزش ها و پیش فرض های زندگی شما شکل می گیرد.

پس اگر سعی کنید عینک خود را بردارید و دنیا را با دیدگاه متفاوتی ببینید به شما در درمان نشخوار فکری کمک می کند.

در این مطلب بخوانید: ۵ راهکار بسیار موثر که از شر احساسات منفی و استرس خلاص شویم

دلایل بیش از حد فکر کردن

با خودتان مهربان باشید

فکر به اشتباهات گذشته از شما دست بر نمی دارد. اگر به خاطر کاری که هفته گذشته انجام دادید خود را سرزنش کنید، وضعیت هیچ تغییری نخواهد کرد. برعکس باید سعی کنید با آن کنار بیایید، با خودتان همدردی کنید و به خود اعتماد کنید. این روش ها به شما کمک خواهند کرد:

  • به افکار خود توجه کنید
  • به احساسات و واکنش های بدنی که در درون تان ایجاد می شود توجه کنید
  • احساسات خود را بپذیرید
  • از عبارت “من خودم را قبول دارم” برای آرام کردن خود استفاده کنید

اینجا بخوانید: علم توضیح می دهد وقتی هر روز غر می زنید، چه اتفاقی برای مغزتان رخ می دهد

ترس های خود را در آغوش بگیرید

همیشه بعضی از کارها خارج از کنترل شما رخ می دهند. یادگیری نحوه پذیرفتن این موضوع می‌تواند تا حد زیادی به مهار نشخوار فکری و بیش از حد فکر کردن کمک کند. پذیرش ترس ها و افکار منفی بر بهبود سلامت روان شما موثر است.

البته که حرف زدن در مورد آن آسان است و هیچ وقت یک شبه نمی‌توانید با ترس‌ها و افکار منفی خود کنار بیایید. اما هر بار با فرصت‌های کوچکی که به دست می آورید، این احساس را در خود پرورش دهید که می توانید ترس های خود را می پذیرید و برای غلبه بر آن ها تلاش می کنید. مثلا می توانید از رئیس خود مرخصی بگیرید و به سفر یک روزه ای که آرزویش را داشتید، بروید.

کمک بخواهید

شما مجبور نیستید همه مشکلات را به تنهایی حل کنید. بر عکس در چنین مواقعی باید از یک روانشناس کمک بخواهید. او با ابزارهایی که در دست دارد می تواند به شما در کنترل نشخوار فکری کمک کند. با این کار خیلی راحت می توانید از شر افکار مزاحم خلاص شوید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 2.8 / 5. تعداد آرا: 4

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *